Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Παράρτημα Α] Τροποποίηση Παραρτήματος Ν.4178/2013


Recommended Posts

ΚΑΝΑ δεν συμφωνώ... Το βλέπεις πολεοδομικά ενώ ο νόμος δεν.....

Με την ίδια λογική, σε μεζονέτα που έχει και ξεχωριστό κλιμακοστάσιο για να ανέβει στο δώμα, αν το κλιμακοστάσιο (τον διάδρομο) το έχει μετατρέψει σε κατοικία έχουμε μόνο αναλυτικό;

 

Έτσι νομίζω κι εγώ... σκεφτόμαστε σύμφωνα με τις διατάξεις του νόμου, κι όχι πολεοδομικά για τον υπολογισμό του προστίμου.

 

Σας ευχαριστώ Faethon+ΚΑΝΑ για τις απαντήσεις σας.

 

Απλά, διπλασιάζεται το πρόστιμο με την επιλογή ΟΧΙ στην ΟΑ. Για 18τμ είναι πλέον μη άρτιο και οικοδομήσιμο το οικόπεδο.

Edited by natasamarkop
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 718
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άρα και στο παράδειγμα που έθεσα παραπάνω, δεν υπάρχει ΥΔ..... Σωστά;

Όπως επίσης για όλα τα προ ΓΟΚ85, από την στιγμή που είναι μέσα στο νόμιμο περίγραμμα, δεν έχουμε ΥΔ.

Το ίδιο και για την επέκταση διαμερίσματος στον διάδρομο του κλιμακοστασίου.

Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Faethon11,

και πριν διευκρινιστεί (με την εγκ.4) αυτό με τους χώρους που έχουν ήδη μετρήσει στο ΣΔ, είχαμε όλοι αμφιβολίες. Μετά λύθηκε ... πάμε αναλυτικό, μόνο για τις εργασίες που έγιναν ταυτόχρονα με την αλλαγή χρήσης.

 

Το ΥΔ, γενικά στο νόμο, καταλήγω ότι σημαίνει Υπέρβαση της ήδη εγκεκριμένης επιφάνειας Δόμησης πέραν του εγκεκριμένου περιγράμματος της ιδιοκτησίας (κτηρίου/ΟΙ/ΚΙ).

Στη βεράντα του 1973 έχω ήδη τη δόμηση, επομένως δε μπορώ να έχω υπέρβαση.

Στον ΗΧ του 1985 δεν έχω δόμηση, άρα βάζω ΥΔ. Και πάντα μόνο στο τμήμα που δεν έχω, πχ. εκεί που κάποτε μετράγαμε ένα τμήμα του ΗΧ λόγω υπέρβασης του βάθους, δε βάζω ΥΔ.

Στο κλιμακοστάσιο εξαρτάται από το περίγραμμα της ιδιοκτησίας. Αν δεν περιλαμβάνει το κλιμακοστάσιο βάζω ΥΔ, αν το περιλαμβάνει αναλυτικός για τις εργασίες.

 

Έτσι πορευόμαστε, μέχρι να πάνε όλα στον έλεγχο της υπέρβασης του 40% της δόμησης (του ΣΔ δηλαδή) που θα είναι και ο πραγματικός κόφτης μελλοντικά.

Εκεί δε μπορούμε να συγκρίνουμε "πλασματική" ΥΔ ...

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ποιό είναι το περίγραμμα της ιδιοκτησίας ;

Δηλαδή είναι ο τοίχος προς το κλιμακοστάσιο ή το περίγραμμα του ορόφου ;

Στα σχέδια της άδειας πάντα ...

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί να μην βάζουμε διαμερισμάτωση. Αφού και τα Κ/Χ είναι μία άλλη ιδιοκτησία που είναι όλοι συνιδιοκτήτες!!!!!

Ξέρω ξέρω.... ιέχου ξιφίγι.... αλλά προσπαθώ πάντα να βρω που πάσχει.... αυτά παθαίνεις  όταν έχεις επαφές τρίτου τύπου με ΔΥ.......

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί να μην βάζουμε διαμερισμάτωση. Αφού και τα Κ/Χ είναι μία άλλη ιδιοκτησία που είναι όλοι συνιδιοκτήτες!!!!!

 

Δεν είναι πάντα το κλιμακοστάσιο Κ/Χ και συνιδιοκτησία. Πολλές ΟΙ περιλαμβάνουν και το κλιμακοστάσιο. Τα "μικτά" που λέμε ...

Όταν υπάρχουν όντως κοινόχρηστοι η ιδιοκτησία μας περιορίζεται στο διαμέρισμα και δεν κοιτάμε παραπέρα από αυτή (δηλ. από το περίγραμμά της) ...

Τέλος πάντων ... στη συζήτηση που συμφώνησα με τον ΚΑΝΑ το θέμα ήταν : βεράντα του '73 που μετράει στο ΣΔ και κλείνει πάει με αναλυτικό.

Περιλαμβάνεται στο περίγραμμα της ιδιοκτησίας και από τότε που έγινε πληρώνει εφορία, τέλη, τεκμήρια κλπ.

Φαντάσου, η ΥΔ που θα έβαζε κάποιος πάνω της να ήταν αύριο το κριτήριο για το αν θα πάει η ιδιοκτησία Κατηγορία 5 για να πληρώνει μετά στην τράπεζα γης ΣΔ για να εξαιρεθεί ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Ναι συμφώνησες με τον ΚΑΝΑ, σε ένα βασικό στοιχείο για τα προ 85 αλλά με την ίδια λογική το επέκτεινα.....

Ότι έχει μετρήσει σε ΣΔ δεν πάει σαν ΥΔ αλλά με αναλυτικό.

Εκεί είναι η ένστασή μου.

 

Άλλη περίπτωση.

Η/Χ μονοκατοικίας με άδεια μετά το 2000, ο οποίος έχει μετρήσει σε ΣΔ επειδή δεν κάλυπτε τις προϋποθέσεις Η/Χ. Αν κλείσει δεν θα είναι ΥΔ αλλά αναλυτικός;

 

υ.γ. Τα μεικτά είναι ένα ιδεατό μέγεθος και σε αυτά δεν μπαίνουν μόνο τα Κλιμακοστάσια (που μετράνε στον ΣΔ) αλλά και άλλοι χώροι... Ότι θέλει βάζει ο κάθε εργολάβος!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Faethon11,

στην πρώτη ερώτηση απαντάω ΝΑΙ. Το έγραψα και παραπάνω λέγοντας για τους ΗΧ που μέρος τους το βάζαμε στο ΣΔ λόγω βάθους.

 

Ως "μεικτά-μικτά" λέω τις περιπτώσεις που η ιδιοκτησία είναι ολόκληρος ο όροφος (με τους κοινόχρηστους) μετριέται και περιγράφεται έτσι. Είναι πάρα πολλές περιπτώσεις.

Εκεί τι θα πούμε στον άλλο, ότι έχει υπέρβαση δόμησης μέσα στην ιδιοκτησία του ; Με το ΣΔ μετρημένο και πληρωμένο για χρόνια ;

Ούτε το Ε9 δεν το θεωρούσε δίκαιο και σου έλεγε να πληρώσεις το 90% του μικτού ...

Όταν η σύσταση περιγράφει κοινόχρηστο χώρο και το περίγραμμα του διαμερίσματος φτάνει μέχρι τον ενδιάμεσο τοίχο, τότε :

- ότι πέφτει προς στο κοινόχρηστο πάιρνει ΥΔ, αποζημιώνεται (πάντα με συναίνεση) και όταν τελειώσουμε θα είναι του ιδιοκτήτη όχι κοινόχρηστο,

- ότι πέφτει έξω από το κοινόχρηστο παίρνει επίσης ΥΔ, το πληρώνουν όλοι μαζί και όταν τελειώσουμε θα είναι κοινόχρηστο.

 

υγ. μέχρι να τελειώσουμε θα έχουν μεσολαβήσει και οι φίλοι μας συμβολαιογράφοι με την τροποποίηση της σύστασης ...

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.