Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πυρασφάλεια σε ταβέρνα και φιάλες υγραερίου


alex...

Recommended Posts

Την οικοδομική άδεια τί τη θέλεις gsakel; Είναι άσχετη με το φυσικό αέριο που ζητάει η ΠΥ. Κατά τα άλλα, συνήθως η ΠΥ δίνει το απαιτούμενο έντυπο.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει πήγα στην Πυροσβεστική και μου έδωσαν το πρότυπο κέιμενο της συμπληρωματικής μελέτης για το φυσικό αέριο. Είναι 3 σελίδες .

Δεν χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο απ'ότι βλέπω, απλά αναφέρεις τις συσκεύες που αναγράφονται και στην τεχνική περιγράφη που έχει δοθεί στην Εταιρεία Αερίου, τους χώρους στους οποίους συνδέεται το άεριο και +2 πυροσβεστήρες για κάθε χώρο που γίνεται χρήση. Και φυσικά όλα εις τριπλούν μαζί με κατοψεις. Το κτίριο είναι παλίο , πάει πρίν την 71/88 .

Link to comment
Share on other sites

Για συμπληρωματική υγραερίου (φιάλες < 100 kgr) είναι πολύ απλή η συμπληρωματική έχει όμως ιδιαίτερη ευθύνη γιατί συνήθως ο μηχανικός υπογράφει ότι η εγκατάσταση υγραερίου πληρεί τις απαιτήσεις του κανονισμού υγραερίου... οπότε φέρει ουσιαστική ευθύνη ως προς το σχεδιασμό και εκπαίδευση του προσωπικού στο χειρισμό της εγκατάστασης και ουκ ολίγα ατυχήματα έχουν γίνει

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σε όλους.

Θέλω να κάνω μελέτη πυρασφάλειας για ένα κατάστημα (ίντερνετ-καφέ) 140 τ.μ. του οποίου η οικοδομική άδεια είναι του 2007 με την παθητική πυροπροστασία. Από την πυροσβεστική μου είπανε να την συντάξω σύμφωνα με την νομοθεσία 71/88 του άρθρου 10 το οποίο και έχω βρει στο fireservice.

Αυτό που δεν μπορώ να βρω είναι το έντυπο μελέτης 71/88 για νέα κτίρια (δηλαδή μετά το 1989) για αίθουσες συγκέντρωσης κοινού.

Στο fireservice-νομοθεσία-πυροπροστασία-εξυπηρέτηση πολίτη, δεν έχει αυτό το έντυπο που χρειάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει ιδιαίτερο έντυπο για νέα κτίρια. Θα χρησιμοποιήσεις το τυποποιημένο έντυπο για χώρους συνάθροισης κοινού σύμφωνα με την Πυρ. Διάταξη 3/1981 και θα προσέξεις απλώς να πληρείς τις προδιαγραφές του 71/88.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Αγαπητοί συνάδελφοι γειά σας. θέλω να κάνω μία μέλετη σύμφωνα με το 3/81 για ένα σουβλατζηδικο. Επίσης δεν ξέρω τι πρέπει να δείξω στην κάτοψη( πόσους πυροσβετήρες ή ότι άλλο νομίζετε ότι χρειάζεται). Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

Link to comment
Share on other sites

Για μικρο καταστημα χρειαζεται 2 πυροσβεστηρες 6 κιλων ξηρης σκονης, πυροσβεστικη φωλια, σημανση οδων διαφυγης, φωτισμος ασφαλειας, απο πανω απο τις καυτες επιφανειες και σκευη χρειαζεται συστημα τοπικης εφαρμογης, αν εχεις πανω απο μια φριτεζα πας σε συστημα με wet chemical, αν εισαι με μια μικρη φριτεζα μπορεις να εχεις συστ τοπικης εφαρμογης με 12κιλη ξηρης σκονης και φορητο πυροσβεστηρα τυπου F μεχρι 6 λιτρα, με κατασβεστικη ικανοτητα 25F τουλαχιστον.

 

Υγραεριο υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την βοήθεια. Μήπως ξέρεις από που να κατεβάσω σύμβολα πυρόσβεσης για να τα χρεισημοποιήσω στην κάτοψη (autocad). ########. Το είχα αγοράσει το 2001 με σηριακό hasp (όχι usb) και για να το αναβαθμίσω μου ζητάνε 1800 ευρώ. #####################. ( Αν έχεις τύχη διάβαινε....). ευχαριστώ

 

 

Διαβασε τι γραφω απο κατω παρακαλω

ckiriako

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.