Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητηριο ΤΣΜΕΔΕ


zefuros

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μαλλον μπλεξιμο ρε συναδελφοι πιο ΤΕΕ? Τι σχεση εχει το ΤΕΕ με ΕΦΚΑ , βιβλια νεο ασφαλιστικο.

Link to comment
Share on other sites

Αντιγράφω από την αρχική σελίδα του ΤΣΜΕΔΕ:

"...Για την πληρέστερη ενημέρωσή σας έχουν ήδη αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του ΤΣΜΕΔΕ τα ειδοποιητήρια ασφαλιστικών εισφορών και διαφορών Β εξαμήνου 2016 για όσους ασφαλισμένους δεν έχουν εξοφλήσει τις εισφορές τους."

 

Edit: Μολις ειδα οτι η ενημερωση με το πληρες κειμενο στάλθηκε και στο mail μου απο το ΤΜΕΔΕ (και οχι απο το ΤΣΜΕΔΕ)

 

 

 

Σχετικά με το συγκεκριμένο ειδοποιητήριο.

 

Επειδή από τον Απρίλιο του 2016, δουλεύω σε μια εταιρεία σαν υπάλληλος και όχι με ΄΄μπλοκάκι΄΄, δεν είχα μπει να ελέγξω για ειδοποιητήριο για το Β΄ του 16, μέχρι το τέλος του έτους.

 

Έμαθα για τα αναδρομικά τις πρώτες μέρες του 17, και τώρα που ελέγχω την ειδοποίηση πληρωμής, βγαίνει μήνυμα πως Δεν έχει εκδοθεί ειδοποιητήριο για το A2017.

 

Υπάρχει περίπτωση να μην χρωστάω αναδρομικά ή είναι λάθος του συστήματος;

 

Είμαι μέλος στο ΤΕΕ από τον Ιούνιο του 2010.

Edited by r2d2
Link to comment
Share on other sites

 

Σχετικά με το συγκεκριμένο ειδοποιητήριο.

 

Επειδή από τον Απρίλιο του 2016, δουλεύω σε μια εταιρεία σαν υπάλληλος και όχι με ΄΄μπλοκάκι΄΄, δεν είχα μπει να ελέγξω για ειδοποιητήριο για το Β΄ του 16, μέχρι το τέλος του έτους.

 

Έμαθα για τα αναδρομικά τις πρώτες μέρες του 17, και τώρα που ελέγχω την ειδοποίηση πληρωμής, βγαίνει μήνυμα πως Δεν έχει εκδοθεί ειδοποιητήριο για το A2017.

 

Υπάρχει περίπτωση να μην χρωστάω αναδρομικά ή είναι λάθος του συστήματος;

 

Είμαι μέλος στο ΤΕΕ από τον Ιούνιο του 2010.

 

 

Μάλλον είσαι οκ, γιατί σύμφωνα και με ένα άλλο ποστ που είδα (και σύμφωνα με το νόμο) τα αναδρομικά δεν ισχύουν για την πρώτη ασφαλιστική κατηγορία (στην οποία ήσουν κι εσύ για το 2011).

Εκτύπωσε και μια ασφαλιστική ενημεροτητα και κοίτα την ημερομηνία λήξης της, μάλλον αυτό είναι το κλειδί για να το σιγουρέψεις εξ αποστάσεως μιας και δε σηκώνουν τηλέφωνα.

Edited by thodoris85
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύουν όλα αυτά που λες. Δεν ξαναδίνεις εξετάσεις και όταν ξαναγραφτείς πληρώνεις από την στιγμή που ξαναγράφτηκες. Μόνο εάν το επιλέξεις πληρώνεις αναδρομικά. Ρώτα στο τοπικό ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ της περιοχής σου.

 

 

Ευχαριστω πολυ θα απευθυντω σύντομα. .

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ειμαι εξωτερικό πλέον εχω μία αφελή ερωτηση. Τα ειδοποιητήρια θα τα βρίσκω στο TSMEDE gr ή πρέπει να δω στο EFKA. και κάθε πότε;

Link to comment
Share on other sites

Παλαιες υποχρεώσεις στο πρώην ΤΣΜΕΔΕ (ειτε ηλεκτρονικα είτε -δυστυχώς- με πιθανη φυσικη παρουσια (δεν γνωριζω αν δέχονται να εξουσιοδοτείς καποιον).
Νεες υποχρεώσεις στον ΕΦΚΑ με τα ιδια που ανεφερα πριν.

 

edit:

ΕΦΚΑ, ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ 1, Αρ. Πρωτ.:ΔΙΕΙΣΦΜΜ/26/87160/20.01.2017
"[...]
Εισφορές που έχουν δημιουργηθεί έως 31/12/16 θα εξακολουθήσουν να εισπράττονται μέσω των υφιστάμενων συμβάσεων-συστημάτων που τηρούν μέχρι σήμερα οι ΦΚΑ, μέχρι νεωτέρας.
[...]
 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν το link δεν συνδέτεαι με κάποια αναφορά μου, αλλά παραπέμπει στο προφιλ μου.

Αλλά αν εννοείς για τους ασφαλισμένους στο ΕΤΑΑ, εντός της τρέχουσας εβδομάδας.

 

Edit: Πλεον ομως με τη βαβουρα που εγινε αναφορικα στα μπλοκακια δεν γνωριζω.

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και η τελευταία ενημέρωση από το ΕΤΑΑ/ΤΣΑΥ αλλά αφορά γενικότερα το ΕΤΑΑ και όχι μόνο των υγειονομικών.

 

06/02/2017

Ειδοποιήτηρια πληρωμής ασφαλιστικών εισφορών ΕΦΚΑ

Η πρώτη ομάδα ειδοποιητηρίων πληρωμής ασφαλιστικών εισφορών των Ελ. Επαγγελματιών και Αυτοαπασχολούμενων, εχει αναρτηθεί στο ιστότοπο του Οργανισμού και ειναι διαθέσιμη στους ασφαλισμένους.

Αφορούν ασφαλισμένους του ΟΑΕΕ, ΟΓΑ, ΕΤΑΠ-ΜΜΕ και ΤΑΝΤΠ με μοναδική ασφάλιση.

Σύντομα θα αναρτηθούν τα ειδοποιητήρια του ΕΤΑΑ και οι περιπτώσεις παράλληλης ασφάλισης.

 

Διεύθυνση Εισφορών Μη Μισθωτών

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.