Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενδοδαπέδια και Ψύξη


darvinos.gr

Recommended Posts

ποιος σου ειπε οτι τα ινβερτερ ειναι μονο για θερμανση?

 

Αν θελεις να δουλευεις ενα μονο δωματιο τοτε ειναι σωστη σκεψη. Αν θελεις να ψυχεις μεγαλυτερο χωρο τοτε ισως η αντλια αποδιδει καλυτερα.

 

Παντως απόσο γνωριζω οι αντλιες (και γενικα οι μηχανες) δεν παραγουν γαλακτικο οξυ.....

Το γνωριζω οτι ειναι και για τα δυο. Απλώς  στην ψυξη και σε max capacity  λειτουργεια  δεν δεν ιδιετερες διαφορες

Ναι για την ωρα ηθελα μονο τη σαλονοκουζινα που το καλοκαιρι με το μαγειρεμα γινονταν αφορητο. Αργοτερα θα βαλω και ενα στο γραφειο .

Οχι δεν κουραζεται ,αλλα ειμαι συγουρος οτι "γραφουν" ωρες λειτουργιας. Για το ιδιο αποτελεσμα λοιπον προτειμω να γραφω ωρες σε μηχανημα των 250€  ,παρα των 5000€

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και εγώ φέτος "δροσίστηκα" με "ενδοδαπέδιο δροσιμό" και 1 FC. Πως λειτούργησε και συμπεράσματα:

ζ) Κατανάλωση, περίπου (μέσος όρος) 20kWh ανά ημέρα (λειτουργία από 11/7 έως 31/8). Τότε χρειάστηκε να τα ανάψω. Σπίτι 190m2, καλά μονωμένο.

 

Νομίζω, καλά τα πήγε. Αν είχα 1 ακόμα FC στο ισόγειο, και τα 3 μικρά στα Υ/Δ, θα μπορούσα εύκολα να κατέβω στους 26oC (θερμοστάτες) και θα ήταν και ακλύτερα σαν αίσθηση.

Οι ΑΘ εχουν ελαχιστη λειτουργεια ,που ειναι πολυ πιθανο να μην μπορουσε να αποδωσει η ενδοδαπεδια και το ενα φανκοιλ.Ισως γιαυτο να ειχες τοσο μεγαλα νουμερα στη καταναλωση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ενα 12αρι (12000btu)  εναι περιπου 3,2ΚW. Οποτε ναι πιστευω οτι ειναι πολλα.

Ενα φανκοιλ αποροφα 1-2 kw (18C νερο) και η ενδοδαπεδια μια απο τα ιδια . Οποτε αυτο εννοω οτι η αντλια παραγει ,αλλα το απιτι δεν μπορει να αποροφησει

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν έγινε κάτι αντιληπτό.

 

Εγώ μίλησα για ενέργεια. Ανέφερα 20 kWh. Σα να δούλευε λοιπόν ένα 12άρι κλιματιστικό με καταλάνωση ισχύος 3 kW για 6.5 ώρες, άρα κατανάλωση 20 kWh για να ψύξει ένα σπίτι 200 m2...... Ε... δε νομίζω ένα 12άρι κλιματιστικό να μπορεί να ψύξει ένα σπίτι 200 m2 επαρκώς, δουλεύοντας μόνο 7 ώρες τη μέρα.

 

Οπότε... δεν τα πήγε και τόσο άσχημα η Α/Θ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1ον το πατωμα ηταν κρυο.Ενοχλητικα κρυο λες και επιασε χειμωνας αλλα εσυ ιδρωνεις. Φαντασου δηλαδη να ειχα και την ειδικη μελετη για το σημειο δροσου και να το δουλευα στους 14-16C  !!  Δεν φορεσαμε παντοφλες ολο το χειμωνα και τις ψαχναμε καλοκαιριατικα.

2ον Η συζηγος εκτος απο τις κοιλιακες ενοχλησεις (ξερετε...γυναικεια θεματα) ειχε και την "ευχαριστη" εμπειρια : <σφουγκαρισμα 2 ωρων>  . Δεν ελεγε να στεγνωσει σε σημειο που περναμε πετσετες και το σκουπιζαμε

3ον ενιωθες ενοχλητικη υγρασια (δεν μπορω να το αποδειξω γιατι αλλα το ενιωθα)

και 4ον και πιο συμαντικο : ΔΕΝ δροσιζε ουτε στο ελαχιστο.

 

της εκανες ολα αυτα και δε σε χωρισε?  :mrgreen:  σαγαπαει πολυ λοιπον.....

 

ποιος σου ειπε οτι τα ινβερτερ ειναι μονο για θερμανση?

Αν θελεις να δουλευεις ενα μονο δωματιο τοτε ειναι σωστη σκεψη. Αν θελεις να ψυχεις μεγαλυτερο χωρο τοτε ισως η αντλια αποδιδει καλυτερα.

Παντως απόσο γνωριζω οι αντλιες (και γενικα οι μηχανες) δεν παραγουν γαλακτικο οξυ..... :mrgreen:

 

σωστος

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν έγινε κάτι αντιληπτό.

 

Εγώ μίλησα για ενέργεια. Ανέφερα 20 kWh. Σα να δούλευε λοιπόν ένα 12άρι κλιματιστικό με καταλάνωση ισχύος 3 kW για 6.5 ώρες, άρα κατανάλωση 20 kWh για να ψύξει ένα σπίτι 200 m2...... Ε... δε νομίζω ένα 12άρι κλιματιστικό να μπορεί να ψύξει ένα σπίτι 200 m2 επαρκώς, δουλεύοντας μόνο 7 ώρες τη μέρα.

 

Οπότε... δεν τα πήγε και τόσο άσχημα η Α/Θ...

To 12άρι κλιματιστικό δεν καταναλώνει 3 αλλά περίπου 1kW που μας πάει στην αναλογία των τριών κλιματιστικών για 6-7 ώρες. Και πάλι όμως αν ψύχεις όλο το σπίτι, 20kWh είναι αρκετά χαμηλό νούμερο. Βέβαια τα πάντα εξαρτώνται από τον χρήστη. Άλλοι θέλουν το κλιματιστικό για μία ώρα την ημέρα και άλλοι (μαζί και ο υποφαινόμενος) το χρησιμοποιούν 24/7 με το που θα μπει ο Ιούλιος.

Στο θέμα μας, οι περισσότεροι εγκαταστάτες αποφεύγουν την ενδοδαπέδια ψύξη λόγω συμπυκνωμάτων αλλά κι επειδή <<ξενίζει>> στην αίσθηση.Θεωρώ πως η λύση των fan-coil είναι η προτιμότερη για ψύξη ώστε να αποφύγεις και τις εκπλήξεις.

Edited by dravig
Link to comment
Share on other sites

O ενδοδαπέδιος δροσισμός δεν έχει καλή απόδοση λόγω της υψηλής σχετικά θερμοκρασίας προσαγωγής. Κανονικά, στους συλλέκτες μπαίνει αισθητήριο συμπύκνωσης που ενεργοποιείται όταν οι συνθήκες (θερμοκρασία νερού και υγρασία χώρου) ευνοούν την συμπύκνωση. Το σύστημα ελέγχου κανονικά θα πρέπει να επιτηρεί τους αισθητήρες αυτούς και να ρυθμίζει ανάλογα την θερμοκρασία προσαγωγής (μεσω της τρίοδης που αναμιγνύει το νερό της αντλίας με το ζεστό της επιστροφής), ανεβάζοντας όσο χρειάζεται ώστε να παραμείνει η εγκατάσταση σε ασφαλή λειτουργία. Πρακτικά αυτό σημαίνει (από πραγματικές εγκαταστάσεις) ότι ούτε οι 18 βαθμοί είναι εγγυημένοι. Υπάρχουν αρκετές ημέρες το καλοκαίρι και ειδικά σε περιοχές που βρίσκονται κοντά σε θάλασσα που το σύστημα αναγκάζεται να ανεβάσει τη θερμοκρασία ακόμα και στους 21-22 βαθμούς για να αποφύγει την συμπύκνωση.

Αυτό σημαίνει ότι η ψυκτική ισχύς που δίνεται στο κτήριο είναι μειωμένη. Πρακτικά υπολογίστε ότι η ψυκτική ισχύς είναι περίπου το 30% της αντίστοιχης θερμικής κατά την θέρμανση. Το συμπέρασμα είναι ότι ο δροσισμός σκέτος δεν αρκεί, σίγουρα χρειάζονται FC που θα αναλάβουν τουλάχιστον το 80% του φορτίου.

Edited by slammer
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Στο σπιτι μας μονοκατοικια φετινης κατασκευης εχουμε ενδοδαπεδια με α/θ κ fancoil κρυφα μεσα σε γυψοσανιδααπο τα οποια βγαινει ο αερας απο αεραγωγους. Λειτουργησαμε την ψυξη η οποια βεβαια εχει μελετηθει απο την κατασκευη κ δεν το καναμε απο κεφαλιου μας. Η αποψη μου???? ευτυχως που το καναμε!!!!!!! Το σπιτι μου δεν εζησε ποτε την αφορητη ζεστη,... Πηγαινα στα αλλα σπιτια κ ελεγα χριστε μου ποτε θα παω στο σπιτακι μου. Δεν καταλαβα καλοκαιρι... Δεν παγωσα ομως στο σπιτι μου ... Ημουν συνεχως σε μια τελεια θερμοκρασια. Δε νιωθεις αυτο του a/c της παγωνιας που πρεπει να το κλεισεις γιατι επαθες ψυξη καλοκαιριατικα. Τα f/c δεν τα χρησιμοποιησα. Δε χρειαστηκε καν. Ισως αν ηταν πιο ζεστο καλοκαιρι αυτο που περασε να τα ειχαμε χρησιμοποιησει.

Το αρνητικο ειναι οτι το πατωμα ειναι παγος κ πρεπει να κυκλοφορεις με σαγιοναρες. Ειναι κατι ομως που δε με ενοχλησε διοτι παντα φοραμε σαγιοναρες στο σπιτι.

Ειναι κριμα να δωσεις τοσα λεφτα σε μια τετοια εγκατασταση κ να μη φροντισεις να εχεις κ ψυξη το καλοκαιρι. Εγω παντως f/c δε θα εβαζα.

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα,

 

Το καλοκαίρι που δούλεψες δροσισμό, σε τι θερμοκρασία είχες του θερμοστάτες χώρου? Δούλεψες μόνο το πάτωμα? Δε σου υγροποιούσε το πάτωμα? Σε ποια περιοχή είσαι ?

Στοιχεία κατανάλωσης της αντλίας σε kWh ξέρεις? Ποιά περίοδο δούλεψε ο δροσιμός?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.