Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπεύθυνη δήλωση ν.1599


magdam

Recommended Posts

και να προσθέσω στην πολύ ενδιαφέρουσα κουβέντα σας ότι αυτό που καλείται να υπογράψει η Μάγδα μυρίζει "μπαρούτι" από χιλιόμετρα και κατά τη γνώμη μου μέρος αυτής της "άτυπης" δήλωσης σχετίζεται με ειδικότητα μηχανολόγου μηχανικού και όχι πολιτικού μηχανικού. Επίσης δεν γνωρίζουμε ακόμη αν η καμινάδα στερείται οικοδομικής άδειας.

Link to comment
Share on other sites

Μα με την Υ.Δ δηλώνεις οτι κατι ειναι ετσι αυτο και τιποτα αλλο.. Αν εγω δηλώσω οτι ο Ταδε τοίχος στο Ταδε διαμέρισμα ειναι άσπρος θα πρεπει να εξέτασω αν υφίσταται νομίμως η αν υπάρχει στα σχέδια; Εγω βεβαιώνω αυτο που λεω.. Ετσι το σκέφτηκα. Μπορεί να έχω νομικό θεμα θεωρείτε!;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι πελάτης ειναι φίλος.. Δεν γινεται επι του πονηρού! Απλα σας ειπα τη λογική μου.. Αν εγω πω οτι η καμινάδα ειναι 14m ύψος π.χ και το δηλώσω με Υ.Δ και ειναι όντως 14μ γιατι να έχω προβλημα αν ειναι παράνομη.. Δεν ασχολούμαι με αυτο! Αυτο που δηλώνω ομως ειναι αληθές! Ρε παιδια το σκέφτομαι λάθος!;!; Ευχαριστω για τη βοήθεια όλων!

Link to comment
Share on other sites

αν και νομικό το θέμα και φίλος μας Δημήτρης μπορεί να μας κατατοπίσει ως νομικός, έχω τη γνώμη ότι λόγω της επαγγελματικής σου ιδιότητας (είσαι μηχανικός) σε οτιδήποτε άλλο συμβεί (π.χ ατύχημα) ενδεχομένως να ζητηθούν ευθύνες, διότι ενώ έκανες αυτοψία και είδες τυχόν παρανομίες, όχι μόνο δεν προέβεις σε σύσταση στους εμπλεκόμενους ή άλλη νόμιμη ενέργεια προς άρση αυτών, αλλά έλαβες χρήματα για πλημμελή δήλωση. 

Ίσως είναι τραβηγμένο αυτό που λέω αλλά φυλάξου καλύτερα.

Συνήθως στην αρχή της καριέρας σου θα σε προσεγγίσουν πολλοί για ανάθεση δήθεν "εύκολης" υπογραφής. Νομίζω σε όλους μας έχει συμβεί. 

Link to comment
Share on other sites

τροφή για σκέψη από μέρους σου ... σε συνδιασμό με αυτά του Παύλου

 

γράφεις "Το σύστημα ελέγθηκε σήμερα Τετάρτη 22 Ιανουαρίου 2014 λειτουργεί

καλώς και έχει σωστή απόδοση"... άρα πας να βεβαιώσεις ότι το μηχάνημα λειτουργεί εντός των προδιαγραφών του ....

 

γράφεις "Η καπνοδόχος του συστήματος απαγωγής των καυσαερίων καταλήγει 14m

πάνω απο τη στέγη του κτιρίου και 1,5m ψηλότερα από τη στέγη των

παρακείμενων πολυκατοικιών ώστε να εξουδετερώνονται πλήρως οι τυχόν

οσμές και να μην δημιουργούνται οχλήσεις στους περίοικους.

Για την ελαχιστοποίηση του θορύβου που προκαλεί το σύστημα απαγωγής

των καυσαερίων ελήθφησαν τα εξής μέτρα:

 1) Το μηχανικό σύστημα κινητήρα φτερωτής τοποθετήθηκε εντός ειδικού

 αντιθορυβικού κιβωτίου διαστάσεων 1m x 1m x 1m με μόνωση πάχους 5cm.

 2) Στην απόληξη της καπνοδόχου τοποθετήθηκε κατάλληλος σιγαστήρας..... άρα πάς να βεβαιώσεις ότι το μηχάνημα λειτουργεί εντός των νόμιμων οριών της περιοχής ....

 

 

γράφεις "Για την ελαχιστοποίηση του θορύβου που προκαλεί το σύστημα απαγωγής

των καυσαερίων ελήθφησαν τα εξής μέτρα:

 1) Το μηχανικό σύστημα κινητήρα φτερωτής τοποθετήθηκε εντός ειδικού

 αντιθορυβικού κιβωτίου διαστάσεων 1m x 1m x 1m με μόνωση πάχους 5cm.

 2) Στην απόληξη της καπνοδόχου τοποθετήθηκε κατάλληλος σιγαστήρας.... άρα πας να βεβαίωσεις ότι το μηχάνημα δεν προκαλεί όχληση ... (σε εσένα προφανώς, πως κρίνεις για κάποιον άλλο ότι δεν οχλείται εφόσον είναι παράνομο ....

 

Αυτά τα ολίγα ... και προς αποφυγή παρεξηγήσεων δεν σε "αποπαίρνω" με τον τρόπο που γράφω ....

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.