Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση αντλίας θερμότητας και αποτελέσματα


jova

Recommended Posts

Καλημέρα, κάθε συμβουλη δεκτη στο πρόβλημά μου.

Μέσω του "εξοικονόμισης"  εγκαταστάθηκε αντλία daikin altherma 16 kw με έχτρα αντίσταση (Hiter)  για τις πολύ παγωμένες μέρες για μονοκατοικία με συνολικούς θερμενόμενους χώρους 245 τμ. ενα διαμέρισμα 80 τμ υπογείου και ενα 145 α ορόφου. επιπλέον καταργήθηκαν τα μποιλερ των παταριών και  τοποθετήθηκε στο αντλιοστάσιο δίπλα στην αντλία 200 λίτρα μποιλερ για ΖΝΧ


έγιναν όλες οι εργασίες το καλοκαίρι  και έφτασε η κρίσιμη εποχή του χειμώνα για δούμε τα αποτελέσματα .

Την αντλία την ενεργοποίησα τα μέσα Νοέμβριου με ικανοποιητικά αποτελέσματα και για τα δυο διαμερίσματα. Ζητούσα 21 βαθμούς και τους είχα.

Τον μήνα Δεκέμβριο που  άρχισαν οι χαμηλές εξωτερικές θερμοκρασίες άρχισαν και προβλήματα τα οποία ακόμα δεν έχουν λυθεί.

Στην αρχή με εξωτερικές θερμοκρασίες πάνω από 6-7 βαθμούς πολλές φορές όπλιζε η αντίσταση (απαράδεκτο) και ανέβαινε η κατανάλωση πάνω από 150 kw ημερησίως. Με το που έπεσε η θερμοκρασία κάτω απο τους 6 βαθμούς ενώ οι θερμοστάτες  ζητούσαν 21 βαθμούς όπως συνήθως η θερμοκρασία δεν ανέβαινε στα διαμερίσματα πάνω απο 18-18,5. Άρχισαν τα πηγενε έλα με την εταιρία εγκατάστασης τοποθέτησαν κάποιο μετρητή να δουν για ποιο λόγο οπλίζει η αντίσταση τόσο εύκολα και περιμένω αποτελέσματα επίσημα από την daikin. (προς το παρόν η αντίσταση έχει απενεργοποιηθεί με εντολή στο κοντρόλ). 

Οι θερμοκρασίες παραμένατε  χαμηλές ενω η ΑΘ φαίνεται να λειτουργεί με προσαρμογή -επιστροφή υψηλές θερμοκρασίες άρα η περίπτωση η αντλία να μην δουλεύει σωστά μάλλον απομακρύνετε . Κατόπιν δικιά μου σκέψεως και κάποιας προτροπής υδραυλικού  αποφάσισα να αλλάξω κυκλοφορητή. Έβαλα INVERTER Wilo Yono Maxo 30/0.5-10 και η κατάσταση ναι μεν έχει βελτιωθεί λίγο αλλά τους 21 βαθμούς δεν τους πιάνω. Λογικά τώρα πρέπει να δω τη γίνετε μετά τον κυκλοφορητή ... στο κύκλωμα μετά υπάρχουν ηλεκροβάνες και τα κολεκτερ . Σκεφτομαι μήπως κατά την διάρκεια των εργασιών πειράχτηκαν τα κολεκτερ μήπως θέλουν ρύθμιση . Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει γνώμη του; 

 

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Ευχαριστώ, hkamp.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 176
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιατί δεν ζητάς απο τον έμπορο να σου συστήσει κάποιον μηχανολόγο που να ξέρει την συγκεκριμένη αντλια για να δει απο κοντά το πρόβλημα; Αυτός θα σου πει τι πρέπει να αλλάξεις και θα λυθεί οριστικά το πρόβλημα. Σου το λέω επειδή δύσκολα θα σου δώσει την λύση ετσι απλά κάποιος απο εδώ γιατί πρέπει να ξέρει τα πάντα για το σύστημα σου και την χρήση που θέλεις να κάνεις.

 

Μπορεί π.χ. η αντλία αυτή σε πολυ χαμηλές θερμοκρασίες για να καλύψει τις απώλειες να χρειάζεται να λειτουργεί παράλληλα και τον λέβητα. Είναι κρίμα να ξοδέυεις χρήματα και χρόνο ψάχνωντας στα τυφλά τι φταίει, και να έχεις ενα μηχάνημα που ενδεχομένως δεν λειτουργεί σωστά.

Edited by mezzanine
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας σε παλαιότερο θέμα την περίπτωση σου και βλέποντας τα όσα γράφεις εδώ πολύ φοβάμαι ότι μάλλον είναι μικρή η μονάδα,ιδίως όταν μας λες ότι ακομα και απο τους 6 βαθμούς όπλιζαν οι αντιστάσεις.Τα 245 τ.μ. δύσκολα ζεσταίνονται με 16kw στις χαμηλές θερμοκρασίες.Και δεν νομίζω ότι φταίει ούτε ο κυκλοφορητής ούτε και οι ηλεκτροβάνες.Την λογική πάντως σε υψηλών θερμοκρασιών να υπάρχουν και ηλ.αντιστάσεις δεν την καταλαβαίνω.Αλήθεια.οι δικές σου τι ισχύ έχουν;

Link to comment
Share on other sites

  • mezzanine σωστή η παρατήρησή σου!

όπως έγραψα έγιναν μελέτες εγκρίθηκαν από το ΥΠΕΚΑ στο πρόγραμμα "εξοικονόμηση κατ οίκον"  το θέμα είναι ότι ο μηχανικός που ανέλαβε την δουλειά ξέρει το πρόβλημα αλλά δεν ασχολείται.

Πολύ φοβάμαι ότι δεν έχει να μου προσφέρει κάτι επιπλέον. Μου στέλνει τον υδραβλικό , μου στέλνει τον εγκαταστάτη της μονάδος ο οποίος λύση δεν μου δίνει είναι λίγο μπλεγμένη η υπόθεση .. δεν θέλω να τραβήξω τα πράγματα στα άκρα και ψάχνομαι μόνος μου γιατί να αρχίσω τους καβγάδες θα μας ακούσουν σε αποσταση 100 χιλιομέτρων.

Βασικά χρειάζομαι να καταλάβω και εγώ τι συμβαίνει για να μην τρώω την καραμέλα ότι καλές είναι και οι 150kwt με πετρέλαιο θα ήθελες περισσότερα και διάφορες τέτοιες μπούρδες . 

Link to comment
Share on other sites

stef4 ... το πρόβλημα είναι ότι και όταν ζητάει το ένα μόνο διαμέρισμα του α' ορόφου των 145 τμ ... με το άλλο διαμέρισμα των 80 τμ να μην ζητάει θέρμανση

πάλι το θέμα υφίσταται . οι αντιστάσεις έχουν 2 σκάλες στα 2 και 4 kwt

Edited by jova
Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός και μόνο ότι το πρόβλημα παρουσιάστηκε όταν άρχισε να πέφτει η θερμοκρασία πιστεύω ότι τα λέει όλα.Αν υπήρχε πρόβλημα στις σωληνώσεις ή στον κυκλοφορητή θα φαινόταν απο την πρώτη στιγμή και όχι μετέπειτα.Η σωστή διαστασιολόγηση είναι πολύ σοβαρό θέμα.Όταν οι θερμοκρασίες ήταν καλές έφτανε να ζεστάνει και τα δύο,τώρα που έχει περισσότερο κρύο δεν φτάνει ούτε για το ένα.Αλήθεια,τι θερμοκρασία νερού βγάζει αυτή την στιγμή η αντλία;

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάτε απο την αντιστάθμιση συνήθως προσαρμογή περίπου 55-60 επιστροφές 45-50 στο περίπου ...αλλά και όταν την εβγαλα απο την αντισταθμιση και έβαλα 75 θερμοκρασία πάλι δεν ανέβηκε η θερμοκρασία 

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς αντιστάθμιση και δεν έπιασε 75;Σκούρα τα πράγματα...

έπιανε τους 75 βαθμούς στην προσαρμογή .. τους 21 βαθμούς που ζητούσα δεν έπιασε ..έπιανε ο θερμοστάτης περίπου 19-19,5 βαθμους

Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανολόγος σου έχει κάνει μελέτη απωλειών;Ξέρεις δηλ. στις ακραίες συνθήκες της περιοχής σου πόση ισχύ χρειάζεσαι για να ζεσταθείς ή όλα έγιναν με το μάτι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.