Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση αντλίας θερμότητας και αποτελέσματα


jova

Recommended Posts

Μπορεί να μην έβαλαν buffer οποτε να κάνει πολλά on-off η παράλληλα πολλά defrost και να κρυώνει το νερό των σωμάτων χειμωνιάτικα!

είναι ένα θέμα με το defrost μένει για πολύ ώρα και παγωνει το κύκλωμα ..δεν αποφεύγετε αυτό λέει ο συνάδελφό σας . Μπάφερ δεν έχει ... διαχωριστή κυκλωμάτων έχει και αυτός σήμερα έσκασε το παραμύθι ότι δεν είναι ο κατάληλος είναι μεγάλος αν κατάλαβα καλά ...αύριο θα κάνουν αλλαγες στην συνδεσμολογία του

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 176
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι μεγάλος ο διαχωριστής? :shock:

 

 

γιατί ενώ η προσαρμογή καίει ...κάπου μετά τον διαχωριστή χάνετε ...

 

Αν καταλαβαίνω σωστά αυτό που περιγράφεις, είναι θέμα του λόγου παροχή πρωτέυοντος/παροχή δευτερεύοντος. Καμιά σχέση με το μέγεθος του διαχωριστή.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Είναι μεγάλος ο διαχωριστής? :shock:

 

 

 

Αν καταλαβαίνω σωστά αυτό που περιγράφεις, είναι θέμα του λόγου παροχή πρωτέυοντος/παροχή δευτερεύοντος. Καμιά σχέση με το μέγεθος του διαχωριστή.

στην αρχή ειπώθηκε ότι ο διαχωριστής δεν είναι ο κατάλληλος και θα έμπαινε άλλος ποιο κοντός ..κάτι τέτοιο... πριν λίγο μου είπε ότι θα αλλάξει τον τρόπο συνδεσμολογίας ... μια ομορφιά η κατάσταση 

Link to comment
Share on other sites

 

 

Οσο για την καταναλωση, εγω στο σπιτι μου στα Γιαννενα, 90 τ.μ. και φουλ εκτεθειμενο, με μετρια εως κακη μονωση, εχω ως τωρα μεση καταναλωση για το Δεκεμβριο 30.7 KWh / ημερα, με μεση θερμοκρασια μηνα +3.5 °C.  Αντλια Carrier AquaSnap 30AW, ονομαστικης ισχυος 15KW (η αληθεια ειναι οτι υπερβαλλα λιγο, θα επρεπε να βαλω τη μικροτερη των 12 KW) και θερμοκρασια χωρων ~21°.

 

Σου ευχομαι το καλυτερο

ευχαριστώ !!!άπιαστο όνειρο οι καταναλώσεις σου για μένα .  έχεις mpaffer η διαχωριστή;

Edited by jova
Link to comment
Share on other sites

ο μηχανικός λέει ότι οι υπολογισθίσες  απώλειες είναι περίπου 21,000-22,000 ... λέει επίσεις ότι 16kw το μηχάνημα +6 kw η αντίσταση καλύπτετε .. δεν ξέρω αν ο υπολογισμός γίνετε έτσι

γιατί δεν έβαλε τότε την εξωτερική μονάδα των 22kW και προτίμησε την αντίσταση;

Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν έβαλε τότε την εξωτερική μονάδα των 22kW και προτίμησε την αντίσταση;

εξωτερική μονάδα daikin 22kw; Ξέρω ότι η μεγαλύτερη είναι 16 kw 

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς αν σου λέει περίπου 21-22 σημαίνει ότι δεν έκανε μελέτη και έκανε απλά μια εκτίμηση.

 

Επίσης, το γεγονός ότι 16+6 μας κάνει 22, εκτός του ότι δεν σημαίνει αυθορεί ότι καλύπτονται οι απώλειες, έχει και το ανάλογο κόστος: η αντλία ρουφάει γύρω στα 6.5 kw και οι αντιστάσεις άλλα 6, οπότε εξηγούνται και οι 150 kwh ημερησίως.

 

Δηλαδή αν συνεχίσεις έτσι θα έχεις κάπου 4000 kwh το μήνα, ήτοι γύρω στα 700 ευρώ, με την προϋπόθεση ότι έχεις και νυχτερινό! Δηλαδή με το πετρέλαιο πόσα ξόδευες;;;; αν θυμάσαι τον προπέρσινο Δεκέμβριο (2001) που ήταν αρκετά κρύος, ακόμα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

εξωτερική μονάδα daikin 22kw; Ξέρω ότι η μεγαλύτερη είναι 16 kw 

η μεγαλύτερη εσωτερική είναι 16kW, στις εξωτερικές υπάρχουν και μηχανήματα 22-28-34-40-45kW. Οπότε μπορεί να μπει πχ μια 22kW σε δυο εσωτερικές 11kW

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς αν σου λέει περίπου 21-22 σημαίνει ότι δεν έκανε μελέτη και έκανε απλά μια εκτίμηση.

το υποψιάζομαι 

Επίσης, το γεγονός ότι 16+6 μας κάνει 22, εκτός του ότι δεν σημαίνει αυθορεί ότι καλύπτονται οι απώλειες, έχει και το ανάλογο κόστος: η αντλία ρουφάει γύρω στα 6.5 kw και οι αντιστάσεις άλλα 6, οπότε εξηγούνται και οι 150 kwh ημερησίως.

 

Δηλαδή αν συνεχίσεις έτσι θα έχεις κάπου 4000 kwh το μήνα, ήτοι γύρω στα 700 ευρώ, με την προϋπόθεση ότι έχεις και νυχτερινό! Δηλαδή με το πετρέλαιο πόσα ξόδευες;;;; αν θυμάσαι τον προπέρσινο Δεκέμβριο (2001) που ήταν αρκετά κρύος, ακόμα καλύτερα.

πετρέλαιο 4000 λιτρα με οικονομία και άναμμα απο το μεσημέρι και μετά μέχρι τις 12 μμ  4000 * 1,30 =5200  γιουρος

 

Edited by jova
Link to comment
Share on other sites

 

 

Δηλαδή αν συνεχίσεις έτσι θα έχεις κάπου 4000 kwh το μήνα, ήτοι γύρω στα 700 ευρώ, με την προϋπόθεση ότι έχεις και νυχτερινό! 

 

 

πόσο είναι το kw στα ημερησία και πόσο στα νυχτερινά; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.