Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας, ναι ή όχι;


kgian

Recommended Posts

δεν συμφωνώ ΟΤΤΟ, γενικά οι αντλίες είναι πολύ πιο ευαίσθητες από ένα σύστημα πετρελαίου (Δε μιλάω για τη συγκεκριμένη, μιλάω γενικά)

ότι σαν κόστος χρήσης συμφέρει, αλλά, πρέπει να τα "δουλέψει" τα λεφτά της

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι ποτε υπερ της αποψης που οτι καινουριο βγει να το θελω αλλα αυτες οι αποψεις ειναι αναχρονιστικες

 

τι θα πει παλια τεχνολογια? κινητο ειναι? αυτο που εχει σημασια αποκλειστικα και μονο ειναι αν στα λεφτα που θα δωσεις θα βγαλει το μηχανημα 10ετια.

δηλαδη κλιματιστικα του 85 (που εχει πχ ο πατερας μου) πρεπει ντε και καλα να πεταχτουνε επειδη βγηκαν καινουρια καλυτερα? τι σοι λογικη εινια αυτη?

στο κατω κατω το να χαλασει το μηχανημα ειναι καθαρα θεμα εγκαταστασης και προστασιας στον πινακα. αν προστατευεις την εγκατασταση σου απο αιχμες της δεη (που ειναι ενας σημαντικος λογος να κανει τσαφ ενας πυκνωτης σε μια πλακετα και μετα οποιον παρει ο χαρος) η αν η δεη σε εκεινη την περιοχη εχει "καλο" ρευμα ειναι πιθανο η αντλια να ζησει μεχρ να πεσει το σπιτι.

στο κατω κατω ενας κακοσυντηρημενος/αρυθμιστος/βρωμικος καυστηρας σε συνδιασμο με ανεπαρκες συστημα ελεγχου εκτος απο χαμηλους βαθμους αποδοσης μπορει να εχει εξισου μειωμενη ζωη (περι εξειδικευσης ο λογος , με τοσο διαδεδομενη την θερμανση με το πετρελαιο ποσοι συντηρητες εχουν τις γνωσεις και τα εργαλεια να ρυθμισουν τον αερα σε εναν λεβητα ωστε να μενει καθαρος αφενως αλλα και να εχει καλο βαθμο αποδοσης? ποσοι συντηρητες ειναι σχολαστικοι στην καθαριοτητα του λεβητα τοσο απο την μερια των καυσαεριων οσο και απο αυτη του νερου?)

 

αυτη τη στιγμη αν μπορεις να βαλεις α/θ σε αυτο το σπιτι και να μεινεις κατω απο τα 7000 με ονομαστικο cop ανω του 2.5 θα βγεις κερδισμενος. 

δεν ειναι υποχρεωτικο να χαλασει στα 5 χρονια και οσο για τα ανταλλακτικα μην παιρνεις ορκο, εχω βρει πλακετες απο sanyo του 95 περσυ (και αλλη μια που καηκε φετος την ξαναβρηκα ιταλια) και σε καλη τιμη (απο το να αλλαξεις ολοκληρο το κλιματιστικο).

 

οσο για το θεμα της μονωσης και εγω πιστευω οτι για 280τμ στην πατρα τα 1200-1500 λιτρα ειναι μια χαρα (δηλαδη πες 14000Kwh κατα μεσο ορο) , απλα σε τετοιο μεγεθος σπιτιου η α/θ θα σε βαλει κατευθειαν στη μεγαλη κλιμακα του τιμολογιου. επισης για πατρα οπως λεει ο οττο δεν ειναι απιθανο να σε καλυψει μια χαμηλων θερμοκρασιων με καλυτερα cop το μεγαλυτερο μερος του χρονου και για τις αιχμες να καψεις 100-150 λιτρα πετρελαιο απο τον λεβητα (δινοντας του εντολη πχ απο την εξοδο αντιστασεων της α/θ) , με ενα ευμεγεθες δοχειο αδρανειας το θεμα του ελεγχου ειναι βατο. επιπλεον αν εχεις νυχτερινο ρευμα και καλους θερμοστατες (προγραμματιζομενους ενα ωρα και μερα) μπορεις να εκμεταλευεσαι την νυχτερινη χρεωση 8 ωρες τη μερα (με τις 6 να ειναι οι πιο κρυες)

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

οσο για το θεμα της μονωσης και εγω πιστευω οτι για 280τμ στην πατρα τα 1200-1500 λιτρα ειναι μια χαρα (δηλαδη πες 14000Kwh κατα μεσο ορο) , απλα σε τετοιο μεγεθος σπιτιου η α/θ θα σε βαλει κατευθειαν στη μεγαλη κλιμακα του τιμολογιου. επισης για πατρα οπως λεει ο οττο δεν ειναι απιθανο να σε καλυψει μια χαμηλων θερμοκρασιων με καλυτερα cop το μεγαλυτερο μερος του χρονου και για τις αιχμες να καψεις 100-150 λιτρα πετρελαιο απο τον λεβητα (δινοντας του εντολη πχ απο την εξοδο αντιστασεων της α/θ) , με ενα ευμεγεθες δοχειο αδρανειας το θεμα του ελεγχου ειναι βατο. επιπλεον αν εχεις νυχτερινο ρευμα και καλους θερμοστατες (προγραμματιζομενους ενα ωρα και μερα) μπορεις να εκμεταλευεσαι την νυχτερινη χρεωση 8 ωρες τη μερα (με τις 6 να ειναι οι πιο κρυες)

Και ποιος είναι αρμόδιος να μου μελετήσει αυτά τα θέματα; Κάποιος μηχανολόγος; Άντε βρες κάποιον στην Πάτρα που να μπορεί να σου μελετήσει τέτοια και να ξέρει από αντλίες για να σου δώσει υπεύθυνη απάντηση... Θερμοστάτες έχω siemens ηλεκτρονικούς, προγραμματιζόμενους σε βάθος εβδομάδας...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις βγάλει ενεργειακό πιστοποιητικό για το σπίτι σου? Υπολογισμούς σχετικά με αποσβέσεις μπορούν να σου κάνουν πολλοί μηχανολόγοι, το θέμα για εμένα από όλα αυτά είναι το πως πιστοποιείται οτι είναι καλά μονωμένο. Για να είναι του 2008 σημαίνει οτι έγινε μόνωση με τον παλαιό ΚΘ, άρα καλά μονωμένο δεν θα το έλεγα εκτός και αν πρόσθεσε παραπάνω μόνωση ο κατασκευαστής μετά. Γενικά αν γνωρίζαμε το θερμικό φορτίο του σπιτιού σου (το οποίο κανονικά το υπολόγισε ο μηχανολόγος στην μελέτη πρίν αγοράσεις το σπίτι) τότε μπορούμε να δώσουμε και από εδώ μια καλή απάντηση.

 

Ένα πράγμα το οποίο μας ανέφεραν πρόσφατα σε σεμινάριο για τις αντλίες θερμότητας. Το πρώτο πράγμα που γίνεται όταν κάποιος ζητήσει να βάλει αντλία, είναι να ελεγχθεί η μόνωση στο σπίτι, μετά ελέγχεται κάτι στα παλιά θερμοϋδραυλικά συστήματα εφόσον είναι παλιό το σπίτι, και τέλος επιλέγεται η αντλία θερμότητας βάσει νέας μελέτης θερμικών απωλειών που γίνεται στο σπίτι και όχι βάσει της θερμικής ισχύος που έχει ο υπάρχον λέβητας, αυτό γιατί μπορεί να έχουν γίνει ένα σωρό λάθη ή υπερδιαστασιολογήσεις κατά την επιλογή του λέβητα και τον υπολογισμό θερμικών φορτίων.

 

Η διάρκεια ζωής μιας αντλίας θερμότητας είναι τα 18-20 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ είναι του αντικειμένου μου και πιθανόν η ερώτησή μου να φανεί αστεία.

Με όσα αναφέρει ο φίλος ιδιώτης (κόστη και αποσβέσεις) προκύπτει ότι με την αντικατάσταση και χωρίς καμια άλλη επέμβαση (μονώσεις κλπ.) θα έχει ένα κόστος λειτουργίας μειωμένο περίπου κατά 50%.

Ας μας πουν οι μηχανολόγοι ισχύει αυτό;

Edited by arcgeo
Link to comment
Share on other sites

φιλοι μου η εξοικονομηση δεν ειναι ενας τυφλοσουρτης

οπως εχω ξαναπει οι επεβασεις σε μια κατοικια αφορουν την

κατοικια αυτη και μονο... αν ενα σπιτι "χρηστης" εξοικονομησε 35%

δε συμαινει οτι θα ναι 35% για ολους.....

 

αν ενα σπιτι χαλαει 2λιτρα πετρελαιο για ενα χειμωνα τοτε σιγουρα δε συμφαιρει η αλλαγη

του συστηματος πετρελαιου....

 

απο κει και περα τα δεδομενα και οι στατιστικες μιλουν για εξοικονομηση

απο 35 εως και 60%

 

απο κει και περα .... δυστυχως η ευτυχως οτι πληρωνεις ( αν ξερεις τι να πληρωσεις ) παιρνεις...

 

η θωρακιση του εξωτερικου κελυφους ειναι εξισου σημαντικη.... ομως... αν εισαι σε διαμερισμα πολλες φορες θες ισως συγκαταθεση

αν εχει μονοκατοικια εχεις πολλες επιφανειες αρα εχει κοστος

 

το θεμα ειναι να μην δαιμονοποιουμε τα παντα... παλια πιστευαν οτι το τρενο κηφισια αθηνα ετρωγε τους ανθρωπους

οτι με το μετρό θα πεφταν τα σπιτια κλπ κλπ

 

το καλο με την ΑΘ ειναι οτι κατα 60-70 τις εκατο τα μερεμετια αφορουν μονο το λεβητοστασιο...

Edited by OTTO_engine
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

OTTO

Δεν ξέρω αν το σχόλιό σου για δαιμονοποίηση με αφορούσε αλλά η ερώτησή μου είχε στόχο ακριβώς αυτή την απάντηση από κάποιον που κατά τεκμήριο έχει γνώση.

Γιατί οι διάφορες εταιρείες με τα excelάκια τους θα μας τρελλάνουν!!

Link to comment
Share on other sites

δεν αφορουσε σε καμμια περιπτωση εσενα ουτε κανεναν περα απο μενα

 

και το εξελακι μια χαρα εργαλειο ειναι....

αρκει ομως να ξερουμε τι βλεπουμε

 

... διαβαζουμε καλα την εκφωνηση

... και βαζουμε μοναδες μετρησης.... 8-)

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.