Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση αντλίας θερμότητας και αποτελέσματα


jova

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 176
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγω μια φορα πλακακια δε πληρωνω σε κανεναν,,,,,

αν κανω ποτε κατι τετοιο θα βαλω να μου υπογραψουν οτι παρα τις συστασεις μου

προχωρησαν σε εφαρμογη

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι διάσταση απόψεων μιας και προσωπικά δεν ξέρω αν υγροποιούν και πόσο.

Να μάθω θέλω και υποθέσεις κάνω.

Ο φίλος παραπάνω μίλησε για πλαστικές σωλήνες. Θεωρητικά σχεδόν όλοι οι υδραυλικοί τις πλαστικές σωλήνες είτε τις βάζουμε σε σπιραλ είτε τις αγοράζουμε με σπιράλ.

Αν θεωρήσουμε ότι ο μάστορας δεν ήταν κανας ταλιμπαν τότε οι σωλήνα θα είναι σε σπιραλ άρα η όποια υγροποίηση εγκλωβίζεται στο σπιράλ.

Link to comment
Share on other sites

Nα συμπληρώσω και γω ότι όπως είπα και παραπάνω δεν θα συνιστούσα ποτέ σωληνώσεις κλιματισμού χωρίς μόνωση.

 

Αφού όμως η εγκατάσταση τώρα υπάρχει θα έλεγα ότι μια δοκιμή δεν θα φέρει και την καταστροφή.

 

Στην περίπτωση αυτή η εμπειρία όλων μας θα μεγάλωνε αν μας έλεγες το αποτέλεσμα του πειράματος. (ως γνωστόν γηράσκουμε αεί διδασκόμενοι)

Link to comment
Share on other sites

Xρήστο έβγαλα την μεγάλη χατζάρα και την ακονίζω :smile:  (οι θεωρίες μας είναι αντίθετες) αλλά προσωπικά από εμπειρία μηδέν!

 

Πιστεύω ότι ο όποιος εγκλωβισμένος αέρας στο τσιμέντο δεν μπορεί να ανανεωθεί άρα ακόμα και αν έχει παραμείνει κάποια υγρασία αυτή και μόνο θα συμπυκνωθεί και πάπαλα.... (είναι αμεληταία).

 

Πολύ περισσότερο θεωρώ πιθανό, να υπάρχει συμπύκνωση πάνω από τα πλακάκια, στην διαδρομή των σωλήνων (σαν ενδοδαπέδιο που λειτουργεί με θερμ. 10οC).

 

Επίσης νομίζω ότι η θερμοκρασία νερού που τελικά θα φτάνει στα FCU δεν θα είναι επαρκής για να δουλέψουν ικανοποιητικά (θα ρίχνουν τη θερμοκρασία χώρου λίγο, χωρίς να αφαιρούν όλη την υγρασία, με αποτέλεσμα να υπάρχει η αίσθηση της εφίδρωσης).

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι ο όποιος εγκλωβισμένος αέρας στο τσιμέντο δεν μπορεί να ανανεωθεί άρα ακόμα και αν έχει παραμείνει κάποια υγρασία αυτή και μόνο θα συμπυκνωθεί και πάπαλα.... (είναι αμεληταία).

 

Ρε να παιδιά να πω κάτι....

Αν θεωρήσουμε ότι έχουμε εγκλωβισμένο αέρα τι θερμοοκρασία θα έχει αυτός ο αέρας;

Οσο πιο κοντά στην σωλήνα  δεν θα έχει ίδια θερμοκρασία με αυτή της επιφανείας της;

Αρα για ποια υγροποίηση μιλάμε όταν η θερμοκρασία του εγκλωβισμένου αέρα είναι 8-9-10.......βαθμούς;

 

Φυσικά δεν συζητάμε αν θα πρέπει να μονώνουμε τις σωλήνες στα δάπεδα.....Αυτό είναι αυτονόητο....

Συζητάμε  την συγκεκριμένη περίπτωση του φίλου που έτυχε και έχει αμόνωτες σωλήνες....

Οπως θα εχει ενδιαφέρον να μετρήσει ο φίλος με ένα θερμόμετρο υπερύθρων την θερμοκρασία επιφανείας στο πλακάκι όταν λειτουργεί η ψύξη και να μας πει.

Με ένα θερμόμετρο υπερύθρων μπορεί κανείς να βρεί την διαδρομή των σωλήνων στο δάπεδο με ακρίβεια στον πόντο αν διαθέτει υπομονή. 

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γρηγόρη στους 8-10 οC σίγουρα υγροποιείται ο υδρατμός (γιαυτό στα ενδοδαπέδια στέλνουμε νερό γύρω στους 18 oC). Και βάζουμε και αυτόματο σύστημα ελέγχου του σημείου δρόσου, ώστε όταν και το 18ο C είναι λίγο να σταματάμε την τροφοδοσία ή να αυξάνουμε τη θερμοκρασία, για να αποφύγουμε υγροποίηση πάνω από το πάτωμα. (ειδικά αν έχουμε πλακάκια)

 

Aυτό που ισχυρίζομαι είναι ότι ο εγκλωβισμένος υδρατμός στο τσιμέντο (ειδικά αν λειτούργησε η θέρμανση έστω μία φορά) είναι μηδέν ή έστω αμεληταίος, και δεν μπορεί να ανανεωθεί.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο λέμε.

 

Αν υπάρχει εγκλωβισμένος αέρας και αν αυτός έχει υδρατμό, τότε αυτός ο υδρατμός θα συμπυκνωθεί. (και τέρμα).

 

Αν ο υποθετικά παγιδευμένος υδρατμός έχει αμεληταίο όγκο, το συμπύκνωμα που θα δημιουργηθεί θα είναι πρακτικά τίποτα.

Αν δείς σε πίνακες ατμού ό ογκος του συμπυκνώματος σε 100ο C είναι 1600 φορές (απότι θυμάμαι) μικρότερος του ατμού, άρα σε θερμοκρασίες περιβάλλοντος ακόμα μικρότερος

 

 

Υ.Γ. Μετά από τόσες θεωρίες που λέμε, μήπως κάποιος συνάδελφος έχει εμπειρία τι συμβαίνει στην πράξη να μας πεί ???

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.