Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοικονόμηση κατ' οίκον - θέρμανση, ηλιακά, αντλίες θερμότητας κ.λ.π.


Recommended Posts

εχω ενα διαμερισμα 88τμ. στη κουζινα 14,72τμ εχει ενα aircondition 1220W και στο ενα υπνοδωματιο 13,20τμ ενα aircondition 13000btu/h  (3807,374 W).

πωσ μπορω να ελεγξω αν επαρκη και εαν πρεπει να συμπληρωσω και απο το θεωρητικο? ποια ειναι η μεθοδολογια?πωσ θα το τσεκαρω?

 στα aircondition βαζω βαθμο αποδοσησ? eer?δικτυο διανομησ ?τερματικα κτλ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 264
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το 1220W ειναι η καταναλισκομενη ισχυς και οχι η αποδιδομενη.

Επομενως χρειαζομαστε το αλλο νουμερο για να δουμε την ισχυ του κλιματιστικου. Λογικα παντως ειναι 12αρι αν ειναι νεας τεχνολογιας

 

Ενα 13αρι κλιματιστικο επαρκει θεωρητικα για 24-25 τετραγωνικα χωρου. Αν και το αλλο σου ειναι τοσο, τοτε εχεις καλυψει τις αναγκες για ψυξη στο διαμερισμα σου με αυτα τα δυπ και δε χρειαζεται να συμπληρωσεις με ΚΑ

Link to comment
Share on other sites

μέχρι 15000 δλδ? ωραίος!..

σ'ευχαριστώ για την απάντηση. 

 

παιδιά, αυτό είναι ξεκαθαρισμένο (πλέον);

Τα λεβητοστάσια βιομάζας επιδοτούνται μέχρι ύψους 15 000 ευρώ ως συστήματα ΑΠΕ;

Κάπου είχα δει και άλλη άποψη για το θέμα αυτό. 

Έχει κανένας προσωπική εμπειρία;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω, σε περίπτωση αντικατάστασης λέβητα πετρελάιου με αντλία θερμότητας, τι υπολογισμούς κάνω για το δίκτυο διανομής?

 

Το δίκτυο δεν αλλάξε, μόνο αντικατάσταση λέβητα έγινε, άρα ε΄χω τα ίδια στοιχεία με το 1ο ΠΕΑ (είχε υπολογιστεί το δίκτυο διανομής βάση του υπάρχοντος τότε λέβητα πετρελαιου)

Link to comment
Share on other sites

μπηκε και αλλος κυκλοφορητης?
μονωθηκε καλυτερα μεχρι τον συλλεκτη?

μπηκε πιο κοντα η αντλια στον συλλεκτη? ( τοπικο συστημα )

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Τοποθετήθηκε καινούργιος κυκλοφορητής (εχω και χρησιμοποιώ τα στοιχεία του ως βοηθητικό σύστημα)

Η αντλία τοποθετήθηκε στο ισόγειο, ακριβώς στην θέση που ήταν ο παλιός λέβητας πετρελαιου.  εμένα με ενδιαφέρει ο όροφος. Δεν έγινε καμια τοποθέτηση καινουργιου δικτύου (σωλήνες κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Τοποθετήθηκε καινούργιος κυκλοφορητής (εχω και χρησιμοποιώ τα στοιχεία του ως βοηθητικό σύστημα)

Η αντλία τοποθετήθηκε στο ισόγειο, ακριβώς στην θέση που ήταν ο παλιός λέβητας πετρελαιου.  εμένα με ενδιαφέρει ο όροφος. Δεν έγινε καμια τοποθέτηση καινουργιου δικτύου (σωλήνες κλπ)

 

 

 

 

Αλλάζω κα΄τι στο δίκτυο διανομής ή τα στοιχεία του μένουν τα ίδια όπως όταν είχαν λέβητα πετρελαιου???

Link to comment
Share on other sites

Για να είσαι εντάξει τυπικά, άλλαξε την ισχύ του δικτύου διανομής. Όχι πως θα αλλάξει κάτι στα αποτελέσματα, αφού πάλι κάτω από 100kW θα είναι και με υψηλή θερμοκρασία προσαγωγής.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα ξανακανω ερωτηση γιαμια παλια ιστορια....

Εχω σε διαμερισμα φυσικο αεριο. Θελω στο εξοικονομω να βαλω εκτος απο κουφωματα και νεο ενεργειακο τζακι. Δεν υπαρχει παλιο τζακι για αναβαθμιση. Η κυρια θερμανση ειναι απο το ΦΑ. Επιτρεπεται?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.