Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση αντλίας θερμότητας και αποτελέσματα


jova

Recommended Posts

αν δεν ενοχλει η λειτουργια ξεκινατην για δοκιμη 4 με 8 ή 4 με 7

 

παντως νομιζω για την περιοχη σου ειναι οκ

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 176
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι εντάξει,απλά αυτό που έχω συνεχώς στο μυαλό κι επειδή εχω διαβάσει πολλά και εδώ στο forum για κακορυθμισμένες αντλίες που καινε υπερβολικά ,σκέφτεσαι μήπως είμαι κι εγω σε αυτή τη κατηγορία :confused:  ,μήπως θα έπρεπε να καίει λιγότερο :confused: Αν βάση περιοχής,συνθηκών και κατασκευής σπιτιού αυτή είναι η κατανάλωση που μου αντιστοιχεί ΟΚ τότε όλα καλά το αποδέχομαι.Μια πρώτη σύγκριση πάντως με πέλλετ ίσως να έβγαινε φθηνότερο ή στα ίδια.

Edited by giorgosvet
Link to comment
Share on other sites

Επειδή από το ταβάνι υπάρχουν πολλές απώλειες στη θέρμανση, όταν δεν υπάρχει μόνωση, σου προτείνω να ελέγξεις την μόνωση της ταράτσας και αν η μόνωση δεν είναι καλή να μονώσεις εσωτερικά αφού έχεις μεγάλο ύψος,

Link to comment
Share on other sites

Επειδή από το ταβάνι υπάρχουν πολλές απώλειες στη θέρμανση, όταν δεν υπάρχει μόνωση, σου προτείνω να ελέγξεις την μόνωση της ταράτσας και αν η μόνωση δεν είναι καλή να μονώσεις εσωτερικά αφού έχεις μεγάλο ύψος,

Θες να χωρίσω με τη γυναίκα δηλαδή! :D

Link to comment
Share on other sites

Τόσο πολύ την πειράζει αν κατέβει το ταβάνι 10 εκατοστά.

 

Μήπως παντρεύτηκες την αδελφή του Φασούλα? :smile:

Link to comment
Share on other sites

:smile: Οχι δεν κατάλαβες δεν είναι εκεί το πρόβλημα αλλά στα μαστόρια,συνεργεία, σκάλες,τρυπήματα,βαψίματα,σκόνες,χώματα,κοινώς θα μου κάνεις το σπίτι pout@n@! :P

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κακό μπορείς να το θεωρήσεις "στιγμιαίο"

 

Μετά θα απολαμβάνεις όλους τους χειμώνες, ζέστη χωρίς τη ΔΕΗ "συνεταίρο"! :smile:

Link to comment
Share on other sites

@giorgosvet

 

Δε νομίζω ότι είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ. 1476/60=24.6 kWh ανά ημέρα. Καλά είσαι. Αν σκεφτείς ότι έχεις και κάποιες kWh νυχτερικά τιμολογημένες.

 

Στη δική μου περίπτωση, 190 μ2, σχετικά καλά μονωμένα, ενδοδαπέδιο σύστημα, 21 βαθμούς παντού, ΧΩΡΙΣ νυχτερινό, 24 ωρη λειτουργία, είμαι σε μέσο όρο 18.6 kWh, αλλά στα Χανιά (μονοκατοικία, μαιζονέτα, χωρίς επαφή με άλλα κτίρια). Και εγώ δεν παραπονιέμαι.....

Edited by FouksMechMech
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η κατανάλωση είναι για 9 ωρες την ημερα σπαστες 07:00-09:00 και 16:00-23:00 όχι για 24ωρη λειτουργία.Αν είναι πάλι καλά, ΟΚ δεν παραπονιέμαι :)

Edited by giorgosvet
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.