Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοικονόμηση κατ' οίκον - θέρμανση, ηλιακά, αντλίες θερμότητας κ.λ.π.


Recommended Posts

φιλοι θυμηστε μου λιγο

 

ΑΘ χαμηλων στο υπολογιστικο σε ποια Θεξ και Θπροσαγ βαζεις το κοπ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 264
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ποιό είναι το υπολογιστικό ?

 

Το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ ή της 4Μ ?

 

σε ολα το ιδιο βαζεις απλα τις συνθηκες θελω

Link to comment
Share on other sites

διβ θελω θερμ για να διαλεξω αναλογο κοπ απο πινακα

 

οκ το βρηκα παντως

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Aκούω κάτι τρελά COP του 3,5 και 4,0. Πάμε καλά? Σε καλοριφέρ, δηλαδή προσαγωγή 55 βαθμούς, βάζετε 3,5???

Ποιά αντλία είναι αυτή ρε παιδιά? Αν ψάξετε λίγο στο eurovent θα δείτε ότι γύρω στο 2.8 είναι τα COP. Βάζετε σε καλοριφέρ το COP της ενδοδαπέδιας ή των FCUs?

Το υπουργείο λέει το 3,1 κατ' ελάχιστο? Ποιός φωστήρας είναι αυτός?

Εγώ πάντως σε έναν πελάτη μου που τρέχω το "εξοικονομώ", θα βάλω την 30AW015H με COP 2.82, που βρήκα στο φυλλάδιο του κατασκευαστή, αλλά και στο eurovent για τους 55 βαθμούς.

Μάλιστα πάνω στο χαρτί του πιστοποιητικού αναγράφω και τη μάρκα και τον τύπο της αντλίας, γιατί αν βάλω άλλη, μου αλλάζει κατηγορία.

Εννοείται ότι δεν έχω κανένα συμφέρον να γράψω μάρκα και μοντέλο στο ΠΕΑ, αφού τα ίδια λεφτά θα πάρω, αλλά η συγκεκριμένη αντλία και μόνο μου δίνει το 2,82.

Πραγματικά στοιχεία δεν βάζουμε? Στους 55 βαθμούς μπορεί να δουλέψει καλοριφέρ. Όχι όμως και 3,1+ το COP!!!

Για ψάξτε το λιγάκι. Δηλαδή αν ο Χ dealer δίνει COP 5,0 στους 80 βαθμούς, χωρίς καμιά πιστοποίηση, το αντιγράφετε όπως είναι?

 

Και μια τελευταία ερώτηση σε όποιον ξέρει να απαντήσει:

Για την τοποθέτηση της αντλίας θερμότητας σε σύστημα με κεντρική θέρμανση (που δεν δουλεύει μιας και δεν πληρώνει κανείς τα κοινόχρηστα) απαιτείται το 50%+1 των ιδιοκτητών?

Δηλαδή για να βάλεις aircontition ή multi στο μπαλκόνι, ζητάς άδεια από τους γείτονες???

Εννοείται βέβαια ότι με δικά του έξοδα ο ιδιοκτήτης θα μονώσει τους σωλήνες που διέρχονται από το διαμέρισμά του.

Για τώρα μπορεί να το κάνει χωρίς να το καταλάβει κανένας, αλλά αν μετά από 2-3 χρόνια ανοίξουν το λέβητα???

Παρακαλώ να απαντήσει όποιος το έχει συναντήσει κι αν ξέρει συγκεκριμένο νόμο ή διάταξη. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

για αποκοπη

και για δουλειες σε κοινοχρηστους

θες συγκαταθεση

 

επισης νομιζω πως δεν απαιτειται μικρη κλιμακα για το εξοικονομω αλλα δεν ειμαι σιγουρος

 

ομως

 

για 1000% κατοχυρωση και ειδικα αν ζουσες Σουηδια θα θελες ακομα

 

αλλαγη καταστατικου

νεες κατανομες

 

οποιος φευγει απο αυτονομη κεντρικη πληρωνει εως και το 30% ΤΟΥ ΠΑΓΙΟΥ για την θνση

εκτος αν το καταστατικο λεει αλλο νουμερο

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Αυτός που θέλει να αυτονομηθεί είναι ο διαχειριστής και κάποιοι άλλοι φίλοι στην πολυκατοικία.

Άρα εύκολα κόβω σωλήνες κτλ. Θα γράψουν στο πρακτικό της γενικής συνέλευσης ότι από εδώ και στο εξής δεν θα πληρώνουν καθόλου πάγια στη θέρμανση τα διαμερίσματα που θα αυτονομηθούν.

Το καταστατικό όλων των πολυκατοικιών που έχουν κεντρική θέρμανση άρα και το δικό τους προβλέπει πάγιο 50% για κλειστά διαμερίσματα.

Δεν νομίζω όμως κάποιος με αντλία θερμότητας να θέλει να πληρώνει κι άλλα 1000Ε για αέριο ή πετρέλαιο.

Σε κοινόχρηστο χώρο δεν μπαίνουμε για να ζητήσουμε έγκριση. Στο μπαλκόνι θα γίνει ό,τι χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

( Π (%) = [fi x εi + (1 - Σ(fi x εi) x (εi x ωi)/(Σ (εi x ωi))] x 100)

 

ΑΝ ω = 0 νομιζω οτι πανω κατω ο πρωτος παραγων βγαινει παντα κοντα στο 30% σαν παγιο

 

το 50 μου φενεται πολυ αν και εξαρταται απο τα γεωμετρικα χαρακτηριστικα

 

τσεκαρετο

 

οτι και να γραψουν στο πρακτικο σωστο ειναι να αλλαζει και το καταστατικο

 

τι να κανουμε ομως η νομιμοτητα κοστιζει αλλα προστατευει

προσεχε που θα τους οδηγησεις........

 

αν αυριο πουληθει κατι σε γνωστη την κατσανε

και αν εχεις υπογραψει.... αστα να πανε

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.