Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτες Φυσικού Αερίου


PanosTs

Recommended Posts

Γνωρίζεται πως μπορεί κάποιος να μάθει πως να διενεργεί μελέτες φυσικού αερίου? Μου ζητήθηκε να κάνω εκπόνηση μελετών φυσικού αερίου και να τα καταθέτω στην ΔΕΠΑ Θεσσαλονίκης. Είμαι πρόσφατα απόφοιτος τμήματος μηχανολογίας και δεν έχω ασχοληθεί. Πως να κινηθώ??  

Ευχαριστώ Πολύ!! 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν πρέπει να διαβάσεις το τεχνικό κανονισμό που παραθέτω...και στη συνέχεια να έχεις εξοικίωση με τα σχέδια οικοδομής (κατόψεις ορόφων, τομές, τοπογραφικά,κλπ)

 

edit

Επειδή το μήνυμα αναρτήθηκε κατά λάθος μου 2 φορές, παρακαλούνται οι mods να διαγράψουν το #2

Υ.Α. Δ3_Α_22925_2006 - Κανονισμός εγκατάστασης παροχετευτικών αγωγών και μετρητών με π'ιεση μεχρι 4 bar.pdf

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αλλά αν διαβάσω τις τεχνικές οδηγίες θα είμαι σε θέση να εκπονήσω χωρίς να το έχω ξανά κάνει ??

Link to comment
Share on other sites

Η πιο συνηθισμενη τακτικη ειναι να "μαθητευσεις" διπλα σε καποιον παλαιοτερο μηχανικο για ενα διαστημα.Θα σε βοηθησει πολυ περα των μελετων που θα μαθεις να εκπονεις και σε καποια αλλα τερτιπια που αφορουν νομοθεσια,γραφειοκρατια κτλ.Πανω απ'ολα ομως θελει διαβασμα και υπομονη.Καλη αρχη συναδελφε

Edited by project.breeze
Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε, το με ποια σειρά θα είναι τα έντυπα, σε πόσα αντίτυπα, σε πόσες διαφάνειες... και δε ξέρω κι εγώ τι άλλο...

δε νομίζω να μπορούσα ποτέ να το βρω μόνος μου!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν πρέπει να διαβάσεις το τεχνικό κανονισμό που παραθέτω...και στη συνέχεια να έχεις εξοικίωση με τα σχέδια οικοδομής (κατόψεις ορόφων, τομές, τοπογραφικά,κλπ)

 

edit

Επειδή το μήνυμα αναρτήθηκε κατά λάθος μου 2 φορές, παρακαλούνται οι mods να διαγράψουν το #2

Βασικά θα πρέπει να διαβάσεις πρώτα απο όλα τον Κανονισμό αερίου (ΦΕΚ) για εγκαταστάσεις με πίεση λειτουργίας εως 500mbar . Αυτό είναι το βασικό για μελέτες.

Τον έχω φορτώσει μαζί με άλλα χρήσιμα αρχεία εδώ http://natural-gas.webs.com/ngas.htm

(έχει και τον κώδικα πρακτική της ΕΠΑ Θεσ/κης).

Κατα τα άλλα αν μπορέσεις και βρεις κάποιον που ήδη ασχολείται (ίσως κάποιο γραφείο) να σου δείξει.

Πρέπει να ξέρεις τα βασικά του Autocad ώστε να μπορείς να κάνεις τα σχέδια. Κατα τα άλλα ειναι σκοτωμένη η δουλειά και οι τιμές. Μην περιμένεις να ζήσεις απο αυτο....

 

edit: δες και αυτα

http://epathessaloniki.gr/index.php?cid=68

http://epathessaloniki.gr/index.php?lang=el&rm=6&mn=51

Edited by electrical_salonika
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Electrical Salonica για τις παραπομπές και τις συμβουλές. όσο αφορά τιμές από μελέτες κλπ ξέρω ότι είναι σκοτωμένες οι τιμές κλπ αλλά κάπως πρέπει να μπούμε και εμείς οι νέοι τελειόφοιτοι στην αγορά εργασίας. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.