Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πυρασφάλεια σε ταβέρνα και φιάλες υγραερίου


alex...

Recommended Posts

  • 8 months later...

Καλημέρα παιδιά κάνω μια συμπληρωματική μελέτη υγραερίου σε εστιατόριο. Έχω μία φριτέζα και 3 εστίες (πετρογκάζ). Μπορείτε να μου δωσετε αν έχετε εικόνα από εγκατάσταση τοπικής εφαρμογής. Οι φιάλες είναι προπανίου και βρίσκονται έξω, χρειάζεται Π.Φ? και PA 12 για έξω?. Και κάτι τελευταίο Σχηματική διάταξη για την εγκατάσταση υγραερίου υπάρχει? και τι ειδούς δοκιμές πρέπει να κανω για να είμαι σίγουρος???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα σε όλους,

 

Σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος,  κάνω την πυροπροστασία, μελέτη υγραερίου (1 φιάλη 13 kg που συνδέεται με 2 μάτια), τοπικής εφαρμογής (φούσκα 3 μ) κλπ. 

  

α) Στην 31856/2003, παρ. 6.3 για τον αερισμός αναφέρει πρέπει να υπάρχει ανά ένα άνοιγμα αμέσως πάνω από το πάτωμα και κάτω από την οροφή με διατομή 0,5% του εμβαδού του χώρου. 9,8 m2 ο χώρος μου, επομένως 2 ανοίγματα των 490 cm2 περίπου.

β) Στην παρ. 15.5.2.1 αναφέρει ότι χρειάζονται 2 ανοίγματα των 150 cm2 το καθένα για τροφοδοσία με αέρα καύσης των συσκευών υγραερίου.

 

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1) Τα ανοίγματα μου απ' το α) φτάνουν και για τις δύο κατηγορίες;

2) Μήπως είναι υπερβολικά μεγάλα τα ανοίγματα;

3) Η ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα αποκοπής χρησιμοποιείται μόνο για φιάλη προπανίου και όχι σε μείγμα;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

συνήθως δεν υπάρχει πρόβλημα αν το άνοιγμα έχει ακριβώς τις διαστάσεις που απαιτείται.

και λίγο πιο μικρό να είναι δεν θα σου πουν κάτι - αρκεί να υπάρχουν

η διάταξη είναι η εξής: φιάλη(ες) - συλλέκτης - ηλεκτροβαλβίδα - ανιχνευτής - σωλήνας προς καταναλώσεις

οι επιχειρήσεις χρησιμοποιούν προπάνιο 13 kg ή 25 kg συνήθως και όχι υγραέριο αλλά και υραέριο να χρησιμοποιούν πρέπει να μπει ηλεκτροβαλβίδα αυτόματης διακοπής

 

stelioskoko

σκαριφήματα υπάρχουν θα βρεις αν ψάξεις λίγο και γενικά πληροφορίες για τα συστήματα τοπικής εφαρμογής - προσεξε στην επιλογή του συστήματος

στο χώρο των φιαλών απαιτείται τουλάχιστον ένας πυροσβεστήρας PA6kg και αν φτάνει το λάστιχο της φωλιάς που είναι 15 μέτρων δε χρειάζεται φωλιά. αν η απόσταση της φωλιάς είναι μεγαλύτερη από 15 μέτρα τότε θα βάλεις και μια ΠΦ επιπλέον στο χώρο των φιαλών

Ιδιαίτερες δοκιμές δεν χρειάζεται να κάνεις, απλά  πρώτα  θα δεις την όλη εγκατάσταση και μετά θα υπογράψεις για οτιδήποτε 

1) να ελέγξεις την ορθή λειτουργία του ανιχνευτή (SOS) - αν ανάβει το λαμπάκι standby δηλ

2) να ελέγξεις την όλη εγκατάσταση - αποθήκευση φιαλών - στήριξη συλλέκτη - ηλεκτροβαλβίδα - ανιχνευτής - συσκευές

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη ευχαριστώ για την απάντηση σου!

Δε ξέρω κατά πόσο θα το δεχτούν, αλλά από άποψη ασφάλειας και λειτουργίας του υγραερίου, μπορώ να αποφύγω κάποια απ' τα 4 ανοίγματα αυτά; 'Εχω μια κουζίνα 10 τμ και θα πρέπει να ανοίξω 4 τρύπες, χώρια απ' τα 2 παράθυρα (που απ' ότι κατάλαβα δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως ανοίγματα αερισμού).

Link to comment
Share on other sites

γενικά σε τέτοιου είδους ερωτήσεις καλύτερα να παίρνεις ο ίδιος τηλ την ΠΥ της περιοχής γιατί άλλα θα σου πω εγώ, άλλα θα σου πει άλλος συνέδελφος κλπ

ο πυροσβέστης που θα μιλήσεις θα σου πει αν μπορεί να το δεχτεί ή όχι.

πάντως και μία τρύπα να έχεις λογικά δε θα σου πουν κάτι - λογικά - ....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι νομίζω ότι χρειάζεται 2 ανοίγματα, όχι 4.

Όσο για τις διαστάσεις, δε θα βγάλουν και μέτρο να μετρήσουν...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.