Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όνειρο ή εφιάλτης η ανέγερση οικοδομής


hellinicfist

Recommended Posts

Εξαρτάται πόσα από τα 414 ήταν στον ΣΔ και πόσα σοφίτες , ημιυπαίθριοι και διπλοτρίδιπλα υπόγεια . Αλλά το 1800 το τμ , τι υπολογίζεις με το οικόπεδο μέσα ?

 

διπλό υπογειο (το οποίο το Α είναι κανονικό σπίτι με μάρμαρα, μπάνια και ενδοδαπέδια) , γκαραζ για 2 αυτοκίνητα και ΗΜ στο δεύτερο υπόγειο με ανισοσταθμία με το πρώτο και τα 1800 το τμ είναι κόστος κατασκευής που υπολογίζω. Στις μαιζονέτες με αντιπαροχή παίζει διαφορετικά το οικόπεδο.

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αρα μιλάμε γιά 5 επίπεδα τουλάχιστον . Δύο υπόγεια , ισόγειο , Α΄ και σοφίτα . Αν το διαιρέσουμε δια 4,5 σημαίνει κάτοψη 90 τμ .

 

Αρα στον συντελεστή έχουν μετρήσει το πολύ 150 τμ .

 

Από εκεί βγάζουμε την αξία της γης .

 

Στα υπόλοιπα το 1800 Χ 414 είναι εξωπραγματικό νούμερο . Με τόσα εκτός ΣΔ , πάνω από 1300 Χ 414 δεν παίζει και ίσως λέω και πολλά .

 

Αρα το θέμα είναι πόσο κόστιζε το οικόπεδο .

 

Από την άλλη βέβαια εξωπραγματικές τιμές σε κυριλέ περιοχές υπήρξαν πολλές .

Link to comment
Share on other sites

Προ ολίγου κοιτούσα μια εταιρία με προκατασκευασμένες κατοικίες οι οποία ταζει εξαιρετική ποιότητα κατασκευής με βραβεία κτλ σε σύντομο χρόνο και προκαθορισμένο κόστος αποπεράτωσης.Δελεαστικό φαινόταν.Σκέφτομαι να κανω μια επικοινωνία μαζι τους τουλάχιστον να δω κανα δυό σπίτια και να μιλήσω με ιδιοκτήτες που ειναι κύρια κατοικία τους.Αυτό που σκέφτομαι να τους ρωτήσω ειναι 1ον Κατά πόσο ειναι αντισεισμικές, 2ον τι θερμομώνωση και υγρομόνωση έχουν, 3ον αν χρειάζονται συντήρηση τα υλικά δόμησης σε βάθος χρόνου,  4ον  πόσο διάρκεια ζωής εχουν.και 5ον πόσο οικονομικά δελεαστικότερες ειναι σε σχέση με τα συμβατικά.Ειμαι σαφώς υποστηρικτής των τούβλων και του σοβά στη αίσθηση στιβαρότητας και αντοχής στις καιρικές συνθήκες αλλά πρέπει να δω κι άλλες προτάσεις βεβαίως λόγω χρόνου και συρρικνωμμενων οικονομικών.Αλλα επειδή δεν περιμένω να μου μιλήσουν αρνητικά οι εκπρόσωποι των εταιρειών για τα προκάτ θελω αντικειμενικές γνώμες ειδικών μηχανικών.Γιατι οι περισσότεροι τα θεωρούν υποδιαίστερα από τα συμβατικά?Γιατι εκατομμύρια άνθρωποι ευρώπη και αμερική ζουν σε ανάλογα σπίτια?Γιατί υπάρχουν και σε ορεινές περιοχές της Ελλάδας και όχι μονο ως εξοχικά?Τι πρέπει να δω για να τα αποκλείσω τελείως?Τελικά αξίζει να κάνει καποιος σπίτι με αντοχη για 100 χρονια ή και τα 50 πχ θα ήταν αρκετά για να μεγαλώσει το παιδί του και να μη καταχρεωθεί για μια ζωή?Μήπως θα πρέπει να αναστραφεί  η ματαιότητα που κι εγώ την έχω σε κάτι απλότερο και οικονομικότερο και κοινωνικώς κατακτριτέο?

Link to comment
Share on other sites

Θα αναφέρω τις προσωπικές μου απόψεις όχι τόσο σαν μηχανικός αλλά σαν άτομο . Για το πόσο χρόνο ζωής θα σχεδιάσεις μια κατοικία βάση του τρόπου κατασκευής υπεισέρχονται κατά την γνώμη μου πολλοί παράγοντες πέραν του οικονομικού Πχ είσαι άνθρωπος που σκέφτεσαι την οικογένεια σου και το μέλλον των παιδιών τότε σίγουρα θα επιλέξεις να έχει τουλάχιστον πάνω από 50 χρόνια ζωής το κτίριό σου αν ήμουν σε περιοχή με μεγάλη σεισμική δράση το να κάνω ένα σπίτι με διάρκεια ζωής 100 χρόνια είναι χαζό απλώς θα φρόντιζα να είναι αντισεισμικό ώστε να μην με πλακώσει σε ένα ακραίο σεισμικό γεγονός Επίσης επειδή το κόστος για την κατασκευή ενός σπιτιού είναι κάτι που δεν γίνεται κάθε μέρα θα φρόντιζα η κατασκευή του να μου διατηρούσε την αξία των χρημάτων που έδωσα ή και ακόμα να μου τα αύξανε

 

Μπορεί για την χρονική στιγμή που ζούμε , να έχουμε μια μείωση γενικά των αξιών των ακινήτων αλλά αυτό κατά την γνώμη είναι προσωρινό και όταν όλα αυτά που ζούμε τελειώσουν θα πάρουν και πάλι την άνοδο Η η ίδια η ζωή το έχει αποδείξει στο παρελθόν αφού οι καταστάσεις αυτές είναι περιοδικές και επαναλαμβάνονται συνεχώς Επομένως εγώ δεν θα επέλεγα προκάτ αλλά την κλασική συμβατή κατασκευή με οπλισμένο σκυρόδεμα και οπτόπλινθους ενώ αν είχα περισσότερη οικονομική άνεση θα χρησιμοποιούσα και πέτρα (η Αγιά Σοφιά έχει διάρκεια ζωής 1654 χρόνια και πέρασε ισχυρότατους σεισμούς)  Και αυτά για την περιοχή μου που έχουμε χαμηλή σεισμικότητα (Ι περιοχή ) Και έκανα υπομονή , να κάνω οικογένεια στα 37 μου όταν μπορούσα να φτιάξω το δικό μου σπίτι μαζί με την βοήθεια και της γυναίκας μου με την πιο πάνω λογική. Ελπίζω να βοηθώ τις σκέψεις σου 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

για να μην μπλεξεις (διοτι θα μπλεξεις) με κακους μηχανικους , μαστορους , συμβολαιογραφους , δεητζιδες , κτλ, η αποψη μου ειναι πουλα το οικοπεδο (ξεφτιλα για την εποχη) βαλε και οτι λεφταδακια εχεις στην ακρη και αγορασε ενα διαμερισμα η μεζονετα εαν θες (παλι τιμη ξεφτιλα για την εποχη)

 

θα γλυτωσεις απο πολλα και το κυριοτερο (χρονο , χρημα και πολλα νευρα)

Link to comment
Share on other sites

δεν συμφωνώ ίσα - ίσα που από θέμα τιμών και χρημάτων γενικά , αυτήν την στιγμή είναι η καλύτερη για οικοδομές Υπάρχει ένα θέμα με τις φορολογίες και την μείωση των τιμών των ακινήτων με την απαξίωση τους από την πολιτεία Αλλά αυτό είναι όπως ανάλυσα πιο πάνω προσωρινό Ετσι διδάσκει η ζωή στο Ελλάδα χρόνια τώρα Και ειδικά αυτήν την εποχή δεν αξίζει να αποθηκεύεις χρήματα σε σεντούκια ή τράπεζες καλύτερα ακίνητο και φυσικά δεν είμαι υπέρ του διαμερίσματος σε μια πολυκατοικία γιατί δεν έχει στο μέλλον με την έννοια της προστιθέμενη αξία , αφού δεν μπορείς να κάνει τίποτα άλλο ειδικά τα παιδιά σου μετά (προσθήκες)

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Αρα μιλάμε γιά 5 επίπεδα τουλάχιστον . Δύο υπόγεια , ισόγειο , Α΄ και σοφίτα . Αν το διαιρέσουμε δια 4,5 σημαίνει κάτοψη 90 τμ .

 

Αρα στον συντελεστή έχουν μετρήσει το πολύ 150 τμ .

 

Από εκεί βγάζουμε την αξία της γης .

 

Στα υπόλοιπα το 1800 Χ 414 είναι εξωπραγματικό νούμερο . Με τόσα εκτός ΣΔ , πάνω από 1300 Χ 414 δεν παίζει και ίσως λέω και πολλά .

 

Αρα το θέμα είναι πόσο κόστιζε το οικόπεδο .

 

Από την άλλη βέβαια εξωπραγματικές τιμές σε κυριλέ περιοχές υπήρξαν πολλές .

 

 

ΟΧι

 

Υπόγειο -230 στάθμη 1 κάτοψη 108 τμ + στάθμη 2 στο -310  αλλα 35 τμ για τα αυτοκίνητα και τα ΗΜ και ισόγειο και Α όροφος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.