Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομοσχέδιο περί εξασκήσεως του επαγγέλματος πολιτικού μηχανικού, αρχιτέκτονος και τοπογράφου


vagiotis

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 232
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν ένας μηχανολόγος μηχανικός μου έλεγε ότι δεν μπορεί να εκπονήσει μελέτη ηλεκτρολογικής εγκατάστασης, δε θα έλεγα ότι έχει πρόβλημα γνωστικού υπόβαθρου αλλά πρόβλημα νοητικής υστέρησης.

 

Δεν ξέρω τι εικόνα έχεις για τα μαθήματα που διδάσκονται στις πολυτεχνικές σχολές ηλεκτρολόγων και μηχανολόγων αλλά μάλλον κάτι δεν έχεις καταλάβει.

Π.χ. οι νόμοι του Kirchhoff δεν αφορούν μόνο ηλεκτρικά κυκλώματα και για να τους κατανοήσεις δε χρειάζεται να είσαι ηλεκτρολόγος ή μηχανολόγος. Μηχανικός χρειάζεται να είσαι.

Αν νομίζεις ότι στις σχολές αυτές διδάσκεται η εκπόνηση μελετών κλιματισμού, ισχυρά - ασθενή ρεύματα κλπ, κάνεις λάθος.

Ισως σε κανένα μάθημα επιλογής να γίνεται αναφορά σε αυτά.

 

Επίσης δεν μπορώ να αντιληφθώ γιατί η όλη κουβέντα περιστρέφεται για το ποιος θα υπογράψει τις μελέτες. Για το ποιος μπορεί να εκπονήσει τις μελέτες έπρεπε να γίνεται. Και εκεί δε χρειάζονται επιστημονικές επιτροπές δικηγόρων, ΕΔ ή οτιδήποτε.

Αν ήταν υποχρεωτική η ασφάλιση ώστε να ξέρει ο καθένας τι τον περιμένει αν δεν μπορεί να κάνει σωστά τη δουλειά, από μόνος του θα ήξερε τι μπορεί να υπογράψει και τι όχι.

συνάδελφε εγώ ακριβώς αναφέρομαι οτι κατα την γνώμη μου κάποιοι απόφοιτοι δεν έχουν  το αντίστοιχο υπόβαθρο για τα δικαιώματα που τους έχουν απονεμηθεί (με άλλα λόγια τα επαγγελματικα΄δικαιιώματα δεν αντιστοιχούν στα προγράμματα σπουδών που υπάρχουν πλεον) και γι αυτό ζητάω την διενέργεια εξετάσεων.

 

Οπότε συνάδελφε σε ρωτάω δημοσίως αλλά περιμένω συγεκριμένες απαντήσεις

 

1) Επειδή γΙα  την ίδια αυτή ύλη της ηλεκτροτεχνίας  που αναφέρεσαι για τους μηχανολόγους φαντάζομαι οτι σύμφωνα με το σκεπτικό σου θα μπορύν αντίστοιχα ηλεκτρολογική μελέτη να εκπονήσουν και οι Χημικοί Μηχανικοί ή οι Μηχανικοι Ορυκτών Πόρω και Μεταλλειολόγοι ? Φαντάζομαι ούτε αυτοί είνα διανοητικα΄καθυστερημένοι, είναι μηχανικοί, τελείωσαν τα ίδια πολυτεχνέια πχ ΕΜΠ και οι νόμου του kirchoff  είναι οι ίδιοι και γι αυτούς σωστά?

 

2) Κατα την γνώμη σου (και παρακαλώ να απαντήσουν και οι μηχανολόγοι μηχανικοι που μας διαβάζουν μπορεί κάποιος μηχανικός που δεν έχει διδαχθεί μετάδοση θερμότητας και μετάφορά μάζας  να έχει αυτοδίκαια απεριόριστα διακαιώματα στα μηχανολογικά έργα και να εκπονεί μηχανολογικές μελέτες? (Η προσωπική μου πεποίθηση είναι  ΟΧΙ, υποστηρίζω οτι για κάποια θέματα υπάρχουν κάποια προαπαιτούμενα). Πραγματικα΄θα ήθελα και την προσωπική σου γνώμη όσο και την γνώμη πολλών  μηχανολόγων μηχανικών σε αυτή την ερώτηση

 

Για να δούμε τι θα απαντήσουν και  οι συνάδελφοι μηχανολόγοι στην συγκεκριμένη ερώτηση

 

Υ.Γ Συνάδελφε OTTO χρησιμοποιώ το παράδειγμα μηχανολόγων και ηλεκτρολόγων μηχανικών τυχαία, αντίστοιχα έχω αναφερθεί στο παρελθόν και για άλλες ειδικότητες μηχανικών

Edited by ZaXoYs
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε Ζαχους, να σου πω κάτι καταρχήν χωρίς να παρεξηγηθείς... Διάλεξες λάθος επάγγελμα στην λάθος χώρα.....Αν ήσουν κάπου αλλού, ούτε που θα απασχολούσουν με ΕΔ κτλ... Μη σου πω θα είχες τέτοια θέση που πολλοί από εμάς θα ζήλευαν....

 

Τώρα εδώ και συγκεκριμένα στα οικοδομικά, που και το 98% του φόρουμ ασχολείται με αυτή, έχουμε μπλέξει τα μπούτια μας με ΕΔ με ποιος πρέπει να έχει και γιατί, πιστοποιήσεις, εξετάσεις γιατί το ένα γιατί το άλλο. 

Να θυμίσω ότι μηχανικός δεν είναι μόνο μελέτες και υπογραφές ή δεν είναι μόνο οικοδομή....

 

Σ'αυτό που ρωτάς τι να σου πω, δεν ξέρω....Βασικά δεν ασχολούμαι με μελέτες και αν μου πεις για μηχανολογική μελέτη θα σου πω κάντο εσύ καλύτερα...Οπότε όποιος ξέρει ας κάνει. Και εγώ που έχω απεριόριστο πχ στα ηλεκτρολογικά, αμα μου δώσεις καμιά μελέτη νομίζεις ότι θα την κάνω? Ούτε που ξέρω....σιγά μην κάτσω να ασχοληθώ με κάτι που δεν γνωρίζω να γίνω και ρόμπα στον πελάτη..

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

ikare δεκτή η άποψη σου (και εσύ μπορεί να είσαι ευσυνείδητος και να μην ασχοληθείς με κάτι που δεν γνωρίζεις αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι το πράττουν όλοι, για παράδειγμα ο συνάδελφος terry έχει αναφέρει πολλές φορές πόσοι μη πολιτικοί μηχανικοί αναλαμβάνουν στατικά ενώ δεν είναι αρμόδιοι κι το πιθανότερο ούτε μπορούν καν να ελέγξουν αν τους τα εκπονεί άλλος ...)

 

(btw προσωπικά με καίει πολύ λιγότερο από οτι νομίζεις το θέμα καθώς είμαι μεταδιδακτορικός  ερευνητής) 

 

θα ήθελα να δώ την απάντηση πάντως και του συναδελφου hkamp αλλά και άλλων συναδέλφων μηχανολόγων μηχανικων στις συγκεκριμένες ερωτήσεις.

Edited by ZaXoYs
Link to comment
Share on other sites

ΖΑΧΟ

εχεις μπερδεψει πολλα πραγματα

πλεον δε ξερω γιατι πραγμα φωναζεις ειλικρινα

 

ο ηκαμπ σου μιλαει για μια ξεκαθαρα απο σενα ειπωμενη συγκριση

και καθεσαι κ του πετας τους ΜΕΤ κ χημ

πιας τ αυγο και κουρευτο δλδ

 

τελικα θα μου πεις τι προβλημα εχεις με τα  ΕΔ των αλλων σχολων?

το θεμα σου ειναι η οποια αδικια στο κλαδο σου?

ή τι κανουν οι αλλοι?

 

γιατι στο τελος θα πιστεψω πως πηγαινες για πολ η μηχ αλλα σου βγηκε το περ

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μου είναι οτι θέλω τα επαγγελματικά δικαιώματα να ανταποκρίνονται στο πρόγραμμα σπουδών για όλες τις ειδικότητες, δεν δέχομαι να δίνονται λόγω ονόματος ή για "ιστορικούς" λόγους.από το 1930 και απλά προβάλλω τις όποιες διαφορετικές αντιμετωπίσεις και στρεβλώσεις υπάρχουν, όπως στο παρελθόν έχω πει οτι κακώς κατά την γνώμη μου οι πολ μηχ ασκούν και το επάγγελμα και του τοπογράφου και αρχιτέκτονα ταυτόχρονα (αλλά και αντίστροφα πχ αρχιτέκτονες  στατικά ...)  το ίδιο λέω όταν οι ηλεκτρολόγοι και μηχανικοί υπολογιστών έχουν απεριόριστα μηχανολογικά δικαιώματα, Ξέρω οτι δεν γίνομαι αρεστός αλλά νομιζω είμαι συνεπής στις θέσεις μου.

 

ρώτησα μια συγκεκριμενη ερώτηση την επαναλαμβάνω μήπως θα ήθελες  εσυ  ή κάποιος άλλος συνάδελφος να την απαντήσει χωρίς  γενικότητες,?

 

Ερώτηση

Κατα την γνώμη σου (και παρακαλώ να απαντήσουν και οι μηχανολόγοι μηχανικοι που μας διαβάζουν μπορεί κάποιος μηχανικός που δεν έχει διδαχθεί μετάδοση θερμότητας και μετάφορά μάζας  να έχει αυτοδίκαια απεριόριστα διακαιώματα στα μηχανολογικά έργα και να εκπονεί μηχανολογικές μελέτες? (Η προσωπική μου πεποίθηση είναι  ΟΧΙ, υποστηρίζω οτι για κάποια θέματα υπάρχουν κάποια προαπαιτούμενα

 

 

  btw έχεις πέσει έξω με τι ήθελα να ασχοληθώ και με τι ασχολούμαι (απόδειξη οτι το διδακτορικό μου είναι στην χημική μηχανική και τώρα που μιλάμε δουλεύω σε τμήμα χημικών μηχανικών) αν θες pm για λεπτομέρειες

Edited by ZaXoYs
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

πμ ευχαριστως και παντα κουβεντα κανουμε

γενικα να ξερεις απανταω σαυτα που βλεπω και οχι ( γενικα ) στον ανθρωπο που ειναι πισω απο την αλλη οθονη

η απαντηση μου στην ερωτηση σου ειναι ναι ναι

εξαρταται ομως και απο ποια σχολη ειναι..... και οι φιλολογοι δε κανουν ΜΘ ύστερα μη ξεχναμε το μηχανικος δε σημαινει μηχανικος εισαι χτισε αλλα αυτο που ειπαμε πιο πανω μοντελλοποιηση

επιλυση προβληματων επι του πρωτου συνθετικου του ακαδημαϊκου τιτλου το οτι καποια μαθηματα ειναι κοινα με καποιους ειναι απλα καποιες φορες και για να επικοινωνουμε επιστημονικα αλλιως .... πυργος βαβελ

Edited by hkamp
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και επειδή έχει διδαχθεί κάποιος 1-2 μαθήματα πρέπει να το κάνει, ή άλλος που δεν έχει διδαχθεί να μην το κάνει? Δηλαδή ο πρώτος το κατέχει και ο δεύτερος όχι...επειδή έκανε ένα μάθημα στη σχολή.....

Στο ξαναλέω όποιος ξέρει το κάνει. Και όταν λέω όποιος ξέρει μιλάω βάση εμπειρίας. Λες συνέχεια για τους ΗΜΜΥ που έχουν απεριόριστο στα μηχανολογικά ενώ ασχολούνται με software....Μα ποιος ΗΜΜΥ που ασχολείται με software θα κάτσει να ασχοληθεί με μηχανολογικές μελέτες? Τρελός είναι? Αφού δεν ξέρει την τύφλα του... Και γενικά για όσους απασχολούνται σε κάποιο τομέα...Δεν θα κάτσουν να μπουν σε κάτι που δεν γνωρίζουν, ακόμη και αν τους επιτρέπεται ακόμη και αν το έχουν διδαχθεί που λες...

Γι'αυτό σου λέω μη νομίζεις ότι όταν κάποιος έχει χ, ψ δικαιώματα κάθεται και τα εκμεταλλεύεται από πάνω ή λειτουργεί σε βάρος άλλων....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.