Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όνειρο ή εφιάλτης η ανέγερση οικοδομής


hellinicfist

Recommended Posts

hellinicfist αυτό που θα πρέπει να σε απασχολεί κατά τη γνώμη μου, είναι η ορθότητα της επένδυσης σε οικοδομή την τρέχουσα περίοδο και όχι τα "διαδικαστικά" τα οποία είναι λυμένα -όταν ακολουθείται η σωστή πρακτική- εδώ και δεκαετίες και σήμερα μάλιστα υπάρχουν και ακόμα περισσότερες δικλείδες ασφαλείας.Επίσης όπως ήδη αναφέρθηκε και από άλλους, το να μπαίνεις εσύ στη ...διαδικασία σχεδιασμού του project διαβάζοντας από εδώ και από εκεί, η οποία είναι δουλειά και υποχρέωση του μηχανικού σου (αντί απλά να σταθμίζεις και να εγκρίνεις ή απορρίπτεις), είναι βήμα προς την εγγυημένη αποτυχία του εγχειρήματος.

Edited by tpanag
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

προετοιμαστείτε ψυχολογικά και οικονομικά με βάση αυτά που μπορείτε και όχι με αυτά που θα θέλατε να μπορείτε. Δώστε στην αρχή λίγο χρόνο στο εαυτό σας να καταλάβει τους ρυθμούς που διέπουν τα πράγματα και οι οποίοι διαφέρουν απο άλλες σας εμπειρίες. Σχεδιάστε μαζί με τον μηχανικό σας τις οικονομικές απαιτήσεις και προσπαθήστε να δείτε εαν μπορείτε να ανταποκριθείτε. Σε αυτή την φάση είναι καθαρά θέμα δική σας ψυχολογίας και αφοσίωσης. Ο μηχανικός βέβαια μπορεί να σας βοηθήσει αλλα δεν μπορεί να σας αλλάξει σαν άνθρωπο. Ενω οι μηχανικοί έχουμε μάθει να λειτουργούμε στην καθημερινή τριβή αυτό δεν είναι πάντα εύκολο για τους μη μυημένους. Αρα ξανά. Προετοιμαστείτε ψυχολογικά.  

Link to comment
Share on other sites

Οχι Δανειο αν υπαρχει μερος χρηματων.

Ζητησε απο το μηχανικο να σου κανει προυπολογισμο κοστους εργου και βαλε 10-20% παραπανω.

Κανε το ξανα και με δευτερο μηχανικο.

Μετα βλεπεις.....

Link to comment
Share on other sites

Και αφού γινουν όλα τα ανωτέρω προχωρω στα σχέδια και στο προυπολογισμό του έργου.

Βεβαιως θα συζητήσω με τον Μηχανικό τα επιμέρους τεχνικά ζητήματα αλλα θέλω  να εχω πολλές  άποψεις απο ειδικούς του κλάδου.

Σκέφτομαι την οικοδομή οπως παρακάτω:

ΜΠΕΤΑ:Κολώνες και δοκάρια χωρίς πλάκα   χωρίς  υπόγειο με σκοπό την πιο οικονομική και διαφανη την επιμετρηση των κυβικών που θα απαιτηθούν για τη σκυροδέτηση.Δημιουργία ισόγειου γκαράζ και αποθήκης κατα τα αμερικανικά πρότυπα.δηλαδή.

ΤΟΙΧΟΠΟΙΙΑ:θερμομονωτικά τούβλα τύπου Κ250 με θερμοπροσοψη.Εσωτερική με γυψοσανιδες και ηχομόνωση και το μπάνιο χτιστο.Θεωρώ ταχυτερη και ευκολότερη την εργασία των ηκεκτρομηχανολογικών εγκαταστασεων με αυτο τον τρόπο καθως και καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα.Λιγότερα μπάζα οικοδομής και λαθη.

Τυποποιημενοι σοβαδες τοιχοποιίας,σιγουρο αποτέλεσμα αναδευση και εφαρμογή.

ΣΤΕΓΗ: Ασφαλτικά κεραμίδια -μονώσεις φαντάζομαι θα κάνουν  ελαφρύτερη την κατασκευή ίσως και οικονομικότερη.

Ολες οι υπόλοιπες εργασίες μπορούν να αυξομειωθούν σαφως ανάλογα με τις απαιτήσεις ως ιδιοκτήτης.Οι ανωτέρω αναπόφευκτες εργασίες είναι στη σωστη κατέυθυνση?Να τις προτείνω στο μηχανικό μου?

Γιατί ρε φίλε δεν μας λες ότι είσαι μηχανικός  κατασκευαστής που ειδικεύεται πάνω στο συγκεκριμένο είδος κατασκευής, κ το προβάλεις μέσο του forum μόνο κ μόνο για να ακούσεις καλά λόγια από συναδέλφου σου για να τσιμπήσεις πελάτες?

 αυτά που λες κ υποστηρίζεις μόνο ειδικοί του χώρου τα καταλαβαίνουν, πόσο μάλλον ένας απλός  πελάτης.

edit

   Ξέρω ότι θα με βρίσεις κ εσύ όπως κ πολλοί άλλοι που τους τα έχωσα αλλά…. στα ζουβάγια μου  

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που διάβασα το post με τα "επιλεγμένα" υλικά, το θέμα στράβωσε, χωρίς άλλα σχόλια...

Tα επιλεγμένα που τα είδες απορώ,μαλλον είσαι προκατελημενος με τους ιδιώτες που πάνε να ξεστομίσουν κάτι παραπάνω απ ότι τους αναλογεί.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε φίλε δεν μας λες ότι είσαι μηχανικός  κατασκευαστής που ειδικεύεται πάνω στο συγκεκριμένο είδος κατασκευής, κ το προβάλεις μέσο του forum μόνο κ μόνο για να ακούσεις καλά λόγια από συναδέλφου σου για να τσιμπήσεις πελάτες?

 αυτά που λες κ υποστηρίζεις μόνο ειδικοί του χώρου τα καταλαβαίνουν, πόσο μάλλον ένας απλός  πελάτης.

edit

   Ξέρω ότι θα με βρίσεις κ εσύ όπως κ πολλοί άλλοι που τους τα έχωσα αλλά…. στα ζουβάγια μου  

Δηλαδή αν ελεγα για πριζες ,γειώσεις και τριφασικα θα με λεγες ηλεκτρολόγο ?Αλλα έτσι πως μιλάς προσβάλεις πολλούς εδω μέσα που θελουν να βοηθήσουν.Με τα 900 που παιρνω το μηνα σαν υπαλληλος καλύτερα να αλλαζω τις πριζες μονος μου τελικα με το μυαλο που κουβαλάς.Ξεφύγαμε πολυ

Link to comment
Share on other sites

Το Post #5 δίνει την αίσθηση της διαφήμισης, αυτό σχολίασε ο συνάδελφος.

Όπως π.χ. είπες τούβλο Κ250, θα μπορούσα να σου πω να προτιμήσεις τούβλα μεγάλου εργοστασίου στην Ηλεία που τα προτιμούν τα συνεργεία επειδή τα τούβλα "κόβονται μαχαίρι" με το μυστρί χωρίς να σπάνε, άλλος θα έλεγε άλλη μάρκα για κάποιον άλλο λόγο. Καλό είναι να μην αναφέρουμε στο forum μάρκες καθώς δεν επιτρέπεται από τον κανονισμό.

 

Σε ποια περιοχή είσαι;

Οι δυνατότητες κατασκευής εξαρτώνται άμεσα από την τοποθεσία και την διαθεσιμότητα των υλικών.

Το αν θα είναι πιο οικονομική η κατασκευή χωρίς πλάκα το θεωρώ άτοπο χωρίς να έχει γίνει προηγουμένως οικονομοτεχνική μελέτη. Στο κάτω κάτω αν θες την απόλυτη οικονομία ίσως να μην έχεις καν κολώνες και δοκάρια. Ένας καλός στατικός μπορεί να σου υπολογίσει φέρουσα τοιχοποιία.

 

Ο βασικότερος παράγοντας για οικονομία είναι να γίνει σωστή μελέτη από την αρχή. Να μην γίνουν άλλα σχέδια άδειας και άλλα εφαρμογής γιατί συχνά προκύπτουν προβλήματα στην πορεία.

Από τα σχέδια μπορεί να γίνει η κοστολόγηση με μεγάλη ακρίβεια.

Κάθε αλλαγή μετά κοστίζει τουλάχιστον τα διπλάσια απ'ότι αν την είχες λάβει υπ'όψιν στην μελέτη. Αν μάλιστα αποφασίσεις αλλαγές στα τελευταία στάδια της κατασκευής η τιμή μπορεί και να υπερδεκαπλασιαστεί (π.χ. αν αποφασίσεις μετά το βάψιμο να βάλεις πρίζα σε τοίχο που δεν έχει προβλεφθεί παροχή).

 

Για χαμηλή τιμή επέλεξε κατασκευαστή που να είναι και μηχανικός και εργολάβος. Έχει πλήρη εικόνα και των αναγκών της κατασκευής και των τιμών της αγοράς.

 

Στο συμφωνητικό πρέπει να περιλαμβάνονται αναλυτικά τα πάντα, εργασίες, φόροι, εισφορές, παράβολα, συμβολαιογραφικά, ένσημα, ρευματοδότηση, κλιματιστικά,κεραία, ρήτρα αποζημίωσης από τον κατασκευαστή σε περίπτωση καθυστέρησης, τόκους από την πλευρά σου στην περίπτωση καθυστέρησης πληρωμής, τα στάδια στα οποία θα γίνουν οι πληρωμές,   κτλ. Συνοπτικά πρέπει να είναι με το κλειδί στο χέρι.

 

Στην πράξη βέβαια οι κατασκευαστές πάντα αφήνουμε εκτός του συμφωνητικού ορισμένα πράγματα όπως:

- οικιακές συσκευές (φούρνο, απορροφητήρα, πλυντήριο πιάτων, ψυγείο, κτλ)

- διακόπτες και πρίζες

- μπαταρίες νιπτήρα, ντουζ, κτλ

- καθρέπτες μπάνιου, WC

- φωτιστικά

- κλιματιστικά

- ηλιακό θερμοσίφωνα

 

Αν θέλεις την μέγιστη οικονομία όμως πρέπει και αυτά να τα έχεις προβλέψει από την αρχή στην τιμή ώστε όταν έρθει η ώρα να τα αγοράσεις να μην βρεθείς εκτός απροόπτου.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Αν τελικά σε βαθος χρόνου αποδειχθεί ασύμφορη η κατασκευή λόγω φορολογικών και γενικότερης ανασφαλειας με τα δάνεια και τους όρους που εχουν βάλει οι τράπεζες, διερωτώμαι πως πρεπει καποιος ιδιοκτήτης οικοπέδου σαν και μένα να αποφασίσει να χτίσει σπιτι.Βεβαίως τα μετρητα μου φτανουν για τα πρώτα εξοδα,σχέδια αδεια κτλαλλα δεν είναι τίποτα σ αυτο που με περιμένει..Οι ελάχιστες οικοδομές που βλέπω να χτίζονται είναι μικρές και φανταζομαι με ιδία κεφάλαια.Υπάρχουν άλλοι με τέτοιους προβληματισμούς αναρωτιέμαι η καλύτερα να κάτσω στα αυγά μου?

Link to comment
Share on other sites

Μαιζονετα 414 τμ κατασκευής 2004 (με μέσο κόστος κατασκευής υπολογίζω στα 1,8Κ το τμ) στην Πολιτεία 2 δρόμοι κάτω απο τον Ιππικό Ομιλο προς την πλατεία που αγοράσθηκε 1,8 εκ το 2006 πωλήθηκε 700Κ πριν απο 1 εβδομάδα. 

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται πόσα από τα 414 ήταν στον ΣΔ και πόσα σοφίτες , ημιυπαίθριοι και διπλοτρίδιπλα υπόγεια . Αλλά το 1800 το τμ , τι υπολογίζεις με το οικόπεδο μέσα ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.