Μετάβαση στο περιεχόμενο

Oροι δόμησης οικισμών το 1969


Recommended Posts

Δυστηχώς δεν βρήκα κατι εκει.

Δηλαδη το 1969 εαν καποιος ηθελε ΟΑ με ποια διαταγματα εβγαινε? Κανείς παλιος συνάδελφος?

Link to comment
Share on other sites

οι πιο πολοι ειναι προυφισταμενοι του 23 ,οποτε ισχυε το πδ 13-3-81 για τους προυφισταμενους του 23 οικισμους.

Edited by EL111
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Έχω μία συγκεκριμένη απορία και θα ήμουν ευγνώμων σε όποιον μπορεί να με διαφωτίσει.

Για να μην ανοίγω νέο θέμα την παρουσιάζω εδώ, λόγω και της συγγένειας του ερωτήματος.

 

Η απορία μου είναι η εξής,

το έτος π.χ. 1960 με ποιους κανόνες δομούνταν οικόπεδα εντός οικισμών, υφιστάμενων προ του 1923 άνευ σχεδίου πόλεως;

 

Σημειώνω ότι,

Ο ΓΟΚ 55 στο τελευταίο άρθρο του, ορίζει ότι ισχύει μόνο για περιοχές με σχέδιο πόλης.

Επίσης ο ΓΟΚ 55 καταργεί τον ΓΟΚ 29 που άρθρα του, αφορούσαν και οικισμούς άνευ σχεδίου πόλης.

Επίσης μετά το 1968 (ΦΕΚ 111-Δ-1968) με σχετικό Πολεοδομικό Διάταγμα, καθορίστηκαν όροι δόμησης για τους οικισμούς αυτούς (προ 23 άνευ σχεδίου).

 

Οπότε το ερώτημά μου συνοψίζεται ως εξής,

Το διάστημα 1955-1967 με ποιους όρους δόμησης δομούνταν οικόπεδο σε οικισμούς άνευ σχεδίου πόλης;

 

Ελπίζω κάποιος να το γνωρίζει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.