Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας, ναι ή όχι;


kgian

Recommended Posts

Τι ακριβώς κάνει το προγραμμα απολύμανσης; Είναι αυτοματοποιημένο ή θα πρέπει να έχω εγώ το νου μου για κάτι;

 

Δεν κάνει κάτι ιδιαίτερο, απλώς κρατάει θερμοκρασία στους 70+ βαθμούς για 40 λεπτά στις ρυθμίσεις της αντλίας επιλέγεις την ώρα και ημέρα που θα γίνεται. Καλύτερη ωρά είναι το μεσημέρι 3-5 που έχει φτηνό ρεύμα και η εξωτερική θερμοκρασία βοηθάει για καλα COP.

 

Αν δεν το υποστηρίζει η αντλία μπορείς να βάλεις ενα ρελεδάκι με χρονοδιακόπτη ή και χερουλάτα να ανάβεις την αντίσταση.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις αν το υποστηρίζει η DAIKIN altherma υψηλών θερμοκρασιών; Δεν είμαι σπίτι για να δω τα manual τώρα. Αυτό κάθε ποτε πρέπει να γίνετε; πχ 1 φορά / εβδομάδα;

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις αν το υποστηρίζει η DAIKIN altherma υψηλών θερμοκρασιών; Δεν είμαι σπίτι για να δω τα manual τώρα. Αυτό κάθε ποτε πρέπει να γίνετε; πχ 1 φορά / εβδομάδα;

 

Δεν γνωρίζω για την Daikin. Αν δεν το υποστηρίζει με ενα απλό προγραμματιστή μπορείς να ανάβεις την αντίσταση, μια ωρα την εβδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει αντιστάσεις το boiler σου;

Νόμιζα για την Α/Θ έλεγες..

Οκ, αν ανάβω το boiler από τον πίνακα 1 ώρα και μια φορά την εβδομάδα τι ακριβώς κερδίζω; Αυτό δεν κατάλαβα. Και αν δε το κάνω επειδή έχω ήδη ΖΝΧ από την Α/Θ να περιμένω μακροπρόθεσμα πχ κάποια βλάβη;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα σας 
Σκέφτομαι να προβώ στην αντικατάσταση του λέβητα πετρελαίου του σπιτιού μου με αντλία θερμότητας. Έχω σώματα καλοριφέρ, το σπίτι είναι 130 τετραγωνικά.
Σε ότι αφορά την μάρκα το πιο πιθανόν είναι να επιλέξω την Daikin λόγω του ότι έχω ακούσει πάρα πολύ καλά λόγια για την συγκεκριμένη μάρκα.
Τώρα αρχικά για να είμαι λίγο προετοιμασμένος κοιτάω στην σελίδα της Daikin εδώ https://www.idealklima.gr/eshop/antlies-thermotitas-daikin-altherma αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη για το ποια συγκεκριμένα μοντέλα θα ήταν ιδανικά για το σπίτι μου και θα εκτιμούσα την βοήθεια σας ώστε να έχω μια τάξη μεγέθους .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
On 2/12/2016 at 1:41 ΜΜ, speedtouch said:

Ξέρεις αν το υποστηρίζει η DAIKIN altherma υψηλών θερμοκρασιών; Δεν είμαι σπίτι για να δω τα manual τώρα. Αυτό κάθε ποτε πρέπει να γίνετε; πχ 1 φορά / εβδομάδα;

Αν θυμαμαι καλα ναι εχει προγραμμα απολυμανσης η Daikin Altherma

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.