Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασφάλιση Μηχανικών στα 5μηνα του ΟΑΕΔ


eddie.m

Recommended Posts

Να σας ενημερώσω κι εγώ με τη σειρά μου για το θέμα του Α εξαμήνου 2014. Σήμερα πήγα να πληρώσω το υπόλοιπο του εξαμήνου στο τοπικό γραφείο του Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. και επιβεβαιώνεται αυτό που λέγαμε παραπάνω. Πληρώνουμε, δηλαδή, μόνο το υπόλοιπο που εκκρεμεί για το Α εξάμηνο (ένας μήνας δηλαδή). Το υπόλοιπο θα καλυφθεί από το πρόγραμμα όπως έχει αποφασιστεί και χωρίς να πρέπει εμείς να πληρώσουμε τίποτα παραπάνω. Άρα όσοι σκοπεύετε να πάτε να το γνωρίζετε αυτό και αν σας πουν κάτι άλλο να τους πιέσετε να το ψάξουν περισσότερο πριν κάνουν οτιδήποτε. Να ξέρετε επίσης ότι για εμάς των 5μήνων δεν μπορούν να εκδοθούν ηλεκτρονικά τα ειδοποιητήρια πληρωμών λόγω των εκκρεμών οφειλών από το πρόγραμμα αλλά αν πάτε σε ένα γραφείο του Ταμείου θα σας τα υπολογίσουν εκεί και θα πληρώσετε και εκεί. Δεν γίνεται στην τράπεζα όπως με τους υπόλοιπους. Θα σας εκδώσουν επιτόπου γραμμάτιο είσπραξης και θα ξεμπερδέψετε εκεί. Αυτά και καλό υπόλοιπο καλοκαιριού!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 516
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σήμερα με ενημέρωσαν τηλεφωνικά ότι έχει γίνει λάθος στη διαδικασία και ότι πρέπει όντως να πληρώσουμε όλο το εξάμηνο και να κάνουμε αυτή την αίτηση συμψηφισμού για να μας επιστραφούν. Δεν είχαν ενημερωθεί όλοι σωστά για το ζήτημα αυτό και όταν διαπίστωσαν το λάθος με πήραν τηλέφωνο. Επίσης, όπως είναι λογικό, από 01/09 οι εισφορές θα καταστούν ληξιπρόθεσμες και θα έχουμε προσαυξήσεις. Οπότε συγνώμη για την αναστάτωση αλλά εγώ απλά σας μετέφερα, όπως και τώρα, αυτά που μου είπαν από το Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. Άρα ψυχή βαθιά και χέρια επίσης βαθιά στις τσέπες μας... Και καλύτερα που το ψάξατε και άλλοι και αναγκάστηκαν από το Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. να ελέγξουν τι έχει συμβεί...

Edited by vissaris
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα συνάδερφοι πρέπει ν αντιδράσουμε όλοι όσοι ήμασταν ωφελούμενοι στό πρόγραμμα κοινωφελούς εργασίας.και στο κάτω κατω στην τροποποιηση που ψηφίστηκε απο την ολομέλεια τής Βουλής ο νομοθέτης δεν αναφερει οτι πρέπει εμεις να πληρωσουμε τις εισφορες απο την τσεπη μας και να γινει συμψηφισμός αργότερα.Το φίδι απο την τρύπα ας το βγάλει το ΤΣΜΕΔΕ αντί να μας προστατεύσουν για ακόμη μια φορά γίνεται το  αντίθετο

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα συνάδερφοι πρέπει ν αντιδράσουμε όλοι όσοι ήμασταν ωφελούμενοι στό πρόγραμμα κοινωφελούς εργασίας.και στο κάτω κατω στην τροποποιηση που ψηφίστηκε απο την ολομέλεια τής Βουλής ο νομοθέτης δεν αναφερει οτι πρέπει εμεις να πληρωσουμε τις εισφορες απο την τσεπη μας και να γινει συμψηφισμός αργότερα.Το φίδι απο την τρύπα ας το βγάλει το ΤΣΜΕΔΕ αντί να μας προστατεύσουν για ακόμη μια φορά γίνεται το  αντίθετο.απο βδομάδα πρέπει να ενεργήσουμε γιατί θα επιβαρυνθούμε κιόλας απο προσαυξήσεις

Link to comment
Share on other sites

Και τι μπορούμε να κάνουμε;

 

Εμένα μου έδειξαν και φαξ...που τους λένε το και το...και να τα πληρώσουμε τώρα και..και...

Link to comment
Share on other sites

εγω αυριο δευτερα θα παω στο τοπικο καταστημα τσμεδε με την ψηφιση του νομου και θα κανω μια αιτηση με αρ πρωτ που θ αναφερω οτι σε καμμια περιπτωση δεν δεχομαι να πληρωσω οπως θελουν το εξαμηνο ,ουτε προσαυξησεις κτλ ,διοτι ειναι υποχρεωση του τσμεδε αφου εμεις του πληρωνουμε και υπαρχει και νομος του κρατους οτι ο σφαλιστικος φορεας πρεπει να μεριμνησει ωστε να εισπραξει απο τον αλλο ασφαλιστικο φορεα (ικα) τα χρηματα που ειναι στον λογαριασμο τους.επισης θα ζητησω να πληρωσω το υπολοιπο του εξαμηνου κ.Και θα σου πω εγω μετα πως θα τρεχουν.θα υποβαλλω συννημενα δε με την αιτηση και τον  νομο που ψηφιστηκε.ξυπνηστε μην καθοσαστε με σταυρωμενα χερια.δεν πηραμε τα χρηματα των ασφαλιστικων εισφορων στους λογαριασμους μας και τα φαγαμε εμεις..

Edited by vasilis- trik
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κάντε μια αίτηση στο κατά τόπους σας Ι.Κ.Α. για να κινητοποιηθούν και θα πάρετε τα λεφτά σας πίσω...

 

Εγώ μόλις σήμερα τα πήρα...

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να μας πεις κάποιες λεπτομέρειες επιπλεον???

Πότε έκανες την αίτηση στο ικα και το πιο σημαντικό πλήρωσες πρώτα το ποσό όλου του εξαμήνου στο τσμεδε και μετά έκανες την αίτηση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.