Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΥΠΕΚΑ: Τα Υποθηκοφυλακεία θα γίνουν Κτηματολογικά γραφεία


Engineer

Recommended Posts

Εγώ αν σας πω ότι δεν έχω πειστεί για τη χρησιμότητα του κτηματολογίου;

Ή τέλος πάντων, ότι δεν αξίζει τα χρήματά του;

Δηλαδή αν είναι για κάθε οριοθέτηση (που στην τελική ανάλυση είναι και το ζουμί της τοπογραφίας) να ανατρέχω (ορθά) στην Πράξη Εφαρμογής, τι ακριβώς μου δίνει το κτηματολόγιο;

 

Η Πράξη Εφαρμογής είναι φωτογραφία του ιδιοκτησιακού καθεστώτος σε μία δεδομένη χρονική στιγμή. Το κτηματολόγιο είναι διαρκής καταγραφή. Live camera που λένε.

 

Σωστό ωστόσο ότι εκεί που συντρέχουν αυτά τα δύο, το κτηματολόγιο πρέπει να μαζεύει την γεωμετρία από την πράξη εφαρμογής.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι εμείς οι ιδιώτες μηχανικοί για ένα "απλό" τοπογραφικό σε πράξη εφαρμογής σε ένα ΟΤ μπορεί να χάσουμε τελείως τη μπάλα (γιατί το κτηματολόγιο είναι κακή μελέτη ενώ όλες οι πράξεις εφαρμογείς είναι τέλειες) σημαίνει ότι μάλλον καιτο κτηματολόγιο όταν συνταχθεί σε τέτοια περιοχή θα έχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ξεχνάς ότι το «απλό» τοπογραφικό (μεταβίβασης) σε πράξη εφαρμογής καταργήθηκε...

 

:shock:

 

(για να φεύγει η μπάλα τελείως από το γήπεδο)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.