Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επέκταση Επαγγέλματος Μηχανικού


Recommended Posts

η απαλλαγή έγινε το 2003.

Αν μπορούσε να τοποθετηθεί ο Σωτήρης για αν έπρεπε να κάνω κάτι κάθε χρόνο?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ισχύει , παίρνεις σχετική βεβαίωση από το ΤΣΜΕΔΕ και πηγαίνεις στον ΟΑΕΕ προκειμένου να πάρεις βεβαίωση απαλλαγής  (κάθε χρόνο κατόπιν επαναλαμβάνεις τη διαδικασία αυτή ).

 

Δε χρειάζεται καμία επαφή με τον ΟΑΕΕ. Οι ασφαλισμένοι μετά τη 1/1/1993, παίρνουμε τη "ΒΑ02. ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΑΕΕ" η οποία εκδίδεται και από το site του ΤΣΜΕΔΕ ηλεκτρονικά και με αυτή πηγαίνουμε στο μητρώο της ΔΟΥ και κάνουμε οποιαδήποτε επέκταση δραστηριότητας υπάγεται κανονικά σε ασφάλιση στον ΟΑΕΕ. Έτσι μου είπαν τουλάχιστον στη ΔΟΥ μου προ 2 μηνών που είχα ρωτήσει (και τους έδειξα και τη βεβαίωση που ήδη είχα τυπώσει). Επίσης η βεβαίωση αυτή εκδίδεται από το ΤΣΜΕΔΕ ανεξαρτήτως της ύπαρξης οφειλών (ακόμα και χωρίς να έχει γίνει διακανονισμός δηλαδή).

 

Υ.Γ. Η "συνάφεια" με το επάγγελμα του μηχανικού εξετάζεται μόνο στους "παλιούς" ασφαλισμένους (έως 31/12/1992). Για τους "νέους" είναι αδιάφορη.

Edited by tpanag
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Δηλαδή εγώ που είμαι ναυπηγος, αν θέλω να κάνω κατασκευή/εμπόριο σκαφών, δεν ασχολούμαι καθόλου με οαεε;

Απλά προσθέτω ΚΑΔ για κατασκευή/εμπόριο σκαφών;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε αυτά είναι ...παληά ξυνά σταφύλια!!!

 

ΟΑΕΕ δεν υπάρχει πλέον, και δεν έχει σχέση με ΚΑΔ.

 

Καλύτερα να πάρεις κάποιες πιο ενημερωμένες απαντήσεις, από ΕΦΚΑ (ασφάλιση) και εφορία (ΚΑΔ)

Link to comment
Share on other sites

Οκ, τώρα με τον εφκα πιθανότατα έχουν αλλάξει κάπως οι διαδικασίες. Απλώς σκεφτόμουν μήπως κάποιος συνάδελφος μηχανικός είχε κάνει πρόσφατα τη διαδικασία και γνωρίζει λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.