Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Παράρτημα Α] Τροποποίηση Παραρτήματος Ν.4178/2013


Recommended Posts

Χαχαχα.....

Πάντως με την επιμονή σου, με έκανες να διαβάσω καλύτερα το ποστ της συναδέλφου και την ΕΓΚ4.

Και με καθαρότερο μυαλό, βλέπω πως τελικά λέει ότι αν η αλλαγή χρήσης από ΒΧ σε ΚΧ έχει γίνει σε χώρο που είναι μέσα στο νόμιμο περίγραμμα και ταυτόχρονα είχε μετρήσει στην δόμηση, δεν θεωρείται υπέρβαση Σ.Δ. ....

Οπότε συμπλέω και εγώ μαζί σας....

Όχι γιατί συμφέρει τον πελάτη αλλά επειδή η ΕΓΚ, σε εκείνο το σημείο, έκανε διευκρίνιση στον νόμο....

 

Και, προσωπικά, θα το χρησιμοποιήσω και σε όλες τις περιπτώσεις όπου μπορεί να έχει εφαρμογή....

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 718
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Faethon & kan62

και  επί πλέον πάνω σ' αυτό το συμπερασματικό σου ...δεν θεωρείται υπέρβαση δόμησης

επιτρέψτε μου να προσθέσω και το κοκκινισμένο  

Χαχαχα.....

Πάντως με την επιμονή σου, με έκανες να διαβάσω καλύτερα το ποστ της συναδέλφου και την ΕΓΚ4.

Και με καθαρότερο μυαλό, βλέπω πως τελικά λέει ότι αν η αλλαγή χρήσης από ΒΧ σε ΚΧ έχει γίνει σε χώρο που είναι μέσα στο νόμιμο περίγραμμα και ταυτόχρονα είχε μετρήσει στην δόμηση, δεν θεωρείται υπέρβαση Σ.Δ. ....ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟ ΤΟΥ 1985 δεν χρειάζεται  ούτε η ένταξη στον 4178 της  αλλαγής χρήσης επειδή  η αλλαγή χρήσης θεσμοθετήθηκε με τον ΓΟΚ 85 (βάσει της ίδιας εγκ ή της 3 που πολλές φορές έχω αναρτήσει)  

 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά τώρα τα ξεκαθάρισα κι εγώ, με τις απαντήσεις σας, για τα κτίρια προ ΓΟΚ '85, όπου το περίγραμμα της ΟΙ μετριόταν αλλιώς.

 

Πάω με αναλυτικό λοιπόν για το κλείσιμο της βεράντας, ωστόσο επιλέγω χωρίς άδεια, παρόλο που δεν επηράζει τον υπολογισμό του προστίμου, εφόσον το οικόπεδο δεν έχει αρτιότητα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

Θέλω να ρυθμίσω αυθαίρετες κατασκευές σε οικόπεδο το οποίο έχει κτίσματα με άδεια, η οποία εκδόθηκε με το οικόπεδο ώς εντός οικισμού. Μετέπειτα διαπιστώθηκε ότι το οικόπεδο αυτό βρίσκεται εκτός οικισμού αλλά εξακολουθεί να είναι άρτιο και οικοδομήσιμο ως έχον πρόσωπο σε επαρχιακή οδό.

 

Η ερώτησή μου είναι αν μπορώ να ρυθμίσω τις αυθαιρεσίες ως χωρίς άδεια σύμφωνα με το τροποποιημένο παράρτημα;

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν είδα στις τρεις περιπτώσεις που έχει στο τροποποιημένο παράρτημα να αναφέρει κάτι για την περίπτωσή μου παρά μόνο για άρτιο και οικοδομήσιμο το οποίο τελικά δεν είναι, παρά τα όσα αναφέρονται στην άδεια   

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι, πρέπει να κάνεις ρύθμιση ως "Με ΟΑ".

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάφερφοι καλημέρα. Δεν ξέρω αν το γράφω στο σωστό άρθρο αλλά η ερωτησή μου είναι η εξής. Σε κτίριο προ ταυ 1955 εντός Σχεδίου Πόλεως χωρίς  Ο.Α. αλλά με αρκετές άδειες Λειτουργίας ως Κ.Υ.Ε. υπάρχει μια αυθαίρετη προσθήκη κατ' επέκταση. Επιλέγοντας κατηγορία 4 το σύστημα του ΤΕΕ μου ζητάει αριθμό Ο.Α. αλλιώς δεν το δέχεται, Θα πρέπει να το δηλώσω χωρίς Ο.Α.κατηγορία 5 και άρα μεγαλώνοντας έτσι κατά πολύ το πρόστιμο;

Edited by Παναγιώτης Ζαντές
Link to comment
Share on other sites

Θα επιλέξεις ναι στην άδεια και θα γράψεις προ του 55 στο πεδίο οικοδομικής άδειας όπως είπε ο συνάδελφος παραπάνω

ΑΛΛΑ η μεταγενέστερη προσθήκη που θα τακτοποιήσεις πάει κατηγορία 5!

(εκτός αν έγινε πριν το 83 οπότε 2)

αυτό δεν αλλάζει τίποτα στο πρόστιμο

Link to comment
Share on other sites

Θα επιλέξεις ναι στην άδεια και θα γράψεις προ του 55 στο πεδίο οικοδομικής άδειας όπως είπε ο συνάδελφος παραπάνω

ΑΛΛΑ η μεταγενέστερη προσθήκη που θα τακτοποιήσεις πάει κατηγορία 5!

(εκτός αν έγινε πριν το 83 οπότε 2)

αυτό δεν αλλάζει τίποτα στο πρόστιμο

Γιατί οπωσδήποτε κατηγορία 5? Δεν εξαρτάται από τους συντελεστές υπέρβασης του υφισταμένου που σαν προ του '55 θεωρούμε ότι έχει άδεια?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.