Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικόπεδο τυφλό μετά σύσταση οριζοντίου κατ' έκταση του 1975


Recommended Posts

Λοιπόν, η περίπτωση είναι η εξής.

 

Σε οικισμό κάτω των 2000 υπήρχε ένα οικόπεδο εμβαδού 1085 τμ.

 

Το 1975 γίνεται γονική παροχή της μητέρας στην μία κόρη ενός τμήματος (τμήμα 2 όπως βλέπεται στο σχήμα) και στο συμβόλαιο

αναφέρεται ότι έχει γίνει "σύσταση οριζοντίου κατ' έκταση".

Το τμήμα 1 έχει εμβαδό 700 τμ και το τμήμα 2 έχει εμβαδό 250 τμ, ενώ υποχρεούνται και τα δύο 

να αφήσουν κοινόχρηστη δίοδο για να εξυπηρετείται το τμήμα 2, πλάτους 6 μ.

Είναι κοινόχρηστη και για τα 2 τμήματα λοιπόν.

 

Επειδή δε γνωρίζω περί οικισμών < 2000, να κάνω μία απλή ερώτηση.

Τι πρέπει να ψάξω για να δω αν μπορεί να χτίσει το τμήμα 2;

 

Επίσης ο ιδιοκτήτης του τμήματος 1 δεν είναι ξεκάθαρο διότι δεν έχουν κάνει αποδοχή κληρονομιάς τα παιδιά.

 

Ωστόσο και ενώ ήταν εν ζωή η μητέρα χτίστηκε με δάνειο από σεισμό σπίτι το 1983 το οποίο όμως χτίστηκε πάνω στην κοινόχρηστη δίοδο και σε μέρος του τμήματος 2.

 

Μπορεί να προσφύγει στα δικαστήρια η ιδιοκτήτρια του τμήματος 2 και κατά ποιανου;

 

http://imageshack.com/a/img822/2331/rr2c.png

 

 

 

Συγνώμη για τις ερωτήσεις (είναι λίγο άσχετες) αλλά δεν εχω ξαναασχοληθεί με τέτοια περίπτωση.

 

Ευχαριστώrr2c.png

Drawing1 Model (1).pdf

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

αν  εβαζες στο σχεδιαγραμμα την θεση του κτιριου και τις διαστασεις και το εμβαδον

και τον σδ του ολου οικοπεδου..

 

κατι θα σκεφτομασταν...

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχαχα

 

Είμαι φοβερός μηχανικός ε;

 

Επανέρχομαι...

 

Τώρα για το κτήριο δεν έχω στοιχεία παρά μονο από ενα σύγχρονο τοπογραφικο όπου το δείχνει πάνω στην κοινόχρηστη δίοδο και σε 30 τμ πάνω στο τμήμα 2.

 

Δεν έχω κι εγώ όλα τα στοιχεία, απλά επειδή είναι εκτός Θεσσαλονίκης πρέπει να είμαι ελαφρώς προετοιμασμένος πριν πάω...

 

Ερώτηση. Αν δεν εχει γινει αποδοχή κληρονομιάς από όλους τότε όλα τα ακίνητα ανήκουν σε όλους;

 

 

υγ. Να τονίζω ότι η ιδιοκτήτρια του τμήματος 2 δεν εχει βάλει υπογραφή πουθενά για το σπίτι που χτίστηκε κι ενώ χτίστηκε 8 χρονια αφού κατείχε το τμήμα 2 με τη γονική παροχή.

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

αμα εχει συσταθει καθετη...

 

καθε κάθετη  κληρονομειται ξεχωριστα..

 

τα υπολοιπα...

 

οταν επιστρεψεις απο ...το πεδιο της μαχης.... :smile:

Link to comment
Share on other sites

1. Μετά από 30 χρόνια σκέφτηκαν την "καταπάτηση"? Το πιο πιθανό είναι ότι δεν μπορούν πλέον να κινηθούν δικαστικά. Ο Δημήτρης (καλησπέρα) το ξέρει καλύτερα. 

2. Προφανώς πρόκειται για σύσταση κατακορύφων (καθέτων) ιδιοκτησιών. Μπορεί λοιπόν να γίνει τροποποίηση των ιδιόχρηστων χώρων, εφόσον μένει επαρκής χώρος για δόμηση στο 2, και το απομένον πλάτος του κ.χ. είναι περ. 4,00 μ.

Για πιο ολοκληρωμένη απάντηση, ανέβασε τοπογραφικό με την ακριβή θέση της οικοδομής πλήρως αποτυπωμένης (εξώστες κλπ).

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Ιδιοκτήτρια είναι ηλικιωμένη αγράμματη, την οποία την πέταξαν μάλιστα κι έξω από το σπίτι στο οποίο κληρονομικά είχε και η ίδια δικαίωμα.

Τώρα ασχολήθηκα τυχαία εγώ, διότι με αφορά εμμέσως.

Επίσης αφού έχει τίτλο ιδιοκτησίας για το τμήμα της γιατί να μην μπορεί να πάει δικαστικά; Ίσως της δώσουν άλλο τμήμα στο οικόπεδο ως συμβιβασμό, αλλά και η ίδια μπορεί να βγάλει αυθαίρετο το σπίτι εκείνο, διότι χτίστηκε με άδεια, αλλά σε λάθος θέση και μάλιστα επί άλλης ιδιοκτησίας. ίσως ανακληθεί η άδειά του.

 

Ευχαριστώ όμως για τις απαντήσεις.

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως η άδεια για το κτίσμα βγήκε αφού έδειξαν το οικόπεδο ενιαίο και στο όνομα της γιαγιάς(?). Δεν φάνηκε (απλά) η σύσταση της κάθετης στην πολεοδομία. Πάρε το τοπογραφικό της άδειας από την πολεοδομία και ίσως σε βοηθήσει. Μετά από 30 χρόνια νομίζεις πως θα δικαιωθεί η πελάτισσα σου? Ας τα βρουν τώρα με κάποιο άλλον τρόπο όπως σας λέει και ο  tetris. 

Link to comment
Share on other sites

Από βδομάδα θα έχω τα της άδειας στα χέρια μου.

 

Δηλαδή η καταπάτηση θα μείνει ατιμώρητη;

 

Επειδή βγήκε άδεια με ψευδή στοιχεία αλλά πέρασαν 30 χρόνια δε πρόκειται να δικαιωθεί;

 

Τι να πω...

 

Θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

πρωτα θα δεις την αδεια

[οπως πολυ σωστα προανεφεραν  και ο tetris  και ο   nbr

και πώς βγηκε..σε ποιο ονομα...

και πόοοσο μπήκε μεσα στον κοινοχρηστο διαδρομο

 

και πόοοσο στην αλλη καθετη

 

και ΑΝ σε εμποδιζει να χτισεις στην β' καθετη εντελώς ή άν σου μειωνει εν μερει την ανοικοδομηση....

και αν μπορει να δοθει σε "ανταλλαγμα" μια λωριδα πανω αριστερα..

 

 

δες και τα ΠΜ... :smile:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.