Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προδιαγραφές σύνταξης τοπογραφικών διαγραμμάτων για καθορισμό οριογραμμής ρέματος


Recommended Posts

Συνάδελφοι θα ήθελα να με ενημερώσετε για τις προδιαγραφές σύνταξης τοπογραφικών διαγραμμάτων για καθορισμό οριογραμμής ρέματος σε κλίμακα 1:1000 , Εκτός Σχεδίου και ειδικότερα περί της αποτύπωσης των δένδρων και των θάμνων !! Επιβλέπων σε μία μελέτη που εκπονώ απαιτεί να εμφανίζονται όλα τα δένδρα καθώς και οι θάμνοι.

 

Παρακαλώ εαν γνωρίζετε κάτι σχετικό (εγκυκλίους , Π.Δ. , Κανονισμούς) να τους παραθέσετε για γνώση και συμμόρφωση.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

@georgegaleos ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου αλλά αναφέρομαι σε τοπογραφικές μελέτες και όχι σε τοπογραφικό προς έγκριση δόμησης

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα Εδώ: http://www.michanikos.gr/topic/10345-%CE%9F%CF%81%CE%B9%CE%BF%CE%B8%CE%AD%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%81%CE%AD%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-%CE%A4%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%AD%CE%BA%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B7/

 

Γενικά οι προδιαγραφές καθορίζονται από το 696/74. Στην σύμβαση που κάνατε γράφει αναλυτικά? Γενικά, η αποτύπωση των δέντρων μέσα στην κοίτη είναι απαραίτητη. Η αποτύπωση των θάμνων θα γίνει με σημεία περιμετρικά και θα γράφεις "θαμνώδη έκταση"...

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

με πολύ σύντομη αναζήτηση όσα μπόρεσα να βρω τα παραθέτω και  ίσως φανούν χρήσιμα και στο γενικότερο σχεδιασμό

 

http://www.minenv.gr/1/13/131/13108/g13108188.html

για το πρώτο συνημμένο στις σελ. 5-6 παρουσιάζει τις απαιτήσεις μελέτης από το δήμο.

για το δεύτερο συνημμένο σελ. 57-61

Β4ΣΠΩΕΕ-Κ1Β-ANAΘΕΣΗ ΟΡΙΟΘΕΤΗΣΗΣ ΡΕΜΑΤΩΝ.pdf

ΡΕΜΑΤΑ.pdf

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

@Pavlos33 οκ αυτά που μου έστειλες.
Το ερώτημα είναι εάν κατά το στάδιο της τοπογραφικής αποτύπωσης απαιτείται η αποτύπωση των δένδρων και των θάμνων (βάσει προδιαγραφών που είναι φεκ ή εγκύκλιος).
Μου φαίνεται παράλογο.
Σημειώνω πως είμαι 22 χρόνια στο επάγγελμα και δεν μου έχουν ζητήσει ούτε έχω ακούσει πως πρέπει να αποτυπώνονται θάμνοι και δένδρα παρά τω ρέμα...

 



Κοίτα Εδώ: http://www.michanikos.gr/topic/10345-%CE%9F%CF%81%CE%B9%CE%BF%CE%B8%CE%AD%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%81%CE%AD%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-%CE%A4%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%AD%CE%BA%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B7/

Γενικά οι προδιαγραφές καθορίζονται από το 696/74. Στην σύμβαση που κάνατε γράφει αναλυτικά? Γενικά, η αποτύπωση των δέντρων μέσα στην κοίτη είναι απαραίτητη. Η αποτύπωση των θάμνων θα γίνει με σημεία περιμετρικά και θα γράφεις "θαμνώδη έκταση"...

Η σύμβαση αναφέρει απλά αποτύπωση ζώνης κλίμακα 1:1000


@Γιάννης υπάρχει αναφορά στο άρθρο 119 (ΕΦΑΡΜΟΓΑΙ) παράγραφος 8 του 696/74 ( αναφέρεται σε Αποτύπωσις ζώνης δια προμελέτην οδοποιίας.......) σχετικά με αποτυπώσεις δένδρων μεμονωμένων και συστάδων δένδρων. Γνωρίζεις κάτι ειδικότερο περι ρεμάτων?


Συνάδελφε, σε παρακαλώ θερμά να προσέχεις να αποφεύγεις τις διαδοχικές δημοσιεύσεις. Υπάρχει δυνατότητα επεξεργασίας του προηγούμενου μηνύματος.
Ευχαριστώ
, DIMITRIS80 Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε να δεις. Η τελευταία οριοθέτηση που είχα κάνει μου είχαν δώσει από την περιφέρεια υπηρεσιακό σημείωμα που περιέχει οδηγίες για την μελέτη οριοθέτησης. Εκεί αναφέρει:

...Άστο θα το ανεβάσω....

Αλλά αυτό που σου είπα κάνε: Αποτύπωσε μεγάλα δέντρα και τα υπόλοιπα περιμετρικά και θα φαίνονται με πολυγωνική γραμμή όπου μέσα θα γράφεις "θαμνώδες" ή "δασώδης έκταση" ή "πυκνά δέντρα" κλπ.

 

 

Δες αυτό, αλλά επειδή δεν θυμάμαι πως είχε φτάσει στα χέρια μου και αν το διανέμει η περιφέρεια ή όχι, έχω σβήσει τα στοιχεία της περιφέρειας...

yphresiako_oriothetisi_perifereia.zip

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.