Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξυλολέβητας


Ratte

Recommended Posts

Καλημερα/σπερα και χρόνια πολλά σε όλο το φόρουμ!

 

Πριν πολύ καιρό έχω βάλει ξυλολέβητα της Caldo σε παράλληλη σύνδεση με τον πετρελαίου!

το πρόβλημα είναι ότι..

έχω ένα θέμα με την όλη την συνδεσμολογία...

Δηλ.

Η έξοδος του ζεστού νερού απ τον ξυλολέβητα περνάει πρώτα από τον λέβητα πετρελαίου..

και μετά φθάνει στα σώματα!!

εννοείται πως στο κύκλωμα επάνω είναι και το μποϊλερ του νερού!!!

 

Για να γίνω ακόμη ποιο σαφής..

ο ξυλολέβητας είναι συνδεμένος μόνο στον σωλήνα επιστροφής του νερού απ τα σώματα προς τον λέβητα πετρελαίου!!

 

Συμφωνείτε με αυτήν την συνδεσμολογία η όχι?

Edited by Ratte
Link to comment
Share on other sites

Όπως το περιγράφεις νομίζω οτι είναι σωστά, αλλα θα ήταν προτιμώτερο να ανεβάσεις και 1-2 φωτό των συνδέσεων των κεντρικών σωλήνων για καλύτερη κατανοηση

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ηταν προτιμότερο (με την δική μου λογική).. το καυτό το νερό να πήγαινε πρώτα στα  θερμαντικά σώματα και τα επιστροφής στον λέβητα πετρελαίου που θα κατέληγαν ξανά.. στον ξυλολέβητα?? ιδού μια εικόνα..

 

104i2l4.jpg

Link to comment
Share on other sites

έχω βάλει ξυλολέβητα σε παράλληλη σύνδεση με τον πετρελαίου!

 

 

Συμφωνείτε με αυτήν την συνδεσμολογία η όχι?

 

σε σειρά και όχι παραλληλα τους έχεις συνδέσει....

 

και προφανώς έχεις απώλειες πάντα από τον σβηστό λέβητα προς το περιβάλλον...

 

 

Άρα, το σωστό είναι να τους συνδέσεις παράλληλα.....

Link to comment
Share on other sites

Εχει να κανει με το οτι δεν μπορει να σηκωσει θερμοκρασια;;

  ο ξυλολέβητας?

 

ποια συνδεσμολογια προτεινεται;;

 

 

 

σου έγραψα και πριν .... ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι θα λυθεί το πρόβλημα απλά αν ενεργοποίηθει ο λέβητας και ρυθμιστεί ο θερμοστάτης του στην επιθυμητή θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι θα λυθεί το πρόβλημα απλά αν ενεργοποίηθει ο λέβητας και ρυθμιστεί ο θερμοστάτης του στην επιθυμητή θερμοκρασία.

Αν χρησιμοποιήσω το πετρέλαιο συμφωνώ.. όμως δεν έχω κάτι τέτοιο στο νου!! και απορώ με τον υδραυλικό γιατί το σύνδεσε έτσι.. στην αρχή όπως το είδα σκέφτηκα λογικό!! τώρα όμως βλέπω οτι πρώτα το καυτό νερό πάει στον λέβητα.. (σίγουρα μου τρώει καμιά 50-70 λίτρα νερό + ένα μποϊλερ 80 λίτρων) και μετά στα θερμαντικά σώματα..

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το συνάδελφο astrah ότι η παράλληλη σύνδεση και με ένα θερμοδοχείο ίσως είναι καλύτερη.

Η λογική όμως της υπάρχουσας σύνδεσης, σε σειρά, προϋποθέτει ότι θα δουλεύει και ο λέβητας πετρελαίου και θα συμπληρώνει, αν απαιτείται, την θερμότητα που λείπει ώστε να έχεις την θερμοκρασία προσαγωγής που απαιτείται.

Αν η απόδοση του ξυλολέβητα είναι επαρκής ο λέβητας πετρελαίου δεν θα λειτουργεί (θα κόβει από τον θερμοστάτη του), αλλά θα βρίσκεται σε "θερμή" εφεδρεία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.