Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μόρφωση κυκλικού κτηρίου με μεγάλους προβόλους.


 

Recommended Posts

Συνάδελφοι θα ήθελα τις απόψεις σας για τη μόρφωση της συγκεκριμένης κατασκευής. Πρόκειται για δυόροφο κτίριο με υπόγειο, το οποίο στην όροφή του έχει πλάκα με πρόβολο περίπου 4,6μ. Η χρήση του κτιρίου είναι κατάστημα.

 

Με προβληματίζει τόσο η μόρφωση ττων προβόλων όσο και το στατικό σύστημα δεδομένου των ακόλουθων περιορισμών:

 

Μέγιστο ύψος δοκού 0,50μ

Στο ισόγειο οι δοκοί και η πλάκα θα πρέπει να είναι μέσα από τη γαλάζια γραμμή

Οι κόκκινες διακεκομμένες γραμμές είναι πιθανές θέσεις δοκών όπως μου προτάθηκαν

 

 

Edit: Φίλε ilias έχεις δίκιο, όπότε ανέβασα και τομή!!

 

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

Link to comment
Share on other sites

Τα μωβ διακεκομμένα είναι επίσης δοκάρια μη ευθύθραμμα ?

Καλύτερα θα ήταν να ονομάτιζες τα στοιχεία σου για να μιλάμε επί συγκεκριμένων και για να μη γίνονται παρανοήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Είναι μεγάλο "παίδεμα" συνάδελφοι οπότε κάθε γνώμη δεκτή:D

 

Μπορείς sundance να ξαναβάλεις τη φωτο ενός μεγάλου προβόλου που είχες σε παλιότερη δημοσίευση (Βαθύς πρόβολος νομίζω ήταν το θέμα)?

Link to comment
Share on other sites

πρόβολο 4,5 μ και δοκαράκια μέχρι 0,50 μ;;;;

νομίζω είναι υπερβολικό αυτό που σου ζήτησε ο συνάδελφος αρχιτέκτονας...

νομίζω ότι θα πρέπει να καταφύγεις στη λύση της σύμμικτης κατασκευής συνάδελφε. Αυτο το πράγμα δεδομένων των περιορισμών δεν συνιστάται να κατασκευαστεί από Ω/Σ

Link to comment
Share on other sites

Μετά από άπειρες αναλύσεις εκεί κατέληξα κι εγώ!!! Τι σάντουιτς τι έτσι, τι αλλλιώς...τίποτα...:evil:

 

Σκέφτομαι την προένταση αλλά οφείλω να πώ πως με απασχολεί το κοστος της και η εμπειρία των συνεργείων. Σίγουρα θα προτιμήσω (απαιτήσω, είναι το πιο σωστό) εργολάβο με εμπειρία.

 

Ότι και να γίναι θα σας κρατήσω ενήμερους

 

ilias, nic, acnt ευχαριστώ για τις συμβούλες παιδιά :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Και προενταση να χρησιμοποιησεις σιγουρα δεν φτανουν 50εκ της δοκου για να βαλλεις του τενοντες..Εγω θα προτεινα μια σωστη μετελετη συμμεικτης κατασκευης..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.