Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνέντευξη στη Μινέρβα Ελαιουργία: Monkey Business


Doomantia

Recommended Posts

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 79
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για το επίπεδο των HR.... επίπεδο νοικοκυράς σε διαγωνισμούς της Μενεγάκη για αντικολλητικό τηγάνι.

Από εμπειρία μου στην Oteplus σε συνέντευξη, η "αξιολογητής" μην έχοντας την λίγη φαιά ουσία να διεξάγει την συνέντευξη,

θεώρησε σκόπιμο να σχολιάσει ότι το βιογραφικό μου δεν έχει την σωστή φόρμα. Και όταν την ενημερώνω ότι συμπληρώθηκε βάσει του 

ευρωπαϊκού πρότυπου βιογραφικών Europass, αυτή η κατινάρα επέμενε και έλεγε ότι δεν είναι αυτό το Europass (σιγά μην το χει δει ποτε μπροστά της).

Την συγκεκριμένη θέση την επαναπροκήρυξε και είχα ξαναπάει. Περιττό να πω πως δεν ενημερώνουν ούτε το ποιούς ούτε και το γιατί. Συνειδητοποιώ ότι είναι πλήρες χάσιμο χρόνου. Υποψιάζομαι ότι οι υπάλληλοι δεν έχουν αντικείμενο και σκοτώνουν την ώρα τους με την απελπισία μας.. 

Τέλος είναι άκρως προσβλητικό να αξιολογούν μηχαικούς, ανειδίκευτοι "κοληττοί" ή κομματόσκυλα..

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Είναι όμως ο μόνος τρόπος να είσαι τυπικός ώστε να μην πιαστούν απο λεπτομέρειες και σε απορρίπτουν. Τις περισσότερες φορές βέβαια το κάνουν και χωρίς δικαιολογίες. Κατά τα άλλα είναι πολύ τυπικό συμφωνώ

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αν μου έλεγαν οτι δεν είναι σωστή η φόρμα του βιογραφικού μου θα τους ρωτούσα γιατί δεν είναι σωστή και τι θα ήθελαν ακριβώς να υπήρχε. Το europass και σε εμένα δεν μαρέσει καθόλου, προτιμώ να σχεδιάζω το βιογραφικό με τον δικό μου προσωπικό τρόπο, αν είναι να γράψω κάποια λεπτομέρια την γράφω κάτω κάτω με μια γραμμή στις επιπρόσθετες πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αν μου έλεγαν οτι δεν είναι σωστή η φόρμα του βιογραφικού μου θα τους ρωτούσα γιατί δεν είναι σωστή και τι θα ήθελαν ακριβώς να υπήρχε. 

Τότε είναι που μπαίνεις στο παιχνίδι τους και βρισκουν συγκαταθεση δικη σου για αρνητικα σχολια.

Link to comment
Share on other sites

Άμα θέλουν να σου κάνουν αρνητικά σχόλια πιστεύω θα στα κάνουν έτσι και αλλιώς, δεν ξεφεύγεις. Έχω ξοδέψει άπειρες ώρες για να φέρω το βιογραφικό μου στο τωρινό template και εφόσον δεν αρέσει σε κάποιον θέλω να ξέρω το γιατί και αιτιολογημένα όχι επειδή έτσι του γουστάρει του άλλου ή έτσι το έχει μάθει και μπλά μπλά, αμα σε κάτι δε συμφωνώ μπορώ να τους το πώ.

 

Παλιότερα μου είχε τύχει ένας σε συνέντευξη και μου λέει οτι έπρεπε να φτιάξω ξεχωριστή ολόκληρη ενότητα στο βιογραφικό για να γράψω τις ξένες γλώσσες και να μην τις βάλω στις επιπλέον πληροφορίες κάτω κάτω, του λέω προτιμώ να γράψω μια γραμμή εκεί παρά να πιάνω τζάμπα 3-4 γραμμές στο βιογραφικό για να γράψω σε ξεχωριστή ενότητα οτι έχω μόνο ένα πιστοποιητικό αγγλικής. Επίσης για τον ίδιο λόγο άλλος μου έλεγε να γράφω κάτω από τα προσωπικά στοιχεία οτι έχω εκπληρωμένες στρατιωτικές υποχρεώσεις και οχι στο κάτω κάτω μέρος του βιογραφικού, του λέω και εκείνου οτι προτιμώ αυτή την πληροφορία να την βάλω κάτω κάτω παρά να πιάνω έστω και μια γραμμή στο πάνω μέρος του βιογραφικού όπου οι περισσότεροι εργοδότες κοιτάνε την εμπειρία και τις σπουδές κάποιου. Είχε τύχει και περίπτωση γνωστού μας τοπογράφου που είχε πάει κάποτε για συνέντευξη σε μεγάλη εταιρεία τον ρωτάνε πόσα χρόνια εμπειρίας έχεις (παρόλο που είχαν το βιογραφικό του μπροστά) και μόλις τους λέει 15 χρόνια του λένε σιγά την εμπειρία.... σε τέτοιες περιπτώσεις πρέπει να έχεις τσαμπουκά και ας λένε οτι θέλουν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τι μου θυμίσατε .... Δεκαετία 90, κάπου στο Ρουφ, αν θυμάμαι καλά, σε μια μεγάλη βιομηχανία χρωμάτων. Μπαίνω στο γραφείο του προσωπάρχη (έτσι τους λέγαν τότε) - ένα γραφείο χάλια, ακατάστατο και βρώμικο. Και καλά το επίπεδο των Αγγλικών καλά κάναν και το ελέγξαν μέσω μετάφρασης ενός κειμένου, το τεστ με τις ασκήσεις φυσικής λυκείου (μια μύγα πετάει με χ ταχύτητα και ένα τραίνο με ψ, .....) τι το θέλαν? δεν τους έφτανε το δίπλωμα του Πολυτεχνείου ? Διαμαρτυρήθηκα και θεώρησα ότι αυτές οι "εξετάσεις" είναι εξευτελισμός ενός νέου Μηχανικού και για το λόγο αυτό αρνήθηκα να τις κάνω. Αποτέλεσμα : "κύριε αφού δεν κάνετε ότι σας λέει η εταιρεία, τότε δεν μπορούμε να συνεργαστούμε....." Έτσι ήταν πριν 20 χρόνια. Το κακό είναι οτι δεν έχουν αλλάξει και πολύ "οι διαδικασίες" μόνο τα "ονόματα".

Το καλό είναι η υγιής αντίδραση του Συναδέλφου, παρά τις τεράστιες σημερινές δυσκολίες. Ας μην τους αφίσουμε να μας πάρουν και την αξιοπρέπειά μας και ας γίνουμε "περίεργοι" και "ερειστικοί" και ας τους δώσουμε να καταλάβουν ότι είμαστε ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ και προπάντων ΑΝΘΡΩΠΟΙ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Xaxaxa, από ερωτήσεις έχω ακούσει διάφορα από άλλους που πήγαν σε τέτοιες συνεντεύξεις. Μια που θυμάμαι ήτανε "πόσες μπάλες ποδοσφαίρου χωράνε μέσα στο μετρό"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνάδελφοι,

 

Δεν υπάρχει σωστό και λάθος βιογραφικό και οποίος το λέει είναι επικινδυνα άσχετος. 100 βιογραφικά να διαβασετε, θα δείτε ότι όλα είναι διαφορετικά μεταξύ τους.

 

Πλέον υπάρχουν τα στοχευμένα βιογραφικά. Δηλαδή, πάρε το job spec και κανε το cv σου σαν απάντηση στο job spec. Το cv θα είναι μια σελίδα. Το cover letter θα αναλύσει περισσότερο τα skills και γιατί πιστεύεις ότι θα κανεις τη δουλειά. Το job spec και το αντικείμενο της εταιρείας είναι η βάση!

 

Κεφάλαιο συνέντευξη... Τι να πρωτοπω. Κρατήστε 2 πράγματα. Πρώτον, το 45% αποφασίζει μετά τα πρώτα 10 λεπτά για το αν θα σου δώσουν τη δουλειά. Μου το έχουν πει HR και μάνατζερ αυτο. Επίσης, το κλειδί είναι να κερδίσετε την εμπιστοσύνη του μάνατζερ σας. Εκεί είναι ολο το ζουμί. Όσο δύσκολο είναι για εμάς να βρούμε δουλειά, άλλο τόσο δύσκολο είναι να βρουν τον κατάλληλο μέσα απο 2-3 συνεντεύξεις. Αν όμως κερδίσετε τη εμπιστοσύνη, τότε έχετε τη δουλειά. Το πως, εξαρτάται από εσάς. Αν δείξετε άξιος εμπιστοσύνης μέσα από παραδείγματα, καλός στο να ακούει και να πειθαρχει, τότε όλα καλα.

 

Σύμφωνω απόλυτα με τa tests κ το technical interview. Εμένα μου ζήτησαν και παρουσιάσεις. Ειδικά στην εταιρεία που είμαι τώρα μου είπαν να κάνω μια παρουσίαςη με θέμα ένα προτζεκτ που πήγε καλα και ένα άλλο που δε πήγε καλα. Έκανα PowerPoint, πρόβα και ήμουν ετοιμος για όλα και τελευταία στιγμή μου είπαν οτι παρέδωσε πνεύμα ο προτζεκτορας και όλα προφορικά... Και στο Cambridge στη τουαλέτα έσπασε το κουμπί του παντελονιου!! Το παντελόνι κρατιοταν απο το εσωτερικό κλιπακι και τη ζώνη. Η ξεφτίλα προ των πυλών...

Τους έδωσα εκτυπωμενη παρουσίαση σε binders και μιλούσα προφορικά και όρθιος σαν τον Steve Jobs. Μόνο το iPhone μου έλειπε τρομάρα μου. Και όταν μπήκα στη εταιρεία, προσεξα πως ολοι οι προτζεκτορες είναι τελευταίας τεχνολογίας και του κουτιου. Άρα, ήταν μουφα...

 

Απο στραβά, τι να πρωτοπω. Μου έμεινε ένα ταξιδι 3 ωρες και 40 λεπτά να πάω και άλλο τόσο να έρθω για μια συνέντευξη 50 λεπτών... Ήταν στις 15:00, με πήρε 15:10 και έφυγα στις 16:00. Ήθελε πρώτα ο μάνατζερ να με τσεκάρει σε αληθινά προβλήματα και μετά να κάνουμε τα υπόλοιπα. Τα πήγα τόσο καλα που ενώ δεν είμαι αισιόδοξος, είπα ότι εδω τη δουλειά τη έχω στο τσεπακι. Τελικά πήρα τον κύριο Ζονκ....

 

Το σωστό το hr είναι απόλυτα αναγκαίο. Δυστυχώς όμως, δεν υπάρχει. Πλέον είναι άνευ αντικειμένου. Και τη θέση τη δίνουν δυστυχώς σε λάθος άτομα. Ευγένεια να μην περιμένετε. Κάντε τη δουλειά και αν δε πάρετε feedback μέσα σε 3 βδομαδες, ξεχάστε την θέση.

 

Στη. Ελλάδα μου έχουν συμβεί τραγικά πράγματα. Ας μην επεκταθώ. Κουράγιο και υπομονή. Σκηνικά σαν τη Μινερβα είναι τραγικα κ κρατήστε επίπεδο. Ούτε οι κοσμοναυτες δε το περνάνε αυτο.

 

Και στο τέλος θα του έδιναν 700 μικτά. Και στη τελική, η Μινερβα είναι και όχι η Dow. Ας προσφέρει όσα η Dow και τα ξαναλέμε. Άντε μη νευρίασω βραδιατικα γιατί ολοι αυτοί θέλουν Bernoulli μηχανικούς και οι ίδιοι δε ξέρουν ούτε πρόσθεση. Πως θα προσφέρουν αυτοί το σωστό περιβάλλον για ένα ταλέντο;

Edited by AAlex
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.