Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσχέδιο κανονισμού ενεργειακής απόδοσης κτηρίων


solar

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι, μπορεί κάποιος να μας δώσει ένα σύνδεσμο για να κατεβάσουμε και εμείς το Προσχέδιο ή να μας καθοδηγήσεται από που μπορούμε να το βρούμε? Καθώς επίσης και στοιχεία για τους Επιθεωρητές ?

Δες στα downloads / Τεχνική Νομοθεσία

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 106
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπερα σε ολους, νομιζω οτι μετα την μεταφορα μας υπαρχκει καποιο προβλημα με τα λινκς και δεν μπορω να κατεβασω τα δυο σχετικα αρχεια.. αν καποιος τα εχει και μπορει ας μου τα στειλει με ενα μαΐλ.. ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Sdimis οι 700 σελίδες είναι η πρόταση που κάνει το ΚΑΠΕ προς το αρμόδιο υπουργείο (νομίζω ΥΠΕΧΩΔΕ).

Δηλαδή η πρόταση προς το ΥΠΕΧΩΔΕ είναι διαφορετική από αυτήν που βρίσκετε στα downloads ???

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι περιέχουν οι 150 σελίδες. Κοίταξε να δεις το ΥΠΕΧΩΔΕ έδωσε λεφτά στο ΚΑΠΕ για να του φτιάξει το προσχέδιο νόμου. Οι έξυπνοι του ΚΑΠΕ εφτιαξαν 700 σελίδες οι οποίες απότι λένε στο ΤΕΕ έχουν τεράστια κενά και κατα πάσα πιθανότητα δεν θα ισχύσουν. Εγώ προσωπικά δεν μπαίνω στην διαδικασία να ψάχνω για σελίδες κτλ γιατί πολύ απλά αυτά θα ισχύσουν μετά το καλοκαίρι σίγουρα. Έχει "ψωμί" ακόμα..Ααααα και κάτι άλλο , από 1/1/2009 τρώμε ημερησίως 35000 ευρώ πρόστιμο από την ΕΕ διότι ο νόμος δεν είναι ακόμα έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι περιέχουν οι 150 σελίδες. Κοίταξε να δεις το ΥΠΕΧΩΔΕ έδωσε λεφτά στο ΚΑΠΕ για να του φτιάξει το προσχέδιο νόμου. Οι έξυπνοι του ΚΑΠΕ εφτιαξαν 700 σελίδες οι οποίες απότι λένε στο ΤΕΕ έχουν τεράστια κενά και κατα πάσα πιθανότητα δεν θα ισχύσουν. Εγώ προσωπικά δεν μπαίνω στην διαδικασία να ψάχνω για σελίδες κτλ γιατί πολύ απλά αυτά θα ισχύσουν μετά το καλοκαίρι σίγουρα. Έχει "ψωμί" ακόμα..Ααααα και κάτι άλλο , από 1/1/2009 τρώμε ημερησίως 35000 ευρώ πρόστιμο από την ΕΕ διότι ο νόμος δεν είναι ακόμα έτοιμος.

 

Ρε συνάδελφε με συγχωρείς δηλαδή, αλλά εδώ στο φόρουμ υπάρχει το προΣχέδιο του Κανονισμού για την Ενεργειακή Αποδοτικότητα των κτιρίων - ΚΕΝΑΚ. Είναι 157 σελίδας, δεν ξέρω που από που προέκυψαν οι φήμες για 700 σελίδες !!! απλά τις αναμασάς και σχολιάζεις κάτι το οποίο δεν κάνεις στον κόπο (όπως) λες να δεις σε τι αναφέρετε. Κριτκάρεις μάλιστα (χωρίς να το διαβάσεις) αυτούς που το συνέταξαν.

Ζήτησα μια πληροφορία (για τις 700 σελίδες) και μου αναφέρεις φήμες !!.

Νομίζω ότι εδώ είναι φορουμ στο οποίο συζητάμε για επιστημονικά θέματα με τον αντίστοιχο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

φήμες για 700 σελίδες !!! >>>> Δεν υπάρχουν φήμες .Οι 700 σελίδες υπάρχουν απτο ΚΑΠΕ.....διαβασε πιο πάνω πως το γράφω

 

Κριτκάρεις μάλιστα (χωρίς να το διαβάσεις)>>>> κριτικάρω γιατί βρίσκομαι στα σεμινάρια περί ενεργειακου επιθεωρητη και ακούω δέκα πράγματα από άτομο που γνωρίζει το θέμα....τις 157 σελίδες δεν είμαι υποχρεωμένος να τις διαβάσω.

Link to comment
Share on other sites

κριτικάρω γιατί βρίσκομαι στα σεμινάρια περί ενεργειακου επιθεωρητη και ακούω δέκα πράγματα από άτομο που γνωρίζει το θέμα....τις 157 σελίδες δεν είμαι υποχρεωμένος να τις διαβάσω.

 

Αναφέρεσαι μάλλον στα σεμινάρια του ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ.

Tα σεμινάρια μάλλον αποτελούν αρπαχτή.Πουθενά δεν μετράνε.

Άσε που ξεκίνησαν με 50-60 Ευρώ , για να φτάσουν στο 4ο και 5ο τα 100!

Τα κάνει όλα ένα άτομο το οποίο όχι μόνο δεν είναι καν καθηγητής πανεπιστημίου αλλά δεν πρέπει να έχει ούτε διδακτορικό.

Σαφώς έχει εμπειρία ο άνθρωπος αλλά τα σεμινάρια θα μπορούσαν να είχαν γίνει πιο οργανωμένα με περισσότερους εισηγητές.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα σεμινάρια πήγανε στα 150 ευρώ. Τα κάνει ο Σταμάτιος Περδής ο οποίος είναι καθηγητής στο πανεπιστήμιο της Λωζάνης και ο οποίος ασχολείται γενικά με εξοικονόμηση ενέργειας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.