Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενοποίηση 2ου και 3ου ορόφου


zio7

Recommended Posts

Σε τριώροφη οικοδομή μπορεί ο ιδιοκτήτης του 2ου και 3ου ορόφου να γκρεμίσει το ενδιάμεσο δάπεδο και να δημιουργήσει μια μεζονέτα? Χρειάζεται και την συγκατάθεση του ιδιοκτήτη του 1ου ορόφου? Δεν είναι στις αρμοδιότητες μου το θέμα απλά λίγο πληροφοριακή είναι η ερώτηση μου. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται οπωσδήποτε η συγκατάθεση εφόσον επεμβαίνει στον φέροντα οργανισμό. (Βέβαια η οποιαδήποτε επέμβαση πέραν της συγκατάθεσης των συνιδιοκτητών πρέπει να συνοδεύεται από στατική μελέτη)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί μεν... αλλά στοιχίζει πολλά δε

1ον θα χρειαστεί άδεια απο πολεοδομία

2ον έλεγχο στατικών με σημερινούς όρους. (οπότε αν η οικοδομή είναι παλαιά 90% θα έχει ανεπάρκεια και θα του ζητά ενισχύσεις κλπ κλπ)

3ον ναι θέλει την σύμφωνη γνώμη όλων των συνιδιοκτητών επιρεάζει τον στατικό φορέας του όλου

 

Θα συνιστούσα να βρεί άλλη λύση. Σιγουρα υπάρχει αρκεί να μιλήσει με μηχανικό ειδικότητας τα οικοδομικά και πολεοδομικά.

 

εδιτ

arcgeo μαζι γράφαμε και φυσικά συμφωνώ μαζί σου

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

1. Εννοείται ότι είναι διατεθειμένος να βγάλει άδεια. Στατικά, αρχιτεκτονικά, ΗΜ κλπ ( ΚΕΝΑΚ δεν νομίζω να θέλει)

 

2. Ποια θεωρείται "παλιά" για τα στατικά?

 

3. Οπότε αν έστω και ένας δεν δώσει την συγκατάθεση του (με Υ.Δ. και γνήσιο υπογραφής φαντάζομαι) δεν μπορεί να προχωρήσει την διαδικασία σωστά?

 

 

 

Θα συνιστούσα να βρεί άλλη λύση.

 

κάποια σκέψη?

 

Ευχαριστώ πάντως για τις άμεσες απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

Σε τριώροφη οικοδομή μπορεί ο ιδιοκτήτης του 2ου και 3ου ορόφου να γκρεμίσει το ενδιάμεσο δάπεδο και να δημιουργήσει μια μεζονέτα? Χρειάζεται και την συγκατάθεση του ιδιοκτήτη του 1ου ορόφου? Δεν είναι στις αρμοδιότητες μου το θέμα απλά λίγο πληροφοριακή είναι η ερώτηση μου. Ευχαριστώ

 

 θα πρεπει να το...ξαναδουμε το ερωτημα...

 

σιγουρα  δεν θελει να γκρεμισει το ενδιαμεσο δαπεδο

γιατι τοτε δεν θα κανει μαιζονεττα αλλά ενα διαμερισμα υψους  6 μετρων..

 

Μαλλον ενα ανοιγμα θελει να κανει.... να ενωσει  τους δυο οροφους...με εσωτερικη σκαλα...

 

Κατα τα λοιπα

συμφωνώ με τους προλαλησαντες...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

 

 

Μαλλον ενα ανοιγμα θελει να κανει.... να ενωσει  τους δυο οροφους...με εσωτερικη σκαλα...

 

Αυτό εννοώ, σόρυ για την λάθος διατύπωση. Πάλι θέλει συγκατάθεση και από τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες σωστά?

Link to comment
Share on other sites

.....

 

2. Ποια θεωρείται "παλιά" για τα στατικά?

.....

 

 

κάποια σκέψη?

 

.....

 

Δεν θυμάμαι επακριβή ημερομηνίες στις αλλαγές των στατικών, οι ΠΜ συνάδερφοι είναι πιο ενήμεροι και οι πλέον αρμόδιοι για αυτό, αλλά προ 99 αν είναι, κατά 90% θα έχει τα αρχικά προβήματα.

Ποιο καλά πες εσυ την χρονιά που έβγαλε την οικοδομική άδεια  για να μη κάνουμε μαντεψιές.

 

 

Σχετικά με το κάποια σκέψη.

Κάποια εναλλακτική αρχιτεκτονική λύση για την συνένωση θα μπορούσε να δοθεί μόνο με δυο προϋποθέσεις κατ αρχην,

1η σχέδια άδειας + σχεδια υπάρχουσας κατάστασης + φωτογραφίες ακινήτου

2ον εκτενή διάλογο επιθυμιών και αναγκών της οικογένειας που θα διαμένει εκει….

 

Οπότε όπως καταλαβαίνεις δεν είναι λύση το κάποια σκέψη.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.