Μετάβαση στο περιεχόμενο

EN 12831


gapidianak

Recommended Posts

Δεν ξέρω αν βοηθάει αυτή η διπλωματική, που περιλαμβάνει τη μεθοδολογία υπολογισμού σύμφωνα με αυτό το πρότυπο

 

http://vivliothmmy.ee.auth.gr/798/

Link to comment
Share on other sites

Όντως βοηθάει και γλυτώνει και τα 100e του ΕΛΟΤ. Πάντως παίδες το ΕΝ 12831 είναι εγκεκριμένο από το κράτος και νόμιμο να γίνονται οι υπολογισμοί βάσει αυτού σωστά? Εννοώ η νομοθεσία δε βρίσκεται ακόμα στο προηγούμενο πρότυπο?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε gapidianak και εγώ έχω μπερδευτεί για αυτό το θέμα.

 

Η ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010 Β' έκδοση αναφέρει ότι η διαστασιολόγηση του συστήματος θέρμανσης γίνεται με βάση την ισχύουσα ΤΟΤΕΕ.

 

(Παράγραφος 4.1.1(α)) σελίδα 88. Εγώ μέχρι πρότεινος ακολουθούσα το DIN83 που δέχονταν σε κάθε πολεοδομία.

 

Δεν ξέρω σε ποια ΤΟΤΕΕ αναφέρονται, ίσως στην 2425/86 την οποία δεν έχω διαβάσει. Όποιος συνάδερφος ξέρει κάτι περισσότερο ας μας

 

διαφωτίσει.

Link to comment
Share on other sites

ανάλογα την πολεοδομία άλλες πάνε με το din άλλες με το ΕΝ, με λίγα λόγια δεν υπάρχει επίσημη γραμμή :) (τουλάχιστον αυτό έχω συνατήσει εγώ μέχρι στιγμής)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν ξέρω αν βοηθάει αυτή η διπλωματική, που περιλαμβάνει τη μεθοδολογία υπολογισμού σύμφωνα με αυτό το πρότυπο

 

http://vivliothmmy.ee.auth.gr/798/

Δεν μπορώ να καταλάβω πως δουλεύει αυτή η σελίδα. Έκανα εγγραφή αλλά δεν καταφέρνω να βρω το ΕΝ 12381.

Μπορείς να βοηθήσεις λίγο στην χρήση της σελίδας?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει το πρότυπο αυτό καθαυτό, υπάρχει η συγκεκριμένη διπλωματική που έχει βασιστεί πάνω σε αυτο το πρότυπο.

 

Δεν χρειάζεται να κάνεις εγγραφή, απλά θα πατήσεις πάνω στο σύνδεσμο και στη συνέχεια κάνε κλικ πάνω στο pdf για να στο ανοίξει

και να δεις αν σε βοηθάει κάπου και να το κατεβάσεις αν θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Ok. Χρήσιμο για εκμάθηση. Το πρότυπο όμως? Κυκλοφορεί ή να το ψάξω στην αγορά?

Edited by timpap
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.