Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσχέδιο κανονισμού ενεργειακής απόδοσης κτηρίων


solar

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 106
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελευταία ενημέρωση που έιχα απο τον κ.Περδίο αναφέρει ότι ως τωρα η ενεργειακή επιθεώρηση θα γίνεται με τον αναλυτικό τρόπο (αυτόν που προτείνει το ΚΑΠΕ) Η ............το ΤΕΕ, δηλάδη σύγκριση του υπο εξέταση κτιρίου με ένα ''πρότυπο κτίριο'')

 

Την Παρασκευή ο κ.Πέρδιος μας είπε ότι το ΚΑ.ΠΕ. τελικά τα γύρισε και μιλάει για συνοπτική διαδικασία.Ήδη το ΤΕΕ έχει ετοιμάσει ένα πρότυπο κτίριο.

Link to comment
Share on other sites

καλα΄τα λες με την μόνη διαφορά ότι το ΤΕΕ έχει ετοιμάσει πρότυπο κτίριο μόνο για σπίτια (οικιακά) και όχι για άλλες χρήσεις όπως καταστήματα, σχολεία, νοσοκομεία, βιομηχανίες κλπ...γιαυτό δεν έχει ακόμα μια ολοκληρωμένη αντιπρόταση.

Πάντως ευχή είναι να την ολοκληρώση σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα έλαβα μέρος σε μια ημερίδα για πράσινες τεχνολογίες και ενεργειακή απόδοση κτιρίων , αυτό που ακόμα δεν έχει γίνει σαφές είναι ΠΟΙΟΙ μπορούν να γίνουν ενεργειακοί επιθεωρήτες και το ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ με πιό τρόπο ( θα γίνονται εξετάσεις;, θα πρέπει να έχει προηγηθεί σειρά σεμιναρίων και αν ναι που θα πραγματοποιηθούν, γιατί παρόλο που κυκλοφορούν κάποια σεμινάρια του ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ ο χρόνος μέχρι να σε πάρουν είναι τεράστιος) , πάντως να κάνω την επισήμανση ότι παρόλο που ρώτησα και άνθρωπο του υπουργείου δεν μπόρεσε να μουδώσει μια σαφή απάντηση

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
...πάντως να κάνω την επισήμανση ότι παρόλο που ρώτησα και άνθρωπο του υπουργείου δεν μπόρεσε να μουδώσει μια σαφή απάντηση

Εγώ έκανα σχετικό γραπτό ερώτημα στο ΚΕΠ μέσω διαδικτύου, και λίγες μέρες μετά μου απάντησαν από το αρμόδιο υπουργείο ότι ακόμα δεν έχει βγει το σχετικό Διάταγμα που καθορίζει τα προσόντα και προϋποθέσεις προκειμένου κάποιος να καταστεί Ενεργειακός Επιθεωρητής. Μου έγραφαν ότι θα γίνει σύντομα, αλλά σιγά μην μου έλεγαν ότι θα αργήσει κιόλας.

Παρακαλώ πολύ, αν κάποιος πάρει τίποτα χαμπάρι όταν τέλος πάντων αποσαφηνιστούν τα πράγματα, ας μας ενημερώσει γιατί μπορεί να μας ξεφύγει.

Ευχαριστώ. 8-)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους!

Παρόλο που έχω γραφτεί στο forum εδώ και καιρό, αυτή είναι η πρώτη φορά που γράφω!!!

 

Το θέμα τον ενεργειακών επιθεωρητών και του ΚΕΝΑΚ με ενδιαφέρει αρκετά αλλά ακόμα δεν μπορώ να βγάλω άκρη με το τι συμβαίνει στο θέμα των επιθεωρητών...

1. Ξέρετε άν το σχέδιο που είναι εδώ και καιρό στην σελίδα του Υπουργείου Ανάπτυξης είναι πλέον τελικό???? (το σχέδιο του ΚΕΝΑΚ που αναφέρομαι μπορείτε να το βρείτε εδώ: http://www.ypan.gr/1149_cms.htm )

 

2. Αν "ΝΑΙ" (αν, δηλαδή, είναι τελικό) μπορεί να μου πει κάποιος αν αυτός διαχωρισμός που κάνει με βάσει τον κύκλο σπουδών που έχει διαλέξει κάποιος κατά την διάρκεια των σπουδών του, ευσταθή...

Είναι δυνατόν κάποιος που έχει πάρει κύκλο σπουδών (ή κατεύθυνση) άλλον από τον ενεργειακό, να μην μπορεί να υπογράψει????? Πώς υπέγραφε μέχρι τώρα????

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

 

 

 

Υ.Γ.: το σημείο του ΚΕΝΑΚ που αναφέρομαι είναι το:

 

Δικαίωμα υποβολής αίτησης εγγραφής στο Μητρώο Ενεργειακών Επιθεωρητών

έχουν οι:

α. Διπλωματούχοι μηχανικοί, απόφοιτοι Πολυτεχνείων και Πολυτεχνικών

Σχολών της ημεδαπής ή αντιστοίχων και ισοτίμων της αλλοδαπής,

β. Πτυχιούχοι Μηχανικοί Τεχνολογικής Εκπαίδευσης,

εφόσον το περιεχόμενο των προπτυχιακών σπουδών των σχολών που

αποφοίτησαν είναι συγγενές με θέματα κτιρίου και εγκαταστάσεών του και

περιλαμβάνει κατάρτιση τουλάχιστον σε έναν από τους παρακάτω τομείς

της επιστήμης:

α) Αρχιτεκτονικός σχεδιασμός κτιρίων,

β) Βιοκλιματικός σχεδιασμός κτιρίων,

γ) Θέρμανση, Ψύξη, Κλιματισμός,

δ) Εξοικονόμηση ενέργειας στα κτίρια,

ε) Ήπιες μορφές ενέργειας

ζ) Οικοδομική,

η) Θερμομόνωση

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τελικός απ'οτι νομίζω

 

Για το 2 προσωπικά πιστεύω οτι ευσταθεί αν πχ έχεις ειδικευτεί στην Java για κρυπογράφηση από τμήμα ΗΜΜΥ πχ και στην ουσία είσαι μηχανικός υπολογιστών νομίζω οτι είναι λογικό.

Κατά την γνώμη μου λογικό δεν είναι αυτό που ισχύει σήμερα (χωρίς έλεγχο δικαιώματα επι όλων των πιθανών ροών που συμπεριλαμβάνονται ή όχι στο πρόγραμμα σπουδών)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το σχέδιο για τους Ενεργειακούς Επιθεωρητές, σαφώς δεν είναι το τελικό που θα ισχύει. Είναι απλώς σχέδιο.

Έχω την εντύπωση αγαπητοί ότι το τελικό σχέδιο στην πραγματικότητα έχει βγει αλλά δεν το έχουν δημοσιεύσει, έτσι ώστε όσοι έχουν την εσωτερική πληροφόρηση, να αποκτούν τα απαραίτητα προσόντα προκειμένου να καταστούν ενεργειακοί επιθεωρητές και όταν δημοσιευτεί προς τα έξω το σχέδιο των προσόντων και το μάθουμε εμείς οι υπόλοιποι, να μην έχουμε το χρόνο να αποκτήσουμε τα απαραίτητα προσόντα και έτσι να ευνοηθούν, κάποια δικά τους παιδιά, καρπούμενοι όλα ή τα περισσότερα από τα σχετικά έσοδα από τις ενεργειακές επιθεωρήσεις.

Αν για παράδειγμα προκειμένου να γίνεις ενεργειακός επιθεωρητής χρειάζεται η παρακολούθηση κάποιων συγκεκριμένων σεμιναρίων τα οποία απαιτούν π.χ. 3μηνη παρακολούθηση, τότε κάποιος που το γνωρίζει από τον Φεβρουάριο, θα τα έχει "συμπτωματικά" παρακολουθήσει και θα πληρεί τα προσόντα, ενώ εγώ και εσείς που τα αγνοούμε και θα το μάθουμε όταν δημοσιευτεί, θα πρέπει από την στιγμή που θα δημοσιευτεί να παρακολουθήσουμε τα απαραίτητα σεμινάρια, να περάσει το τρίμηνο και έπειτα να βρεθούμε στην ίδια θέση με τον "άλλο". Τα παραπάνω υποψιάζομαι, διότι αν δεν ισχύει το σκεπτικό αυτό, τότε το μόνο άλλο που μπορεί να ισχύει, δεδομένου ότι ο νόμος περί ενεργειακών επιθεωρήσεων έχει βγει από τα τέλη του 2008, είναι ότι οι νομοθέτες μας είναι άχρηστοι υπό την έννοια ότι έχει περάσει τόσος καιρός και η απαραίτητη υπουργική ρύθμιση για να λειτουργήσει ο νόμος που έχει ήδη ψηφιστεί, δεν έχει γίνει παρόλο που έχουν περάσει 5 μήνες. Επομένως είναι τόσο άχρηστοι ή συμβαίνει κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Στην ημερίδα που έγινε προ ημερών στο ΤΕΕ/ΤΚΜ στη Θεσσαλονίκη και διοργανώθηκε από την ΕλΕΜ με ομιλητή τον Ευθυμιάδη που είναι ο συντονιστής της επιτροπής του ΤΕΕ για τον ΚΕΝΑK, ειπώθηκε ότι οι τίτλοι του ενεργειακού επιθεωρητή θα δίνονται κατόπιν εξετάσεων χωρίς να προαπαιτούνται σεμινάρια, masters κ.λπ., σ' όλους Αρχιτέκτονες, Πολιτικούς, Μηχανολόγους κ.λπ. ΑΕΙ και ΤΕΙ, από πιστοποιημένα γι αυτό το σκοπό κέντρα. Ένα τέτοιο θα δημιουργηθεί και από το ΤΕΕ. Η πιστοποίηση των κέντρων αυτών θα γίνεται από το ΕΣΥΔ (βλ. και ΕΔΩ). Η πιστοποίηση θα ισχύει για κάποιο χρονικό διάστημα (πχ 3 χρόνια) και μετά θα πρέπει να δίνεις ξανά εξετάσεις ( ; ) για να διατηρείς ενεργό το δικαίωμα για ενεργειακές επιθεωρήσεις

Link to comment
Share on other sites

Στην ημερίδα που έγινε προ ημερών στο ΤΕΕ/ΤΚΜ στη Θεσσαλονίκη και διοργανώθηκε από την ΕλΕΜ με ομιλητή τον Ευθυμιάδη που είναι ο συντονιστής της επιτροπής του ΤΕΕ για τον ΚΕΝΑK, ειπώθηκε ότι οι τίτλοι του ενεργειακού επιθεωρητή θα δίνονται κατόπιν εξετάσεων χωρίς να προαπαιτούνται σεμινάρια, masters κ.λπ.

 

 

Οι εξετάσεις θα είναι άραγε υποχρεωτικές και για αυτούς που έχουν π.χ. master ή διδακτορικό σε θέματα γύρω από την ενέργεια ? διότι μπορεί να μην προαπαιτούνται αλλά αν κάποιος τα έχει ? ξέρουμε τίποτα ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.