Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας, ναι ή όχι;


kgian

Recommended Posts

Το εν λόγω θέμα έχει λυθεί εδώ και χρόνια απο το πρότυπο ΕΝ 7730 και απο το ASHRAE

 

και τα πράγματα είναι αρκετά πιο διαφορετικά. Τα ρεύματα αέρα μας δίνουν και αίσθηση ψύξης. Για τον λόγο αυτό σε όλα τα σοβαρά κράτη πλην της Ελλάδος εφαρμόζονται τα πρότυπα αυτά. Μπορείτε να παίξετε με 

 

http://www.healthyheating.com/solutions.htm#.V1godOT3S8C

 

http://www.dst-sg.com/calculators/moisture.htm

 

και μετά το συζητάμε το θέμα. Μην ξεχνάτε οτι τα πάντα διέπονται απο τα υλικά κατασκευής, τις κλιματολογικές συνθήκες της περιοχής, την ροή υδρατμών από το περιβάλλον προς το εσωτερικό κλπ. 

'Ναι αλλά δεν βοήθησες καθόλου στην κουβέντα

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μία χρόνια παρανόηση πιστεύω....

Την ατμόσφαιρα στην θέρμανση  δεν την ξηραίνει  ΤΙΠΟΤΑ.

Τα ρουθούνια του ανθρώπου τα ξηραίνει ο ζεστός αέρας αν είναι υπέρθερμος και κινείτε πάνω από ένα όριο ταχύτητας στο χώρο.

 

Άλλη μία παρανόηση είναι είναι ότι η αντλία θερμότητας ξηραίνει την ΄΄ατμόσφαιρα΄΄ (ρουθούνια).....

Η αντλία θερμότητας από μόνη της δεν ξηραίνει τίποτα. Οι τερματικές μονάδες που θερμαίνουν με αέρα ξηραίνουν την μύτη είτε αυτές είναι είτε φανκοιλ είτε air condition....

 

Σε περίπτωση που οι μονάδες δεν έχουν ρυθμιστή υγρασίας δεν μπορώ να καταλάβω πως είμαστε τόσο σίγουροι? 

 

Σήμερα όλες οι σοβαρές μονάδες φέρουν ρυθμιστή υγροθερμικής άνεσης που προγραμματίζετε. Τα Fan Coil δεν έχουν την δυνατότητα να ελέγχουν την υγρασία. 

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που οι μονάδες δεν έχουν ρυθμιστή υγρασίας δεν μπορώ να καταλάβω πως είμαστε τόσο σίγουροι? 

 

Σήμερα όλες οι σοβαρές μονάδες φέρουν ρυθμιστή υγροθερμικής άνεσης που προγραμματίζετε. Τα Fan Coil δεν έχουν την δυνατότητα να ελέγχουν την υγρασία. 

Πως είμαστε σίγουροι για τι πράγμα;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα, την Παρασκευή πηγαίνω 1η φορά στο ανακαινισμένο διαμέρισμα μου (πόλη Καβάλα). Κέλυφος εμπρός - πίσω 7cm, πλαστικά κουφώματα με ενεργειακά 3πλα τζάμια. Έχω κάτω και επάνω ακόμη έναν όροφο - δεξιά σχεδόν καλυμενος & αριστερά πλήρως καλυμενος από διαμέρισμα. Έχω βάλει αντλία υψηλών θερμοκρασιών 3φασικη 11kw συνδεδεμένη καινούργια καλοριφέρ Vasco & με ΖΝΧ. Σκέφτομαι να την ρυθμίσω μόνιμα στους 22C με ανοικτή την επιλογή ΖΝΧ για το boiler όλη την ημέρα (να μην την σβήνω καθόλου), απλά ίσως το βράδυ που πάμε για ύπνο να τη βάζω στους 19 ή 20C και το πρωί κατά τις 6:30 πριν πάω στην δουλειά και αφού αερίσω 5-10 λεπτά να την επαναφέρω στους 22C (έχω και νυκτερινό τιμολόγιο) γιατί έχω και δυο μικρά παιδιά σπίτι όποτε τους θέλω έστω 21-22C. Έχετε να μου προτείνετε κάτι; Οποιαδήποτε συμβουλή δεκτή γιατί όπως και να έχει είμαι αρχάριος στο νέο σύστημα θέρμανσης που θα χρησιμοποιήσω και όσο να ναι έχω αγωνία με τι καταναλώσεις θα συναντήσω στη ΔΕΗ. Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

Link to comment
Share on other sites

Παιζει μεγαλο ρολο στην καταναλωση, η θερμοκρασια νερου που θα δινει η ΑΘ στα σωματα.

 

Ζητησε απο το μελετητη του συστηματος σου να σου υποδειξει τη ρυθμιση που πρεπει να γινει.

 

Οσο χαμηλοτερη θερμοκρασια τοσο οικονομικοτερα

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Παιζει μεγαλο ρολο στην καταναλωση, η θερμοκρασια νερου που θα δινει η ΑΘ στα σωματα.

 

Ζητησε απο το μελετητη του συστηματος σου να σου υποδειξει τη ρυθμιση που πρεπει να γινει.

 

Οσο χαμηλοτερη θερμοκρασια τοσο οικονομικοτερα

Αν θυμάμαι καλά όταν έκανε την δοκιμαστική λειτουργία μου είχε πει ότι μπορώ να το ρυθμίσω έως και 80C την θερμοκρασία νερού στα σώματα αλλά αυτός το έβαλε στους 70C. Μου είπε ότι δεν θα χρειαστεί να το ανεβάσω καν στους 75C.

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότερες ΑΘ έχουν δυνατότητα αντιστάθμισης.

 

Αυτό σημαίνει οτι μπορουν να μεταβάλουν αυτόματα τη θερμοκρασία προσαγωγής αντιστρόφως ανάλογα με τη εξωτερική θερμοκρασία.

 

Αν η δική σου ΑΘ έχει τέτοια δυνατότητα, σε συμφέρει να την αξιοποιήσεις

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έγινε ριζική ανακαίνιση και τοποθέτηση νέων σωμάτων, γνώμη μου είναι ο μελετητής να υπολογίσει τα σώματα με χαμηλότερες θερμοκρασίες προσαγωγής (π.χ. 60 βαθμούς max). Αυτό βγάζει αρκετά μεγαλύτερα σώματα, που δημιουργούν ένα έξτρα κόστος αρχικής αγοράς και ενδεχομένως και θέματα αισθητικής, αλλά μακροπρόθεσμα συμβάλουν στην εξοικονόμηση ενέργειας αφού η αντλία θερμότητας θα δουλεύει με μεγαλύτερο βαθμό απόδοσης, καθότι αυτός εξαρτάται από την θερμοκρασία νερού προσαγωγής όπως πολύ σωστά ανέφερε ο @antloukidis.

 

Γενικά προσπάθησε να δουλεύεις με όσο το δυνατόν χαμηλότερες θερμοκρασίες νερού προσαγωγής και κάνε χρήση της αντιστάθμισης αν υπάρχει. Δοκίμασε ποια είναι η χαμηλότερη θερμοκρασία νερού που μπορείς να έχεις ώστε να πετυχαίνεις (μετά από κάποιο διάστημα λειτουργίας και όχι αμέσως) την ζητούμενη θερμοκρασία χώρου.

Edited by akaliak
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Και επειδή έχουν τοποθετηθεί και εξωτερική μόνωση αλλά και κουφώματα, οι απώλειες σου έχουν μειωθεί. Οπότε λογικά ο μελετητής τα έχει λάβει υπόψη και θα μπορέσει να σε καθοδηγήσει στην σωστή ρύθμιση της θερμοκρασίας της ΑΘ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.