Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προδιαστασιολόγιση ύψος δοκών


 

Recommended Posts

Για να αποτελούν οι δοκοί στηρίξεις για τις πλάκες πρέπει να το ύψος τους h να είναι τουλάχιστον τρεις φορές μεγαλύτερο απ΄αυτό της πλάκας, ώστε το βέλος τους, αντίστροφα ανάλογο της ροπής αδρανείας τους (που είναι ανάλογη του h3), να είναι τουλάχιστον το 1/30 του βέλους των πλακών.

Για παράδειγμα για πάχος πλάκας 20 cm το ύψος των δοκών προκύπτει h=60 cm.

 

Μπορείτε να μου πείτε εάν το πιο πάνω ισχύει και εάν είναι λάθος να θεωρήσουμε δοκό ύψους 50 εκατοστά με πάχος πλάκας 18 εκατοστά? Ποιο θα είναι το αποτέλεσμα εάν θέσω το ύψος δοκού μικρότερο του 3 φορές του πάχους πλάκας?

 

Το πιο πάνω το βρήκα σε κάτι σημειώσεις προδιαστασιολόγισης.

Link to comment
Share on other sites

Σημειώσεις φοιτητικές ποιανού καθηγητή;

Δηλαδή αν έχεις πλάκα zoellner πάχους 40cm θα πρέπει η δοκός να είναι ύψους 120cm; Μου φαίνεται πάρα πολύ!

 

Για την προδιαστασιολόγηση δοκών το μόνο που θυμάμαι από το πολυτεχνείο είναι το h/b να είναι μεταξύ 2,5~3,5 για να έχεις οικονομική διατομή. Κάτι που ίσχυε παλιότερα όταν τα πάχη των δοκών τα κάναμε 20cm και όχι σήμερα που τα πάχη τα κάνουμε 25cm.

Link to comment
Share on other sites

Σημειώσεις μαθήματος για τον λόγο πλάκας δοκού.

Γιαννόπουλος Πλούταρχος

http://mycourses.ntua.gr/user/user.php

Κατασκευές από Οπλισμένο Σκυρόδεμα

http://mycourses.ntua.gr/document/document.php?cmd=exChDir&file=%2F%D4%EC%DE%EC%E1_3%2FO%E4%E7%E3%DF%E5%F2__%E3%E9%E1_%F4%EF_%C8%DD%EC%E1

Οδηγίες_θέματος_1.Προδιαστασιολόγηση_Φ.Ο.pdf

Link to comment
Share on other sites

μα καλά...μήπως χρειάζεται username?

 

και κάτι άλλο...αυτό που λες δεν μου φαίνεται και πολύ λογικό...

Για το αν είναι στήριξη έχει μεγάλο ρόλο και το μήκος της δοκού......

Link to comment
Share on other sites

Όχι διαλέγεις

Πολιτικός Μηχανικός

Κατασκευές από Οπλισμένο Σκυρόδεμα

Εργαλεία Έγγραφα

Τμήμα 3

Oδηγίες__για_το_Θέμα

Οδηγίες_θέματος_1.Προδιαστασιολόγηση_Φ.Ο.pdf

Link to comment
Share on other sites

Θελει κωδικο φιλε μου....μπορω να σας δωσω το δικο μου...ακομα δουλευει (επρεπε εδω κ 2 χρονια να μην υπαρχει...)...Καλα ο Γιαννοπουλος μια ζωη....Οτι να ναι....Εγω δεν το εχω ξαναδει αυτο πουθενα..

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειάζεται κωδικό. Κατέβασα όλες τις σημειώσεις του χωρίς κωδικό. Όσα pdf δεν ανοίγουν έχουν κωδικό kat0607 (2-3 μόνο).

 

Τελικά δεν ισχύει? Πάντος οι σημειώσεις του σε γενικές γραμμές είναι πολύ καλές.

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη ο καθηγητης μαλλον θελει να μας πει οτι με τον παραπανω λογο υψους δοκου/πλακας επιτυγχανεται καλυτερα-ορθοτερα η προσομοιωση της πλακας σαν συνεχη δοκο οπου οι στηριξεις ειναι οι δοκοι.

Αν εσυ μικρυνεις το υψος της δοκου απομακρυνεσαι απο το μοντελλο σου με την εννοια οτι "εξασθενει" η στηριξη σου. Με πιο απλα λογια σε εκεινη τη στηριξη δε θα σου σηκωθει (χα,χα) το διαγραμμα ροπης τοσο πολυ οσο σε μια συνηθισμενη συνεχη δοκο... Ελπιζω να σε καλυψα

Μπορεις παντως να βαλεις κ μικροτερου υψους δοκο απο τον παρπανω λογο, μη σε ανησυχει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.