Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας, ναι ή όχι;


kgian

Recommended Posts

Δεν χρειάζεται να έχουμε άλλες αντιπαραθέσεις, ο ιδιοκτήτης του ακίνητου που θέλει να βάλει αντλία ας συμβουλευθεί έναν μηχανολόγο και ας κάνει οτι θέλει. Εμείς οτι είχαμε να πούμε το είπαμε.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο Γιώργης 

 

@ΟΤΤΟ

δηλαδή κατάφερες 93,4 % οικονομία στα έξοδα θέρμανσής σου

εξαιρετικό νούμερο, πράγματι

γιατί δε το ανέφερες όμως εξαρχής και το λες στο τέλος, και μάλιστα με αυτό τον τρόπο ; 

σε κάθε περίπτωση, δε νομίζω ότι χρειάζεται να χρησιμοποιούμε με τέτοιο τρόπο τα επιχειρήματά μας :)

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ ομολογω οτι εκανα λαθος εκ παραδρομης γιατι βιαζομουν να φυγω

 

απο 1500€ οιλ σε μια ολοκληρη σεζον

επεσε σε 165€ ρευμα για αντλια παλι σε μια ολοκληρη σεζον λειτουργια 24/7

τα στοιχεια ειναι απο οσους εχουν βαλει ξεχωριστο μετρητη για την αντλια....

 

ζητω συγνωμη απο τα παλια χρονια το 1 ειναι διπλα στο 2

 

@aristidi

το κακο με τα γραπτα ειναι οτι δε ξερεις και σε τι φαση ειναι ο αλλος

 

ο βασικος λογος που σχολιασα ετσι ειναι οτι και παλι παρολο που ειπα ποσο κερδισε ενα σπιτι

δε σημαινει οτι θα κερδισει και ο αλλος αν παει με τυφλωσουρτη

τα λεγα απο δω τα λεγα απο κει αλλα και παλι δεν ειναι σωστο ουτε θελω να ναι γνωμονας

το σπιτι του ενος για το σπιτι του αλλου

 

γιατι αντε και ο ενας κανει 46% εξοικονομηση και ο αλλος 42% ποιος μου λεει εμενα οτι δε θα ακουσω γκρινια

Edited by OTTO_engine
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σοβαρα το ρωτησα.. Διπλωματουχος? Εχει και αλλους δηλάδη χωρις διπλωμα η παραννοησα κατι λογω αγνοιας? Σοβαρα απορρησα και ρωταω δεν το παω καπου.

Link to comment
Share on other sites

ε αφου το θελετε ετσι πια παρτετο

 

2500 ευρω σεζον για οιλ με λεβητα

165 ευρω σεζον ρευμα με αντλια ... 1100kwh me 0,15

 

σπιτι αμονωτο του 75

 

οχου πια....

 

 

Εμένα αυτό που μου λέει αυτό είναι ότι ο χρήστης ναι μεν άλλαξε καύσιμο αλλά κυρίως άλλαξε συνήθειες!!!!

Δεν το ανάβει το ρημάδι αν δεν πιάσουν πάγο τα δάχτυλα...

 

Αυτό είναι συχνό φαινόμενο πια...

Την μια χρονιά ο θερμοστάτης στους 22-23 και την άλλη χρονιά στους 17-18 πως να μην κάνεις οικονομία;;;

 

Τα μαθηματικά δεν κάνουν λάθος ποτέ, οπότε να προσέχουμε τι και πως το γράφουμε!!!

Edited by alej
Link to comment
Share on other sites

-Τι κάνεις Γιάννη;

- Κουκιά σπέρνω...

 

Άλλα λέω εγώ κι εσύ σε άλλα επιμένεις. Κατάλαβες το σχόλιο μου;

Τώρα αν θέλεις να δημιουργήσεις εντυπώσεις είναι άλλο θέμα, αυτό το 24/7 κλπ μου θυμίζει διαφήμιση περίπτερου κι όχι σοβαρή ανάλυση.

Δεν θέλω να σε προσβάλω αλλά δεν ανέχομαι να με θεωρούν άσχετο.

Edited by alej
Link to comment
Share on other sites

 και εγω 1800 kwh εκαψα περισσι σε 80 τμ σπιτι μονοκατοικια μονομενη

και εγω θα προτημουσα χαμηλων θερμοκρασιων σε σωματα ,με τραμπα των μικροτερων σωματων με τα μεγαλητερα του σπιτιου και στη θεση των μεγαλων  fancoils. Aν ομως εχεις και το λεβητα ,η daιkin με πλακετα (200€) ελενχει ΑΠΟΛΥΤΑ τις καταναλωσεις της μαζι με λεβητα.

tip:  πριν ενα μηνα ο αντιπροσωπος της νταικιν μου ειπε οτι πουλει η εταιρια καμοια πενηνταρια αντλιες 8kw  (το προπερσινο μοντελο) χωρις τον κυκλοφορητη  μονο 3000 € . το αντιστοιχο μου το πουλουσε περισυ με κυκλοφοριτη 4200€ . Γενικα οι τιμες πεφτουν και μαλιστα με μεγαλη ταχυτητα. Εγω θα εκανα υπομονη στη θεση σου

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτό που μου λέει αυτό είναι ότι ο χρήστης ναι μεν άλλαξε καύσιμο αλλά κυρίως άλλαξε συνήθειες!!!!

απο πετρελαιο σε ρευμα? γιατι αυτη ειναι η κουβεντα μας τοσο καιρο

Δεν το ανάβει το ρημάδι αν δεν πιάσουν πάγο τα δάχτυλα...

την αντλια?

Αυτό είναι συχνό φαινόμενο πια...

Την μια χρονιά ο θερμοστάτης στους 22-23 και την άλλη χρονιά στους 17-18 πως να μην κάνεις οικονομία;;;

με ποιον θερμοστατη παιζει της αντλιας? ( ξανα ρωταω )

Τα μαθηματικά δεν κάνουν λάθος ποτέ, οπότε να προσέχουμε τι και πως το γράφουμε!!!

ποιος να προσεχει?

 

 

-Τι κάνεις Γιάννη;

χρηστο με λενε

- Κουκιά σπέρνω...

 

Άλλα λέω εγώ κι εσύ σε άλλα επιμένεις. Κατάλαβες το σχόλιο μου; προφανως οχι ... αρα?

Τώρα αν θέλεις να δημιουργήσεις εντυπώσεις είναι άλλο θέμα, αυτό το 24/7 κλπ μου θυμίζει διαφήμιση περίπτερου κι όχι σοβαρή ανάλυση.

ισα ισα ειναι αυτο που γινεται πιο δυσκολα κατανοητο, ειναι ενα δεδομενο που περνα στο ντουκου

Δεν θέλω να σε προσβάλω αλλά δεν ανέχομαι να με θεωρούν άσχετο.

......... λολ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.