Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευή στέγης σε αυθαίρετο εξώστη


Yiannis Kamp

Recommended Posts

Νομίζω πως μπορείς αλλά όχι με Ε.Ε.Μ.Κ.. Απαιτείται άδεια δόμησης. Βέβαια αυτό χρίζει διευκρίνησης. Από την Υ.ΔΟΜ. τι σου λένε, ρώτησες; 

Στα πλαίσια της άδειας αποπεράτωσης λέω να την βάλω και είπα να συμβουλευτώ πρώτα κάτι πιο 

χρήσιμο και μετά να πάω πολεοδομία. Άρα εσύ λες πως το "σύμφωνα με ισχύουσα οικοδομική άδεια" 

όπως λέει το άρθρο δεν ισχύει γι'αυτή την περίπτωση ε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εφόσον η στέγη είναι υποχρεωτική στην περιοχή σου, γιατί να μη μπορείς ;

Δεν είσαι στην περίπτωση β) των εξαιρέσεων επαύξησης όγκου ;

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα συνάδελφε, η γνώμη μου είναι πως κανένας δε μπορεί να σου απαντήσει με βεβαιότητα και αυτό γιατί....:

Πρέπει να διευκρινιστεί αν η στέγη της §5δ του άρθρου 25 είναι η ίδια με αυτή που περιγράφεται στη συνέχεια ήτοι η υποχρεωτική από δυνάμει υποχρεωτικών όρων ή αυτή που είναι σύμφωνη ή υπερβαίνει κατά 10% άδεια σε ισχύ.

 

Η λογική λέει πως εργασίες σύμφωνες με άδεια σε ισχύ εκτελούνται κανονικά ή σε άλλη περίπτωση αναθεωρείται η άδεια. Αρχικά κατάλαβα πως δίνεται η δυνατότητα (το ευεργετικό της διάταξης) να τις εκτελέσεις με Ε.Ε.Μ.Κ..

Σύμφωνα μ' αυτό το σκεπτικό είπα παραπάνω πως οι υπόλοιπες εργασίες που περιγράφονται αρχικά όπως : α) η εκτέλεση εργασιών αποπεράτωσης, β) η εκτέλεση εργασιών επισκευής, οι οποίες αποβλέπουν στην υγιεινή, την αισθητική βελτίωση−απο−κατάσταση, τη συνήθη συντήρησή τους και προσαρμογής κατά το εδάφιο δ΄, της παραγράφου 2 του άρθρου 13, γ) κατεδάφισης, δ) κατασκευής στέγης ή φύτευσης δώματος ε) ενίσχυσης   για τις οποίες δε δύναται να εκτελεστούν με Ε.Ε.Μ.Κ. απαιτείται η έκδοση άδειας δόμησης κατά παρέκκλιση όλων των διατάξεων. 

 

Αλλά... Νομίζω πως έχω ήδη αναθεωρήσει γιατί ρίχνοντας μια ματιά στην εγκύκλιο η αναφορά στις εργασίες της 2975/19-1-2012 υπουργικής απόφασης «Καθορισμός δικαιολογητικών για τη χορήγηση έγκρισης εκτέλεσης εργασιών της παρ. 17 του άρθρου 24 του ν. 4014/2011 (ΦΕΚ 209 Α΄), όπως ισχύει» (ΦΕΚ 43 Β’) νομίζω πως θα είναι το κόκκινο φως για τις Υ.ΔΟΜ. και δε θα δώσουν τέτοιες εγκρίσεις ισχυριζόμενοι πως η στέγη της §5δ του άρθρου 25 είναι η ίδια με αυτή που περιγράφεται στη συνέχεια.

 

Οπότε στην περίπτωση σου νομίζω πως μπορείς να εκδόσεις ΕΕΜΚ για ανέγερση υποχρεωτικής στέγης σύμφωνα με τους τοπικούς όρους και για τη διαδικασία βλέπε το 43Β'.

 

Σε κάθε άλλη περίπτωση δεν γίνεται. 

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου αν δίνουμε εμείς εδώ πέρα τόσες ερμηνείες, που συνήθως είναι και οι 

λογικές, τι θα γίνει στην πολεοδομία. Ευχαριστώ πάντως και θα σας ενημερώσω 

για την δική τους απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας με την αρμόδια ΥΔΟΜ που είπαν πως από τη στιγμή που απαιτείται στέγη,

από τους όρους δόμησης της περιοχής, τότε μπορεί να κατασκευαστεί κατόπιν έκδοσης άδειας δόμησης και όχι

μικρής κλίμακας όμως. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.