Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασφάλιση Μηχανικών στα 5μηνα του ΟΑΕΔ


eddie.m

Recommended Posts

Χαίρομαι που βλέπω κι άλλους συναδέλφους να ενδιαφέρονται και να παρακολουθούν το ζήτημα έστω και χωρίς να συμμετέχουν στη συζήτηση εδώ. Δεν έχω καταφέρει κι εγώ να στείλω ακόμα την αναφορά στο Συνήγορο του Πολίτη όπως σας έλεγα αλλά θα το κάνω για να φανεί η κινητικότητα που υπάρχει για το θέμα. Θα σας ενημερώσω για τον αριθμό που θα λάβει για να την παρακολουθούμε. (Πρέπει να σαρώσω όλα τα έγγραφα που είναι και αρκετά από ό,τι είδατε από την αρχή για να τους τα επισυνάψω...) Στην αναμονή όλοι λοιπόν...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 516
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο ΤΣΜΕΔΕ μου δώσανε μία βεβαίωση εξαίρεσης για το ΙΚΑ, λέτε να μετράει αυτή και να επιστρέφονται τα λεφτά στο ΚΕΚ ή δεν θα την λάβουν υπόψιν τους; Επίσης τι κερδίζω αν πάω την αναγγελία πρόσληψης μου στο ΤΣΜΕΔΕ;

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι για τα 5μηνα με προσληψη στο Δημοσιο τομεα, δεν μιλαμε για τα προγραμματα μεσω ΚΕΚ, δεν ξερω τι ακριβως ισχυει σε αυτα. Εχω την εντυπωση οτι δεν θεωρεισαι μισθωτος και οτι δεν καλυπτονται εισφορες,ειδικα μηχανικου. Επισης θεωρουνται καταρτηση και οχι εργασια.

 

Παρολα αυτα σου απανταω, η βεβαιωση εξαιρεσης ΙΚΑ εκτυπωνεται και απο το tsmede.gr .

 

Με την αναγγελια περασμενη στο συστημα του Τσμεδε κερδιζεις τα επομενα 2 προφανη και ισως και κατι αλλο που μου διαφευγει: α) στο οτι το ταμειο ζητα τις εισφορες απο τον εργοδοτη και οχι απο εσενα καθως και β) υπαρχει αποδειξη προυπηρεσιας που μπορει να χρησιμοποιηθει στο μελλον (απο μου ειπαν απο το ταμειο δεν ειναι το ιδιο να εχεις ενα χαρτι απο την περιφερεια/προισταμενο που να βεβαιωνει οτι εργαστηκες εκει).

Link to comment
Share on other sites

Για εμάς που είμαστε στα προγράμματα κοινωφελούς, αυτή η βεβαίωση εξαίρεσης Ι.Κ.Α. (που κι εγώ σήμερα εκτύπωσα) λέτε να βοηθάει; Αν την προσκομίσω στο τμήμα προσωπικού/μισθοδοσίας θα σταματήσουν να πληρώνουν εισφορά στο Ι.Κ.Α.; Πόσο πιθανό πιστεύετε είναι να κάνουν την αναγγελία στο Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. ενώ ήδη την έχουν κάνει στο Ι.Κ.Α.; Χωρίς να θέλω να φανώ απαισιόδοξος, πιστεύω ότι, εκτός από ανενημέρωτοι, θα είναι και απρόθυμοι να ξεκινήσουν τέτοιες διαδικασίες... Άλλωστε, και στο Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. της περιοχής μου που πήγα και ρώτησα, μου είπαν ότι υπεύθυνος για την αναγγελία πρόσληψης είναι αποκλειστικά και μόνο ο εργοδότης. Εμείς, ως εργαζόμενοι, δεν μπορούμε να κάνουμε καμία κίνηση. Ακόμα και την σύμβαση που υπογράψαμε να τους προσκομίσουμε. Έχει κάποιος διαφορετική εμπειρία από τη δική του υπηρεσία;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι,

           έχω συμπληρώσει 2 μήνες ως "ωφελούμενος" του προγράμματος και σας επισυνάπτω την αναφορά που έχω κάνει απο τις 20/12/2013 και πρίν αποδεχτώ την θέση στην υπηρεσία. Μέχρι στιγμής το Υπουργείο Εργασίας,ο ΟΑΕΔ, το ΤΣΜΕΔΕ και το ΙΚΑ δεν έχουν απαντήσει καν αλλά θα τους ετοιμάσω σημείωμα υπενθύμισης  αφού είναι υποχρεωμένοι να απαντήσουν εντός 50 ημερών βάσει νόμου.

          Σχετικά με τις επίσημες απαντήσεις που έχω λάβει εως τώρα, ο Συνήγορος του Πολίτη μπορεί να γνωμοδοτεί υπέρ μας αλλά θεωρώ ότι η διαδικασία για να γίνει νομοθετική ρύθμιση θα είναι χρονοβόρα αλλά και δύσκολη ειδικά όταν θα απαιτεί  και μεταφορές κονδυλίων μεταξύ ΙΚΑ-ΤΣΜΕΔΕ. Η Ευρωπαική επιτροπή αναφορών αλλά και ο περιφερειακός συμπαραστάτης του πολίτη μου απάντησαν ότι έλαβαν το αίτημα αλλά λόγω της φύσης του ακόμη επεξεργάζονται την ολοκληρωμένη απάντησή τους.

        Προσωπικά σκέφτομαι πολύ σοβαρά να διαγραφώ απο το ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ ειδικά με το νέο καθεστώς που ισχύει πλέον για την είσπραξη των οφειλών του ΤΣΜΕΔΕ. Σχετικά με την διαγραφή απο ΤΕΕ, δυστυχώς δεν υπάρχει γραπτή διαδικασία για επανείσοδο στο επάγγελμα του μηχανικού. Επομένως είναι στην ευχέρεια του Δ.Σ. του ΤΕΕ να σε δεχτούν με μια αίτηση ή να σε βάλουν να δώσεις ξανά εξετάσεις (π.χ. σε περίπτωση  που κάποιος συνάδελφος αποφασίσει να  "πάυσει" το επάγγελμα για διάστημα μεγαλύτερο απο 2-3 χρόνια).

         Αρα οι νέοι άνεργοι μηχανικοί που "αποδεχτήκαμε" τους όρους της σύμβασης εργασίας κοινοφελούς εργασίας θα πρέπει απο την μία  να δουλευουμε σε πλήρη απασχόληση με λιγότερα απο 200 ευρώ καθαρές αποδοχές το μήνα και απο την άλλη να είμαστε οι μοναδικοί σε αυτήν την χώρα που θα πληρώνουμε κλάδο κύριας ασφάλισης σε δύο ταμεία. Όσοι απο εμάς δεν επιθυμούν να συντηρούν την βιωσιμότητα του ΤΣΜΕΔΕ, οδηγούνται αναγκαστικά σε αποκλεισμό απο το επαγγελμα και όποιες ευκαιρίες απασχόλησης μπορούν να  παρουσιαστούν (ειδικά τώρα που έρχεται και η ανάπτυξη) .

     Λόγω του ότι τώρα είμαστε 300 αλλά εντός του 2014 έρχονται αρκετές χιλιάδες μηχανικών σε παρόμοια προγράμματα, θα πρέπει να δοθεί οριστική λύση και να κάνουμε κάτι όλοι μαζί για να εφαρμοστούν τουλάχιστον οι νόμοι του κράτους. Θα είμαστε σε επαφή...

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα σε σοβαρο κρατος ασφαλισμενος σε φορεα και πληρωνει εισφορες δεν ειναι ανεργος αλλα ας το παρακαμψουμε αυτο. Τωρα μην περιμενετε να πατε στο τσμεδε γτ η εγκυκλιος λεει ξεκαθαρα ωρομισθιο μερες εργασιας και ασφαλιστικο φορεα. Εγω θα ανησυχουσα αν θα επαιρνα λιγοτερα απο 490 παρα αν θα πηγαινα σε τσμεδε η ικα

Link to comment
Share on other sites

samotherion

Θα ήταν πολύ χρήσιμο να αναρτήσεις (ανώνυμα βέβαια) την όποια απάντηση από το Συνήγορο του Πολίτη για να δούμε με ποιόν τρόπο ακριβώς γνωμοδοτεί υπέρ μας. Πάντως, αν είδες και παραπάνω, οι απαντήσεις που πήρα εγώ από Ο.Α.Ε.Δ., Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. και Υπουργείο Εργασίας είναι εντελώς ασαφείς και δε δίνουν καμία λύση. Σχεδιάζω σήμερα κάποια στιγμή να κάνω κι εγώ την αναφορά στο Συνήγορο του Πολίτη (έχω το κείμενο έτοιμο και πρέπει να σκανάρω τα έγγραφα-απαντήσεις που μου έχουν στείλει). Να αναφέρω επίσης ότι η αναφορά σου samotherion είναι πραγματικά πληρέστατη. Στη δική μου θα αναφερθώ στο πρόβλημα και θα σταθώ στις επίσημες απαντήσεις που έλαβα από τους αρμόδιους φορείς ως επιπλέον στοιχεία για το ζήτημα.

 

Όσον αφορά την παρατήρηση του shelby,

 

Κανονικα σε σοβαρο κρατος ασφαλισμενος σε φορεα και πληρωνει εισφορες δεν ειναι ανεργος αλλα ας το παρακαμψουμε αυτο. Τωρα μην περιμενετε να πατε στο τσμεδε γτ η εγκυκλιος λεει ξεκαθαρα ωρομισθιο μερες εργασιας και ασφαλιστικο φορεα. Εγω θα ανησυχουσα αν θα επαιρνα λιγοτερα απο 490 παρα αν θα πηγαινα σε τσμεδε η ικα

 να πω ότι η εγκύκλιος αγνοεί ΝΟΜΟ που προβλέπει υποχρεωτική και αποκλειστική ασφάλιση διπλωματούχων μηχανικών στο Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. Άρα, αυτό είναι ένα πρώτο φάουλ της πρόσκλησης που περιλαμβάνει και θέσεις Μηχανικών ΠΕ. Να σημειώσω, επίσης, ότι έχουμε καταχωρηθεί κατά την αναγγελία πρόσληψής μας στο Ι.Κ.Α. ως λοιποί υπάλληλοι γραφείου (και αυτό το παραδέχτηκε ο υπάλληλος που είναι υπεύθυνος για αυτή τη διαδικασία σε εμένα τον ίδιο) χωρίς προηγούμενη ενημέρωση και συγκατάθεσή μας ενώ η απόφαση τοποθέτησής μας από τον οικείο αντιπεριφερειάρχη αναφέρει τοποθέτηση σε θέση ΠΕ Μηχανικού (ανάλογα με την ειδικότητα). Ακόμη ένα φάουλ είναι ότι βρισκόμαστε ασφαλισμένοι σε δύο φορείς (και, επειδή δεν έχω και τις κατάλληλες νομικές γνώσεις, δεν ξέρω κατά πόσο αυτό είναι νόμιμο). Πιστεύω ότι η πλειοψηφία όσων συζητάμε εδώ έχουμε το ίδιο πρόβλημα. Τέλος, το ποσό με το οποίο αμειβόμαστε είναι 490 ευρώ για έναν πλήρη μήνα και μειωμένο ανάλογα αν εργαστούμε λιγότερες μέρες ένα μήνα. Νομίζω επ' αυτού δεν έχουμε κάποιο θέμα. Τουλάχιστον δεν έχει αναφέρει κανείς μέχρι στιγμής κάτι τέτοιο και, μεταξύ μας, ελπίζω να μη χρειαστεί κιόλας γιατί τότε θα μιλάμε για απόλυτο ξεφτιλίκι...

Edited by vissaris
Link to comment
Share on other sites

Για εμάς που είμαστε στα προγράμματα κοινωφελούς, αυτή η βεβαίωση εξαίρεσης Ι.Κ.Α. (που κι εγώ σήμερα εκτύπωσα) λέτε να βοηθάει; Αν την προσκομίσω στο τμήμα προσωπικού/μισθοδοσίας θα σταματήσουν να πληρώνουν εισφορά στο Ι.Κ.Α.; Πόσο πιθανό πιστεύετε είναι να κάνουν την αναγγελία στο Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. ενώ ήδη την έχουν κάνει στο Ι.Κ.Α.;

 

Δεν νομίζω να βρεις άκρη, θα οχυρωθούν πίσω από το "Ο ΟΑΕΔ αυτές τις εντολές μου έδωσε, δεν μπορώ να κάνω κάτι διαφορετικό".

 

 

        Σχετικά με τις επίσημες απαντήσεις που έχω λάβει εως τώρα, ο Συνήγορος του Πολίτη μπορεί να γνωμοδοτεί υπέρ μας αλλά θεωρώ ότι η διαδικασία για να γίνει νομοθετική ρύθμιση θα είναι χρονοβόρα αλλά και δύσκολη ειδικά όταν θα απαιτεί  και μεταφορές κονδυλίων μεταξύ ΙΚΑ-ΤΣΜΕΔΕ. Η Ευρωπαική επιτροπή αναφορών αλλά και ο περιφερειακός συμπαραστάτης του πολίτη μου απάντησαν ότι έλαβαν το αίτημα αλλά λόγω της φύσης του ακόμη επεξεργάζονται την ολοκληρωμένη απάντησή τους.

 

Κι εγώ αυτό πιστεύω/φοβάμαι, ότι θα προσπαθήσουν να το τραινάρουν όσο περισσότερο γίνεται... Τουλάχιστον να βρεθεί μόνιμη λύση για το θέμα, γιατί όπως λες κι εσύ στα επόμενα αντίστοιχα προγράμματα θα είναι ακόμα περισσότεροι συνάδελφοι.. Αν έχεις κάποια νεότερη απάντηση από κάποιον φορέα, ενημέρωσέ μας,οκ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.