Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση αντλίας θερμότητας και αποτελέσματα


jova

Recommended Posts

σε επιπεδο τερματικων μετα και ζωνοποιηση αλλα ..... πρεπει να βρεις καλο χωραφι ή χειρουργο μπουλντοζα :mrgreen:

μπορείς να το κάνεις ποιο κατανοητό ..συγνώμη κιόλας αλλα δεν είμαι και του επαγγέλματος και καταλαβένεις

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 176
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ποσους κλαδους εχει το σπιτι σου?

 

βασικα εννοω κατι τετοιο

αλλα εχει δουλεια.....

 

http://prntscr.com/2jleqx

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

πάντως και υψηλών να βάλω, πέραν της επιπλέον αξίας που θα πληρώσω, δεν έχει κάτι το διαφορετικό έτσι δεν είναι?

ίδια λειτουργία, ίδιες ρυθμίσεις, ίδια απόδοση στους 50 βαθμούς πχ (για το cop μιλάω) νομίζω ότι είναι ίδια αυτά τα στοιχεία

 με μετρήσεις που έχω εγώ πάντως, ξέρω ότι για φέτος μέχρι τώρα έχω κάψει περίπου 400 ευρώ πετρέλαιο και άλλα 200 ευρώ ρεύμα τουλάχιστον και το σπίτι δεν είναι και ζεστό (αφού δουλεύει 1-2 ώρες την ημέρα) άρα θα φτάσω τα 1000 ευρώ για φέτος

είμαι σε κτίριο 10ετίας με 2 διαμερίσματα στο ισόγειο και εγώ μένω στον 1ο όροφο πάνω τους και λέω να βάλω μόνο για το δικό μου την αντλία

και κάπου αλλού που ρώτησα μου είπε κάποιος ότι είχε βάλει φίλος του και έκαψε γύρω στις 4.000 kwh για πέρσι.

δεν είχε περισσότερες πληροφορίες για μάρκα αντλίας ισχύ κλπ

πάντως εγώ δεν το θεωρώ πολύ ακόμα κι αυτό το ποσό. 4.000 επί 0,18 ευρώ = 720 ευρώ για σπίτι παρόμοιο με το δικό μου γιατί για να πετύχω εγώ ΜΟΝΙΜΑ τους 20 βαθμούς με πετρέλαιο θέλω πάνω από 2.000 !Έχω

Έχω αντλία θερμότητας υψηλών θερμοκρασιών για το σπίτι μου που είναι 120τμ. Η μέση κατανάλωση της είναι στις 50kw ενω τις ψυχρές μέρες (θερμοκρασίες κάτω του μηδενός) έχει φτάσει και τις 80KW!

Η διαφορά μου σε σχέση με το πετρέλαιο είναι περίπου 15-20%. Χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο που την πήρα. Μου είχαν πει για χαμηλών θερμοκρασιών και τη φοβήθηκα αλλά τώρα το μετανιώνω γιατί όσοι γνωστοί μου έχουν βάλει έχουν τις μισές καταναλώσεις και είναι ευχαριστημένοι από τη θέρμανση.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αντλία θερμότητας υψηλών θερμοκρασιών για το σπίτι μου που είναι 120τμ. Η μέση κατανάλωση της είναι στις 50kw ενω τις ψυχρές μέρες (θερμοκρασίες κάτω του μηδενός) έχει φτάσει και τις 80KW!

Η διαφορά μου σε σχέση με το πετρέλαιο είναι περίπου 15-20%. Χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο που την πήρα. Μου είχαν πει για χαμηλών θερμοκρασιών και τη φοβήθηκα αλλά τώρα το μετανιώνω γιατί όσοι γνωστοί μου έχουν βάλει έχουν τις μισές καταναλώσεις και είναι ευχαριστημένοι από τη θέρμανση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Θέλω να παραθέσω και εγώ κάποια στατιστικα που συγκεντρώνω κάθε μέρα. Η κατοικία βρίσκεται στα Ιωάννινα, είναι μεζονετα 120 τμ. με δύο ορόφους, και ημιυπόγειο/γκαραζ, τα οποία δεν θερμαίνονται. Στα τετραγωνικά δεν περιλαμβανω τη σκαλα και το αίθριο πάνω από το σαλόνι. Στους τοίχους και τις πλάκες υπάρχει 7 cm fibran και τα αλουμίνια έχουν θερμοδιακοπες (2.4 cm πολυαμιδιο και αργό στα τζάμια).

Η αντλία θερμότητας ειναι τριφασικη μονομπλοκ 11Kw, και ζεσταίνει ενδοδαπεδια και όταν απαιτείται και μποιλερ 200lt.

Στον πίνακα καταγράφω τιμές από κατανάλωσης όλου του σπιτιού από τον μετρητή της ΔΕΗ γιατί δεν έχω ξεχωριστό μετρητη.

Τους θερμοστάτες τους έχω ρυθμίσει σε υψηλή θερμοκρασία για να μην κλείνουν πότε και παίζω με την καμπύλη αντιστάθμισης.

Έχω αντλία θερμότητας υψηλών θερμοκρασιών για το σπίτι μου που είναι 120τμ. Η μέση κατανάλωση της είναι στις 50kw ενω τις ψυχρές μέρες (θερμοκρασίες κάτω του μηδενός) έχει φτάσει και τις 80KW!

Η διαφορά μου σε σχέση με το πετρέλαιο είναι περίπου 15-20%. Χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο που την πήρα. Μου είχαν πει για χαμηλών θερμοκρασιών και τη φοβήθηκα αλλά τώρα το μετανιώνω γιατί όσοι γνωστοί μου έχουν βάλει έχουν τις μισές καταναλώσεις και είναι ευχαριστημένοι από τη θέρμανση.

Link to comment
Share on other sites

να σαπαντησω τρεις φορες?

 

λειπουν δεδομενα και δε μπορει να βγει συμπερασμα

λειπουν δεδομενα και δε μπορει να βγει συμπερασμα

λειπουν δεδομενα και δε μπορει να βγει συμπερασμα

Link to comment
Share on other sites

να σαπαντησω τρεις φορες?

 

λειπουν δεδομενα και δε μπορει να βγει συμπερασμα

λειπουν δεδομενα και δε μπορει να βγει συμπερασμα

λειπουν δεδομενα και δε μπορει να βγει συμπερασμα

Μια φορά το έγραψα τώρα πως βγήκαν 3?!!!!Αμα θες απάντησε 3 φορές.

 

Τι δεδομένα λείπουν να στα πω.

Link to comment
Share on other sites

Αντλία θερμότητας LT 11 KW κοιτάει στο νότο. Λειτουργία με fan coil ,στο ένα δωμάτιο μονίμως κλειστό. Νερό αντλίας από 44-49 βαθμούς .Το νερό ανεβαίνει από τη πυλωτή που βρίσκεται η αντλία στον 3ο όροφο δεν είναι δηλαδή σε μπαλκόνι. Περιοχη Σερρών (εντός πόλεως).Σπίτι 90 τμ τελευταίος όροφος ψηλοτάβανο(3,2 μέτρα το μέγιστο ύψος) εκτεθιμένο από 3,5 μεριές κατασκευής >2010. προσανατολισμός ανατολή-δύση. Κουφώματα με διπλά τζάμια,ενεργιακα μόνο στο σαλόνι που κοιτάει ΒΔ.Μέτρηση από 7/12/13 μέχρι 7/2/13. Λειτουργία μέσος όρος 9 ώρες την ημέρα(7-9 το πρωι και 4-11 το βράδυ στο περίπου) .Υπάρχει νυχτερινό ρεύμα. Μέση θερμοκρασία Ιανουαρίου 6,1 βαθμους http://penteli.meteo.gr/stations/serres/NOAAPRMO.TXT Δεκεμβρίου 3,7 βαθμους http://penteli.meteo.gr/stations/serres/NOAAPRYR.TXT

Κατανάλωση 1476 kwh για τους 2 μήνες (768kwh  το Δεκέμβριο 7/12-7/1  και 708 kwh 8/1-7/2)

Εμένα μου φαίνονται πολλά.Εσεις σαν πιο ειδικοί τι λέτε? 

Edited by giorgosvet
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.