Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτηση για φόρο ΦΜΑ που μου επέβαλαν


Recommended Posts

Θα ήθελα να με μου πειτε και εσεις την γνώμη σας γιατί στην εφορία δεν έβγαλα άκρη όσες φορές κι αν πήγα.Λοιπόν αγόρασα μια κατοικία το 2009 που βάσει τα σχέδια του μηχανικού κτλ έχω αφορολόγητο για πρώτη κατοικία.H κατοικία αυτή βρίσκεται εντός σχεδίου επαρχιακής πόλης και αποτελείται από ισόγειο και πρώτο όροφο.Εγώ αγόρασα τον πρώτο όροφο!Λοιπόν από λάθος της εφορίας μου έβαλαν να πληρώσω φόρο ΦΜΑ σύνολο 18χιλιαδες μαζί με προσαυξήσεις.Με τα πολλά τρεξίματα στην δου ο τελικός φόρος που μου επέβαλαν να πληρώσω είναι 10χιλιαδες και αυτό λένε για τον αέρα ακριβώς από πάνω.Είναι σωστός αυτός ο φόρος?Τι έχετε να μου πείτε?

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν έχει εξαντληθεί ο ΣΔ, υπολογίζεται και το αδόμητο τμήμα του οικοπέδου που αντιστοιχεί στον υπολοιπόμενο ΣΔ.

 

Με βάση τους υπολογισμούς της ΔΟΥ, φαίνεται ότι κτίζονται και άλλοι όροφοι ακόμη και είσαι είτε κύριος είτε συνιδιοκτήτης και στον υπόλοιπο ΣΔ, εκτός από τον Α' όροφο που αγόρασες, 

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν έχει εξαντληθεί ο ΣΔ, υπολογίζεται και το αδόμητο τμήμα του οικοπέδου που αντιστοιχεί στον υπολοιπόμενο ΣΔ.

 

Με βάση τους υπολογισμούς της ΔΟΥ, φαίνεται ότι κτίζονται και άλλοι όροφοι ακόμη και είσαι είτε κύριος είτε συνιδιοκτήτης και στον υπόλοιπο ΣΔ, εκτός από τον Α' όροφο που αγόρασες, 

 

Ναι κάπως έτσι είναι.Δεν θυμάμαι ποιος είναι ο ΣΔ αυτή τη στιγμή όμως ξέρω ότι έχουμε δικαίωμα να κτίσουμε και από πάνω κάποιο ποσοστό.Μπορείς να μου πεις πως υπολογίζεται ο φόρος αυτός?

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα δεν μπορώ να το καταλάβω οπότε θα αρκεστώ να πληρώσω σε αυτό τον φόρο που μου έχει επιβάλει η δου. Σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Οι συμβ/φοι και κάποιοι μηχανικοί έχουν κάποιο πρόγραμμα (νομίζω λέγεται Axies) το οποίο τροφοδοτούν με τα απαραίτητα στοιχεία και αυτό υπολογίζει την αξία.

 

Εάν θέλεις να την υπολογίσεις μόνος, πρέπει να βρεις τo έντυπo για τα οικόπεδα (Google) και τα στοιχεία που ισχύουν για την περιοχή σου (Τιμή Ζώνης, Συντ. Εμπορικότητας, ΣΑΟ κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Τους υπολογισμούς (για τους φόρους αυτούς) τους κάνει ο συμβολαιογράφος πριν το συμβόλαιο και προκαταβάλλονται στη ΔΟΥ πριν την υπογραφή του ...

Άρα κάτι ξεχνάς στην ιστορία ... αλλά ο συμβολαιογράφος θα το θυμάται σίγουρα !

Link to comment
Share on other sites

Eαν απο την συσταση δεν σου ανηκει ο αερας τοτε θα κανεις υπευθυνη δηλωση σαν μηχανικος οτι μετα απο ερευνα δεν εχεις δικαιωμα δομησης καθύψος και θα απαλλαγεις....επίσης αν εχει εξαντληθει το μεγιστο επιτρεπομενο ύψος της οικοδομης ακομα και αν εχεις υπολοιπο δομησης θα δηλω΄σεις οτι δεν ειναι δυνατη η δομηση καθ υψος και θα απαλλαγεις

 

Link to comment
Share on other sites

Eαν απο την συσταση δεν σου ανηκει ο αερας τοτε θα κανεις υπευθυνη δηλωση σαν μηχανικος οτι μετα απο ερευνα δεν εχεις δικαιωμα δομησης καθύψος και θα απαλλαγεις....επίσης αν εχει εξαντληθει το μεγιστο επιτρεπομενο ύψος της οικοδομης ακομα και αν εχεις υπολοιπο δομησης θα δηλω΄σεις οτι δεν ειναι δυνατη η δομηση καθ υψος και θα απαλλαγεις

 

 

Μα, ο TS άφησε να εννοηθεί ότι υπάρχει υπόλοιπος ΣΔ στον οποίο είναι συνιδιοκτήτης (τουλάχιστον).

Edited by MAKAP
Link to comment
Share on other sites

αυτός ο φόρος πώς προέκυψε τώρα?

μ'αλλον πήγες να το πουλήσεις και αφού δεν έχει περάσει η πενταετία έχασες το αφορολόγητο και άρα για να το πουλήσεις πρέπει να πληρώσεις τον φόρο που γλύτωσες σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.