Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έλεγχος για καταλληλότητα κατασκευής 20 χρόνων


 

Recommended Posts

Γειά σας. Αν μπορείτενα μου πείτε τις δικες σας απόψεις και να μοιραστείτε τις γνώσεις σας θα μου ήταν χρήσιμο.

 

Μου έχει ζητηθεί να εκτιμηθεί μια υφιστάμενη κατασκευή ηλικίας 20 χρονών. Υπάρχει το ισόγειο το οποίο κατοικείται και έχούν γίνει οι κολώνες και πλάκα του άνωθεν ορόφου και υπάρχει και τοιχοποιία. Πάνω από τον 1ο όροφο έχει γίνει στέγη . Έχω δει οτι στην πλάκα δεν υπάρχει καθόλου μόνωση, εκεί που έγινε η στέγη.

Θα αρχίσω με δειγματοληψία πυρήνων για να δω τα διάφορα χαρακτηριστικά πως έχουν αλλοιωθεί με τα χρόνια?

Ποια σημεία συνίσταται να είναι τα κατάλληλα για να ληφθούν οι πυρήνες?

Και αν δε συνάδουν τα σχέδια με την πραγματικότητα και κατά τη λήψη πυρήνων κοπούν κάποια σίδερα πόση ζημιά πιστεύετε ότι θα δημιουργηθεί?

Το σίδερο που είχε μπει καθώς και τα μεγέθη πλάκας, δοκών και κολωνών σαφώς δε συνάδουν με τα σημερινά δεδομένα και απαιτήσεις.

 

ευχαριστω

 

Link to comment
Share on other sites

Η ανιχνευση οπλισμου γινεται μονο με μηχανηματα?

 

Για τα υπολοιπα ερωτηματα τι υποστηριζετε?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Απαιτείται μια σειρά ενεργειών για την αποτίμηση αντοχής κτιρίου. Θέλουμε:

-αποτίμηση αντοχής σκυροδέματος

-έλεγχο διάβρωσης,ενανθράκωσης-χλωρίωσης κλπ

-εύρεση θέσης και ποσοστού οπλισμού

-γεωμετρικά χαρακτηριστικά

 

Πρέπει, κατά την γνώμη μου να μελετήσεις τον ΚΑΝΕΠΕ προτού προβείς στην οργάνωση της διαδικασίας αποτίμησης ή άλλων εγχειριδίων για μη καταστροφικούς ελέγχους. Θα βρεις και εντός του φόρουμ αρκετό υλικό.

Για την εύρεση της θέσης των οπλισμών, ναι απαιτείται κάποιο μηχάνημα. Αν δεν έχεις εμπειρία και μηχανήματα ΜΚΕ καλύτερα να συνεργαστείς με κάποια τεχνική εταιρεία που κάνει τέτοιες δουλειές, τουλάχιστον για αρχή..

Link to comment
Share on other sites

Για να παρεις με ασφαλεια καρωτα καλυτερα να κανεις αποκαλυψη της θεσης του οπλισμου με τοπικες αποξηλωσεις των επικαλυψεων.

Ειναι πιο σιγουρο και σχεδον χωρις δαπανη.Η δε αποκατασταση πολυ απλη και πολυ φθηνη.Μην μπλεκεσαι με πολυδαπανες εργασιες αμφιβολου τελικου αποτελεσματος .

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη και KF σας ευχαριστω για τις πληροφοριες.

Επισης οταν θα παρω τα καρωτα θεωρειτε οτι ειναι καλυτερα να παρω 3-4 απο κολωνες και 2 απο δοκαρια? Πρεπει να παρω και αλλα?

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που σκοπεύεις να το κάνεις μόνη σου,όπως πολύ σωστά είπε και ο Γιάννης,διάβασε τον ΚΑΝ.ΕΠΕ. Στα πρώτα κεφάλαια θα δεις οτι αναφέρει χαρακτηριστικά τόσο τον αριθμό,όσο και τις θέσεις στις οποίες πρέπει να γίνει η πυρηνοληψία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.