Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταπτυχιακό στο δομοστατικό σχεδιασμό από συγκοινωνιακό τομέα


Recommended Posts

Καλησπέρα.Θα ήθελα να ρωτήσω αν δέχονται στο μεταπτυχιακό του ΕΜΠ "Δομοστατικός σχεδιασμός και ανάλυση κατασκευών" πολιτικούς μηχανικούς συγκοινωνιακού τομέα. Ξέρω ότι μπορώ να κάνω αίτηση, αυτό που δεν ξέρω είναι αν υπάρχουν κάποιες πιθανότητες να με δεχτούν.Αν υπάρχει κάποιος που να το έχει παρακολουθήσει ας μου πει τη γνώμη του και για αυτό και γενικά για το πρόγραμμα.Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Εδώ παίρνουν αρχιτέκτονες και τοπογράφους στο συγκεκριμένο....Φυσικά και μπορούν να σε πάρουν και παίζει μεγάλο ρόλο ο βαθμός του πτυχίου σου. Πήγαινε μία επίσκεψη από κοντά να ρωτήσεις λεπτομέρειες. Ψάξε και για το γεωτεχνικό μεταπτυχιακό αν θες.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πιθανότητες να σε επιλέξουν αλλά λιγότερες από τους πολιτικούς μηχανικούς του δομοστατικού και γεωτεχνικού τομέα οι οποίοι έχουν το απαραίτητο υπόβαθρο για το συγκεκριμένο ΔΠΜΣ. Επομένως αν σε επιλέξουν θα δυσκολευτείς περισσότερο από αυτούς για να ανταπεξέλθεις στις υποχρεώσεις του ΔΠΜΣ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι geoste λογικό μου φαίνεται να έχω περισσότερες  δυσκολίες αν με επιλέξουν.nik έχω δει και αυτό του γεωτεχνικού για τα υπόγεια έργα και φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον και εξειδικευμένο.Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας! επειδή έχω πρόσφατη εμπειρία για το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό.. .είχα κάνει τα χαρτιά μου φέτος (Ιούνιος 2013) έχω τελειώσει Πολ Μηχ στο πανεπ. Θεσσαλίας (γεωτεχνικός). Αν έχεις πολύ καλό βαθμό διπλώματος γύρω στο 7,5-7,5+ έχεις πάρα πολλές πιθανότητες να σε πάρουν απ όποιο τομέα και αν προέρχεσαι. Επίσης κοιτάνε και βάθμους συναφών προπτυχιακών μαθημάτων εννοείται...  Επίσης ανάλογα τον αριθμό ατόμων που θέλουν να παρουν κρίνουν και τα ατομα. Φέτος πήραν μόνο 30 Πολ Μηχ (άλλες χρονιές επιλέγουν και παραπάνω) και συνήθως προηγούνται οι απόφοιτοι ΕΜΠ. Προσωπικά έχω βαθμό διπλώματος γύρω στο 7,5 και δεν με επέλεξαν. Με επέλεξαν όμως στο μεταπτυχιακό Σχεδιασμός και Κατασκευή Υπογείων Έργων στους μεταλλειολόγους το οποίο μου είναι πιο συναφές λόγω γεωτεχνικού τομέα. Αποψή μου είναι να κάνεις τα χαρτιά σου για το μεταπτυχιακό αυτό ΔΣΑΚ (είναι πολύ ενδιαφέρον και προσωπικά με ενδιέφερε η ροή Β του σχεδιασμού) να πάς στην συνέντευξη να δείς τι γίνεται. Κάνε και στα υπόγεια έργα εννοείται και σε όποιο σε επιλέξουν αφού θα κάνεις τον κόπο να μαζέψεις δικαιολογητικά! Πιστεύω πως αξίζει να κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό στο ΕΜΠ πρώτον γιατι είναι αξιόλογα, δεύτερον γιατι είναι χωρίς δίδακτρα και τρίτο αφού δουλειές δεν υπάρχουν μάζεψε χαρτιά!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ παίρνουν αρχιτέκτονες και τοπογράφους στο συγκεκριμένο....Φυσικά και μπορούν να σε πάρουν και παίζει μεγάλο ρόλο ο βαθμός του πτυχίου σου. Πήγαινε μία επίσκεψη από κοντά να ρωτήσεις λεπτομέρειες. Ψάξε και για το γεωτεχνικό μεταπτυχιακό αν θες.

 

 

Ναι και ΑΜ και ΑΤΜ επελεγουν.

ΑΛΛΑ τους χρεωνουν 5-15 μαθηματα απο το προτυχιακο.

Συναδελφος ΑΜ που τελειωσε το συγκεκριμενο ΔΠΜΣ, περασε τις στατικες, τα μπετα, τα σιδερα, τις εδαμηχανικες και τις αντισεισμικες του προπτυχιακου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πώς δομοστατικοί και γεωτεχνικοί με πολύ καλό βαθμό διπλώματος επιλέγονται κυρίως στο μεταπτυχιακό ΔΣΑΚ αλλά προσωπικά στην συνέντευξη γνώρισα πολ μηχ συγκοινωνιολόγο

απο Παν Θεσσαλίας που τον επέλεξαν αλλά είχε βαθμό διπλώματος 8+ ...

Link to comment
Share on other sites

Ναι και ΑΜ και ΑΤΜ επελεγουν.

ΑΛΛΑ τους χρεωνουν 5-15 μαθηματα απο το προτυχιακο.

Συναδελφος ΑΜ που τελειωσε το συγκεκριμενο ΔΠΜΣ, περασε τις στατικες, τα μπετα, τα σιδερα, τις εδαμηχανικες και τις αντισεισμικες του προπτυχιακου!!!!

Υπάρχει περίπτωση να επιλέξουν και από ΤΕΙ (με χρέωση και προπτυχιακών μαθημάτων);

Ισχύει κάτι αντίστοιχο και στο ΑΠΘ;

Edited by kostaspde
Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξερω αυτο.

Οταν το παρακολουθησα εγω δεν θυμαμαι να ειχαμε ατομο απο ΤΕΙ.

Γενικα ειναι λιγες οι θεσεις (40-50) και οι αιτησεις πανω απο 100.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! επειδή έχω πρόσφατη εμπειρία για το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό.. .είχα κάνει τα χαρτιά μου φέτος (Ιούνιος 2013) έχω τελειώσει Πολ Μηχ στο πανεπ. Θεσσαλίας (γεωτεχνικός). Αν έχεις πολύ καλό βαθμό διπλώματος γύρω στο 7,5-7,5+ έχεις πάρα πολλές πιθανότητες να σε πάρουν απ όποιο τομέα και αν προέρχεσαι. Επίσης κοιτάνε και βάθμους συναφών προπτυχιακών μαθημάτων εννοείται...  Επίσης ανάλογα τον αριθμό ατόμων που θέλουν να παρουν κρίνουν και τα ατομα. Φέτος πήραν μόνο 30 Πολ Μηχ (άλλες χρονιές επιλέγουν και παραπάνω) και συνήθως προηγούνται οι απόφοιτοι ΕΜΠ. Προσωπικά έχω βαθμό διπλώματος γύρω στο 7,5 και δεν με επέλεξαν. Με επέλεξαν όμως στο μεταπτυχιακό Σχεδιασμός και Κατασκευή Υπογείων Έργων στους μεταλλειολόγους το οποίο μου είναι πιο συναφές λόγω γεωτεχνικού τομέα. Αποψή μου είναι να κάνεις τα χαρτιά σου για το μεταπτυχιακό αυτό ΔΣΑΚ (είναι πολύ ενδιαφέρον και προσωπικά με ενδιέφερε η ροή Β του σχεδιασμού) να πάς στην συνέντευξη να δείς τι γίνεται. Κάνε και στα υπόγεια έργα εννοείται και σε όποιο σε επιλέξουν αφού θα κάνεις τον κόπο να μαζέψεις δικαιολογητικά! Πιστεύω πως αξίζει να κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό στο ΕΜΠ πρώτον γιατι είναι αξιόλογα, δεύτερον γιατι είναι χωρίς δίδακτρα και τρίτο αφού δουλειές δεν υπάρχουν μάζεψε χαρτιά!

geokour και εγώ έτσι σκέφτομαι.Θα κάνω και στα δύο και ας ελπίσουμε ότι σε κάποιο θα με δεχτούν.Μου φαίνονται πολύ καλά προγράμματα και δεν είναι και εύκολο να φύγω για εξωτερικό οπότε...Ο βαθμός μου σχετικά καλός 7,5+ απλά το πρόβλημα είναι ο τομέας και η διπλωματική που είναι σε άσχετο αντικείμενο,που φαντάζομαι ότι σίγουρα θα κοιτάνε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.