Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας, ναι ή όχι;


kgian

Recommended Posts

Καλημέρα σας. Έχω μελετήσει αρκετά σχετικά με τις αντλίες θερμότητας και θα ήθελα να θέσω τους προβληματισμούς μου:

Έχω ένα σπίτι του 2008, αρκετά καλά μονωμένο θα έλεγα που ζεσταίνεται με συμβατικά καλοριφέρ. Σκέφτομαι την περίπτωση αντλίας θερμότητας υψηλών θερμοκρασιών της daikin διατηρώντας τα υπάρχοντα σώματα.

 

Η κατανάλωσή μου σε πετρέλαιο είναι 1200-1500 λίτρα ετησίως. Βάζοντας στο excell "Υπολογισμός ενεργειακού κόστους θέρμανσης" τα στοιχεία μου και το κόστος της αντλίας μου βγαίνει απόσβεση σε 8,5 χρόνια. Το κόστος της αντλίας μαζί με έξοδα υδραυλικού-ηλεκτρολόγου βγαίνει περίπου στα 8000Ε. Επίσης δεν μπορώ να μπω στο εξοικονομώ.

 

Αυτό που με απασχολεί είναι η ισορροπία των τιμών πετρελαίου-ρεύματος. Ήδη τα 8,5 χρόνια απόσβεσης είναι αρκετά. Αν επιμηκυνθούν κι άλλο; Ξέρω πως δεν υπάρχει ουσιαστική απάντηση στο ερώτημά μου αλλά θα ήθελα τις γνώμες σας. Τέλος να πω πως δεν πρόκειται να χρεωθώ για αυτά τα 8000Ε, υπάρχουν χρήματα αλλά δεν ξέρω αν θα ήταν σκόπιμο να τα διαθέσω εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Εγινες και μηχανολογος με το excell. Εκανες την αναλυση και εβγαλες τα κοστη. Τι θελεις τωρα να σου πουμε ? Αν θα ακριβυνει το ρευμα η θα φτηνηνει το πετρελαιο στο μελλον ?

 

η φραση "αρκετα καλα μονωμενο" δε σημαινει τιποτα απολυτως.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η ενεργεια δεν υπαρχει περιπτωση να φθηνηνει, θα ακριβαινει, αμα τα λεφτα δεν τα ''κοβεις'' απο αλλα ουσιαστικα πραγματα βαλτην, αποκλειεται να μην εχεις κερδος στα 6 χρονια κ οχι στα 8 (τα δεδομενα συγκλινουν σε αυξηση του κοστους ενεργειας). Μονη περιπτωση να την πατησεις θα ειναι να δεις του χρονου καποιο αντιστοιχο μηχανημα στα μισα λεφτα, αλλα αυτο παιζει στα παντα πλεον σημερα και το σπιτι μας ηδη κοντευει στα μισα λεφτα της αξιας που ξεραμε..

Link to comment
Share on other sites

Διπλ. Πολιτικος μηχανικος τι θα πει? 

 

Πλακα με κανεις? ή θες να τους στειλεις ψυχιατρο?

 

 

 

μια αποσβεση για να ναι καλη αρκει να ναι στα 9-11 χρονια

το 8 ειναι καλα

το 5 καλυτερα

 

αλλο βεβαια ποτε αποσβενω τον ηλιακο μου

και αλλο το παρκο των 2MW....σποντα για αλλου λολ :mrgreen:

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

αν μπορεις να μενεις στις χαμηλες κλιμακες της δεη η αποσβεση θα ειναι σχετικα γρηγορη (ισως και κατω απο 6 χρονια) 

για να συμβαινει αυτο πρεπει να εχεις γενικα χαμηλες απαιτησεις σε θερμανση δηλαδη μεχρι 50Kwh τη μερα (απο οτι φαινεται εχεις πολυ παραπανω) η να πας σε χαμηλων θερμοκρασιων με μεγαλυτερα COP (αρα αλλαγη καλοριφερ σε fancoils η υπολογισμος για μεγαλυτερα σωματα - δυσκολο ) 

 

ειδικα για την α/θ καλο θα ηταν να λαβουμε υποψη μας την περιοχη που βρισκεσαι , καθως η εξωτερικη θερμοκρασια επιρρεαζει αρνητικα οχι μονο τις απωλειες σου αλλα και τον βαθμο αποδοσης. 

 

αν δεν μπορεις και παλι να μεινεις σε χαμηλες κλιμακες τιμολογιου τοτε δεν  μπορεις να ελπιζεις σε μικρο χρονο αποπληρωμης (οποτε το 8-9χρονια ειναι λογικο ισως και παραπανω αν ανεβει το ρευμα) 

 

μεγαλη σημασια παντως εχει να καταληξεις σε σωστο μηχανημα για την εφαρμογη , με καλους βαθμους αποδοσης (για την εφαρμογη) και σχετικα καλη τιμη.

 

σε καθε περιπτωση πριν πας σε αλλαγη μεσου θερμανσης πρεπει να εξασφαλισεις οτι δε θα κανεις αλλαγες σε θεματα μονωσης μετα, γιατι σκεψου να δωσεις πχ 8000 για να παρεις μοναδα 14KW και μετα απο δυο χρονια να αποφασισεις οτι θα κανεις και μια εξωτερικη θερμομονωση με αποτελσμα να χρειαζεσαι μοναδα 8KW που θα ειναι και πιο φθηνη ενω με τα μεγαλα σωματα που εχεις τωρα θα δουλευει σε καλυτερους βαθμους αποδοσης (αρα θα μπορουσε να μην ειναι υψηλων θερμοκρασιων αλλα μεσων???)

 

αναλογως περιπτωσης θα σκεφτομουνα να τελειωσω με το θεμα μονωσης (γιατι ναι μεν εισαι του 08 κατασκευη αλλα προ ΚΕΝΑΚ και σιγουρα οχι οσο καλα μονωμενος θα μπορουσες) σε πρωτη φαση (εχουν πεσει και οι τιμες) και να ασχοληθω με α/θ μεταγενεστερα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επιπλέον μόνωση στο σπίτι δεν πρόκειται να γίνει. Τα κουφώματα δεν τα αλλάζω, η στέγη έχει πλάκα και από επάνω σκεπή με πάνελ πολυουρεθάνης και κέλυφος εξωτερικά δεν υπάρχει περίπτωση να βάλω. Το σπίτι είναι αρκετά μεγάλο και το κόστος και η φασαρία θα είναι μεγάλη. Επίσης τα σώματα δεν σκοπεύω να τα αλλάξω για να πάω σε μονάδα χαμηλών θερμοκρασιών.  Βρίσκομαι στην Πάτρα. Οι εξωτερικές θερμοκρασίες είναι σχετικά ήπιες. Πιστεύω για 280τμ σπίτι 1200-1300 λίτρα που χαλάω ετησίως είναι σχετικά καλά.

 

Έχω προτιμήσει την εταιρία που έγραψα για λόγους αξιοπιστίας και ονόματος, καθώς και καλής αντιμετώπισης της εδώ αντιπροσωπείας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα προτιμούσα αντλία θερμότητας. Υψηλό κόστος αγοράς, εξειδικευμένο σέρβις, ετήσια συντήρηση υποχρεωτική, πολύπλοκοι αυτοματισμοί, τα καταστήματα που τα πουλάνε δεν έχουν προσωπικό που να γνωρίζει να τα ρυθμίζει σωστά και μαθαίνουν στην πλάτη των πελατών,  σε 3-4 χρόνια θα είναι πεπαλαιωμένης τεχνολογίας και σε περίπτωση βλάβης ΔΕΝ έχουν εγγύηση (2 χρόνια για τα ηλεκτρικά μόνον). Σε μια δεκαετία θα θέλει πέταμα (στο κατάστημα θα την κοιτάνε σαν αξιοπερίεργο παλαιολιθικό μηχάνημα) και αυτά περί απόσβεσης σε 8 χρόνια με κόστος αγοράς 8000, είναι στα χαρτιά. Στην πράξη η απόσβεση θα είναι πάνω από 12 χρόνια ΑΝ δεν πάθει καμμία βλάβη και ΑΝ δεν αυξηθεί η τιμή ρεύματος και ΑΝ δεν πέσει η τιμή πετρελαίου και ΑΝ ^ν.

Οικονομία στο πετρέλαιο με χρονοθερμοστάτη, φτηνό Inverter Κλιματιστικό στο σαλόνι, ηλεκτρική αντίσταση στεγανή στο μπάνιο και χοντρές κουβέρτες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα προτιμούσα αντλία θερμότητας. Υψηλό κόστος αγοράς, εξειδικευμένο σέρβις, ετήσια συντήρηση υποχρεωτική, πολύπλοκοι αυτοματισμοί, τα καταστήματα που τα πουλάνε δεν έχουν προσωπικό που να γνωρίζει να τα ρυθμίζει σωστά και μαθαίνουν στην πλάτη των πελατών,  σε 3-4 χρόνια θα είναι πεπαλαιωμένης τεχνολογίας και σε περίπτωση βλάβης ΔΕΝ έχουν εγγύηση (2 χρόνια για τα ηλεκτρικά μόνον). Σε μια δεκαετία θα θέλει πέταμα (στο κατάστημα θα την κοιτάνε σαν αξιοπερίεργο παλαιολιθικό μηχάνημα) και αυτά περί απόσβεσης σε 8 χρόνια με κόστος αγοράς 8000, είναι στα χαρτιά. Στην πράξη η απόσβεση θα είναι πάνω από 12 χρόνια ΑΝ δεν πάθει καμμία βλάβη και ΑΝ δεν αυξηθεί η τιμή ρεύματος και ΑΝ δεν πέσει η τιμή πετρελαίου και ΑΝ ^ν.

Οικονομία στο πετρέλαιο με χρονοθερμοστάτη, φτηνό Inverter Κλιματιστικό στο σαλόνι, ηλεκτρική αντίσταση στεγανή στο μπάνιο και χοντρές κουβέρτες.

 

πλακα κανεις ετσι?

υψηλο κοστος αγορας εστω .... αλλα κοστος λειτουργιας? με αποδοση οποιου κοπ κ να βαλεις παλι συμφερει

ετησια συντηρηση υποχρεωτικη εχει και ο λεβητας

παμε παρακατω

αυτοματισμοι πολυπλοκοι.... σαν ενα αιρκοντιτιον

προσωπικο που δε γνωριζει... τους ξερεις ολους πια?

σε 3 4 χρονια πεπαλαιωμενης τεχνολογιας..... θα βγουν πυρηνικες αντλιες τοσο γρηγορα?

δεν εχουν εγγυηση τ αμαγκαλια οι αντλιες εχουν

 

μεχρι να δω την λεξη "χρονοθερμοστατη" φανταστηκα οτι πουλας υπερυθρες....

μαλλον "χρονοθερμοστατες" πουλας!!! λολ :mrgreen:

 

 

@KGIAN

φιλε κγιαν ... ισως ... δε χρειαστει να αλλαξεις σωματα για χαμηλων.... αλλα αυτο θελει αυτοψια...

Edited by OTTO_engine
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.