Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασφάλιση Μηχανικών στα 5μηνα του ΟΑΕΔ


eddie.m

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 516
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πρέπει να δράσουμε συνάδελφοι ,θα χάσουμε τα χρήματά μας...επίσης να ρωτήσω,όσοι εργάζονται στα φετινά 5 μηνα,το κλιμα στους δημους πως ειναι???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

To σύστημα του ΟΑΕΔ δεν έχει αναβαθμιστεί και μέχρι να αναβαθμιστεί θα πληρωνόμαστε με 6μηνη επιταγή.

Edited by tomkat
Link to comment
Share on other sites

Καινουριο ζήτημα συναδελφοι.

Απο 20 Αυγουστου απασχολουμαι κι εγω σαν μηχανικος σε δημο της Θεσσαλονικης με τα λεγόμενα πενταμηνα.

Ειμαι ΟΚ απο αποψη εισφορων, δεν χρωσταω δηλαδη.

Timeline των γεγονοτων.

Δευτερη μερα στη δουλεια μας διδεται ενα email που λεει πως τα μεικτα μας σαν μηχανικοι ειναι 690€.

Μας διδεται η σύμβαση που αναφερει μεικτες απολαβες 588€ περιπου και αρχιζουμε τα τηλέφωνα.

Η μισθοδοσια του δημου μας λεει πως εκανε λαθος και τα μεικτα ειναι 670€

Τα 670€ ειναι λιγότερα απο τα 693,35€ βασει ΑΕΠ της 1/1/2008. Επομενως ψιλλιαζομαστε πως θα μας ζητηθει να πληρωσουμε "απο την τσεπη μας" λεφτα.

Παμε σημερα στο ΤΣΜΕΔΕ Θεσσαλονικης και μας λενε - αν καταλαβα καλα το τονιζω- το εξης:

 

"Παιδια 495€ στο χερι επι 0,1585 (δεν ξερω απο που προκειπτει αυτο το νουμερο) εργοδοτικες εισφορες μας κανει κοντα 588€

670€- 588€ = 82€. Να πω εδω πως δεν ειμαι σε καθεστως ειδικης προσαύξησης.

Οπότε μου λενε πως θα κληθώ να πληρωσω επιπλέον 82€x 0,1585 = 13€ περίπου.

Δηλαδη στο πεντάμηνο θα δωσω 65€.

Αν γνωριζει καποιος συναδελφος αν αυτα που μου ειπαν ευσταθουν ή αν καταλαβα λάθος ή ακομα καλύτερα ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ θα με/μας βοηθήσει πολύ.

Ευχαριστώ.

Edited by theagpar
Link to comment
Share on other sites

και η δική μου σύμβαση αναφέρει μικτές απολαβές 588 ευρώ,πρέπει να απευθυνθω στην υπεύθηνη μισθοδοσίας?είμαι και ανω πενταετιας.

Edited by bstoch
Link to comment
Share on other sites

Αδερφε bstoch, πηρα τηλεφωνο στη μισθοδοσια του δημου απο τον οποιο ειναι "ωφελούμενος" για να ρωτήσω ποιες ειναι οι μεικτές απολαβες που του εστειλε ο ΟΑΕΔ για εμενα. Εργοδότης μας ειναι ο ΟΑΕΔ, αυτος στελνει τα νουμερα στους δημους και οι δημοι γραφουν στην κατασταση μισθοδοσιας οτι τους στείλει ο ΟΑΕΔ.

Η μισθοδοσια μου απαντησε πως ο ΟΑΕΔ δεν εχει σειλει τιποτα ακομα.

Επομενως ακομα ειμαι σε καποιο σκοταδι.

Παντως εχει αρχισει να παγιωνεται το οτι θα δωσουμε απο 20 εως 80€/πεντάμηνο απο τη τσεπη μας.

Ειμαι κι εγω ανω πενταετιας.

Edited by theagpar
Link to comment
Share on other sites

Ειναι σχεδον σίγουρο πλεον, και μενει την ερχόμενη βδομάδα να το επιβεβαιωσω.

Το ΤΣΜΕΔΕ ουσιαστικα για ακομα μια φορα δρα σαν καρκινος και μας λεει "Μαγκες δε δινω δεκαρα για την Κοινωφελή εργασία, εγω θελω τα λεφτα που μου αναλογούν για τον κατωτερο μισθο μηχανικο που αναγνωρίζω, δηλαδή 693,35€"

Επομενως ειναι 495€ + (0,1585* 495) + Ειδική προσαύξηση (εαν εχεις) < 693,35€

Επομενως πιθανως θα κληθούμε να πληρώσουμε λεφτα απο τη τσέπη μας για να καλύψουμε τις ασφαλιστικές εισφορες που προκύπτουν απο την διαφορα μεταξύ μεικτων αποδοχών που θα δώσει για τον καθενα μας ο ΟΑΕΔ στους δήμους που απασχολούμαστε και του ελαχιστου μισθού για μισθωτό μηχανικό που δέχεται το ΤΣΜΕΔΕ. Επομενως συμφερει καποιον να ειναι και σε καθεστως Ειδικής Προσαύξησης.

Οποτε πιθανότατα για εμενα που δεν εχω Ειδ. Προσ. ειναι μια διαφορα 693,35- 586,08 ( οσο γραφει η σύμβαση μου, το μονο επίσημο χαρτι που εχω στα χέρια μου) = 107,27€* 0,1585= 17€ μηνιαίως δηλαδη θα κληθω πιθανότατα να πληρώσω 85€ απο τη τσέπη μου για όλο το πεντάμηνο.

 

Μακάρι να σφάλω ή να εχω καταλάβει λάθος.

Αν όμως ειναι ετσι μιλαμε για ακόμη μια αλητεία του ασφαλιστικού μας φορέα.

Edited by theagpar
Link to comment
Share on other sites

Ειναι σχεδον σίγουρο πλεον, και μενει την ερχόμενη βδομάδα να το επιβεβαιωσω.

Το ΤΣΜΕΔΕ ουσιαστικα για ακομα μια φορα δρα σαν καρκινος και μας λεει "Μαγκες δε δινω δεκαρα για την Κοινωφελή εργασία, εγω θελω τα λεφτα που μου αναλογούν για τον κατωτερο μισθο μηχανικο που αναγνωρίζω, δηλαδή 693,35€"

Επομενως ειναι 495€ + (0,1585* 495) + Ειδική προσαύξηση (εαν εχεις) < 693,35€

Επομενως πιθανως θα κληθούμε να πληρώσουμε λεφτα απο τη τσέπη μας για να καλύψουμε τις ασφαλιστικές εισφορες που προκύπτουν απο την διαφορα μεταξύ μεικτων αποδοχών που θα δώσει για τον καθενα μας ο ΟΑΕΔ στους δήμους που απασχολούμαστε και του ελαχιστου μισθού για μισθωτό μηχανικό που δέχεται το ΤΣΜΕΔΕ. Επομενως συμφερει καποιον να ειναι και σε καθεστως Ειδικής Προσαύξησης.

Οποτε πιθανότατα για εμενα που δεν εχω Ειδ. Προσ. ειναι μια διαφορα 693,35- 586,08 ( οσο γραφει η σύμβαση μου, το μονο επίσημο χαρτι που εχω στα χέρια μου) = 107,27€* 0,1585= 17€ μηνιαίως δηλαδη θα κληθω πιθανότατα να πληρώσω 85€ απο τη τσέπη μου για όλο το πεντάμηνο.

 

Μακάρι να σφάλω ή να εχω καταλάβει λάθος.

Αν όμως ειναι ετσι μιλαμε για ακόμη μια αλητεία του ασφαλιστικού μας φορέα.

 

Καλά εσάς συνάδελφοι προλάβανε και σας ασφαλίσανε στο ΤΣΜΕΔΕ, γιατί έμενα δεν ξερουν τι τους γινεται, τους άφησα και την προσκληση της κοινωφελούς εργασίας γιατί δεν την είχαν!!!!!!. Μου λέγανε ΙΚΑ, ρε τι ΙΚΑ τους λέω....πολλά νεύρα. Προσωπικά ξέρω ότι τα λεφτά είναι παραπάνω γύρω στα 33 ευρώ ανα μήνα χωρίς ειδική προσαύξηση και για 1η ασφαλιστική κατηγορία (κάτω πενταετίας)

Link to comment
Share on other sites

Καλά εσάς συνάδελφοι προλάβανε και σας ασφαλίσανε στο ΤΣΜΕΔΕ, γιατί έμενα δεν ξερουν τι τους γινεται, τους άφησα και την προσκληση της κοινωφελούς εργασίας γιατί δεν την είχαν!!!!!!. Μου λέγανε ΙΚΑ, ρε τι ΙΚΑ τους λέω....πολλά νεύρα. Προσωπικά ξέρω ότι τα λεφτά είναι παραπάνω γύρω στα 33 ευρώ ανα μήνα χωρίς ειδική προσαύξηση και για 1η ασφαλιστική κατηγορία (κάτω πενταετίας)

Δεν μπορουν να σε ασφαλίσουν ΙΚΑ. 

Ασφαλίζεται η ιδιοτητα, και απο τη στιγμή που εχεις αδεια ασκησης επαγγελματος ειναι υποχρεωμενοι να σε ασφαλίσουν εκει που υπάγεται η ειδικότητά σου.

Link to comment
Share on other sites

theagpar κι εμεις που μπηκαμε περσι ετσι λεγαμε. δεν γινεται να μας ασφαλισετε στο ΙΚΑ και ομως αυτο εκαναν. Και τωρα το ΤΣΜΕΔΕ ζηταει τις εισφορες απο εμας να τις πληρωσουμε για οσο διαστημα εργαζομασταν στα 5μηνα και ας ειναι λαθος του εργοδοτη το οτι μας ασφαλισε παρανομως μαλιστα σε αλλο ταμειο. εχει περάσει ένας χρόνος και ακομα δεν έχει βρεθεί λύση μεταξυ ΟΑΕΔ-ΙΚΑ-ΤΣΜΕΔΕ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.