Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παραλιακό αγροτεμάχιο


Recommended Posts

Ενας ιδιοκτητης αντιστοιχης περιπτωσης εχει αγροτεμαχιο παραθαλασσιο 8,5 στρεματων. Η υψομετρικη διαφορα ειναι 90 μ και η αποσταση απο το χειμεριο κυμα ειναι 15 μετρα. Δεν εχει γινει καθορισμος αιγιαλου στην περιοχη. Βγαινει αδεια λογω της κοντινης αποστασης ;

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, GRTOPO

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γενικά, κατά την έκδοση ΟΑ σε παραθαλάσσιες εκτάσεις, η πολεοδομία απαιτεί τον καθορισμό των γραμμών αιγιαλού και παραλίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επανέρχομαι στο θέμα για ενημέρωση/βοήθεια. Επικοινώνησα με την Κτηματική υπηρεσία και έμαθα ότι έγινε καθορισμός του νέου αιγιαλού στην περιοχή και δημοσιεύτηκε σε ΦΕΚ το 2009. Το τοπογραφικό εκπονήθηκε το 2005, οπότε δεν συντρέχουν ποινικές ευθύνες μου κατα την ΚΥΔ. Η οριοθέτηση του νέου αιγιαλού έγινε προς τη μεριά της θάλλασας, αποτελεί εξαίρεση την οποία σωστά επισήμανε ο ΜΑΚΑΡ, επειδή η στεριά είχε μπαζωθεί.

Η ερώτηση που έχω τώρα είναι η εξής: Το όριο του παλαιού αιγιαλού παραμένει στην ίδια θέση ή τώρα υφίσταται μόνο το όριο του νέου αιγιαλού & παραλίας (θεωρώ πως εξακολουθεί να υφίσταται ο παλαιός αιγιαλός);

 

Υ.Γ. Ευχαριστώ τους συναδέλφους για την σωστή καθοδήγηση προς τη διελεύκανση του θέματος που αντιμετώπισα.

Link to comment
Share on other sites

Ο παλαιος αιγιαλός ισχύει κανονικα και η έκταση μεταξύ παλαιού αιγιαλού και αιγιαλού είναι δημόσιο κτήμα.

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις τον αριθμό του ΦΕΚ (ή και το ίδιο το ΦΕΚ) από την Κτηματική Υπηρεσία, μπορείς να διαπιστώσεις στο τοπογραφικό τη χάραξη και των 3 γραμμών, πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς έκανα ΜΑΚΑΡ, αλλά μόνο για το όριο του Παλαιού Αιγιαλού καθώς το γήπεδο απέχει απο το νέο αιγιαλό περίπου 170μ. Συγκεκριμένα υπολόγισα ορισμένες συντεταγμένες απο την αντίστοιχη πινακίδα (σε ΕΓΣΑ) στο όριο του Παλαιού Αιγιαλού και τις εισήγαγα στο τοπογραφικό μου έτσι ώστε να μετρήσω το τμήμα της ιδιοκτησίας του πελάτη μου που περιέρχεται στο Δημόσιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.