Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αξίζει να σπουδάσω Τοπογράφος Μηχανικός;


Recommended Posts

Ετσι οπως ειναι τα πραγματα στην Ελλαδα με τα ΕΔ δεν νομιζω οτι δεν τιθεται διλλημα μεταξυ των δυο αυτων σχολων που αναφερεις....

Αν σπουδασεις Πολιτικος Μηχανικος στην ουσια θα εισαι και Τοπογραφος αφού δεν υπαρχει κανενας περιορισμος στα ΕΔ  στα δημοσια (συν μελετες)

και στα ιδωτικα εργα που αφορουν τα τοπογραφικά....

Link to comment
Share on other sites

Σαν Τοπογράφος θα σου πω ότι, ο Τοπογράφος δεν είναι μόνο τοπογραφία, αποτυπώσεις στο πεδίο και κατασκευές. Υπάρχει ένα μεγάλο φάσμα αντικειμένων που μπορείς να ασχοληθείς, τα οποία θα τα μάθεις στη σχολή (αν αποφασίσεις να γίνεις ΤΜ).
Ενδεικτικά θα σου πω ότι μπορείς να ασχοληθείς με τη Χαρτογραφία (παραγωγή χαρτών) και να γίνεις Τοπογράφος - Στατιστικό-γραφίστας.
Με τη Γεωδαισία και τα δορυφορικά συστήματα και να ασχολείσαι με τη κίνηση γαιών (αυτό που λένε ότι η Αφρική, σιγά-σιγά , πλησιάζει την Κρήτη).
Με τη Γεωπληροφορική και να γίνεις Τοπογράφος-Πληροφορικάριος.
Με τα Συγκοινωνιακά έργα στη θεωρητική τους μορφή (μελέτη κυκλοφοριακής κίνηση κλπ) και να γίνεις Τοπογράφος-Συγκοινωνιολόγος..
Εκ πείρας θα σου πω, ότι είναι λίγο παράδοξο να σπουδάσεις σε Πολυτεχνείο και να μη βρεις κάτι που να σου αρέσει. Κάθε σχολή έχει πολλούς κλάδους που μπορείς να ακολουθήσεις. Απλά, ο αρχική λέξη στο τίτλο "Μηχανικός" θα είναι η βάση σου.

Εγώ δε θα σου πω Τοπογράφος, ή Πολιτικός ή Μηχανολόγος κλπ. Μπες στα sites των σχολών και ψάξε αυτό που λένε "πρόγραμμα σπουδών". Κάθε άγνωστη έννοια googlαρισέ την και δες τι είναι.
Μπορεί στο τέλος να δεις ότι το μόνο κοινό που έχουν και που σ'αρέσει είναι τα μαθηματικά και να αποφασίσεις να γίνεις μαθηματικός.



Υ.Γ. : Μη με παρεξηγήσουν οι συνάδελφοι που τα λέω μη-επιστημονικά και απλά. Το παλικάρι είναι ένας νέος 18 χρονών.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες εξωτερικό τίποτα από τα 2....Για Ελλάδα δεν το συζητάω κάν

Γιατί; Το παλικάρι μπορεί να σπουδάσει Τοπογράφος, να ασχοληθεί με το δορυφορικά συστήματα εντοπισμού θέσης (GPS) και να δουλέψει στη NASA.

Μπορεί να ασχοληθεί με Γεωπληροφορική και συστήματα GIS και να δουλέψει στην Apple, να φτιάχνει εφαρμογές iOS.

Παρατραβηγμένα μεν, αλλά όχι και ακατόρθωτα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί; Το παλικάρι μπορεί να σπουδάσει Τοπογράφος, να ασχοληθεί με το δορυφορικά συστήματα εντοπισμού θέσης (GPS) και να δουλέψει στη NASA.

Μπορεί να ασχοληθεί με Γεωπληροφορική και συστήματα GIS και να δουλέψει στην Apple, να φτιάχνει εφαρμογές iOS.

Παρατραβηγμένα μεν, αλλά όχι και ακατόρθωτα.

 

Γιατί μπορεί να τα κάνει αυτά και ακόμη περισσότερο από μία σχολή καθαρά πληροφορικής που έχουν τρομερή πέραση και στην Ελλάδα και στον υπόλοιπο κόσμο. Το μέλλον και για πάρα πολλά χρόνια θα είναι στην πληροφορική και στα οικονομικά.. Εργα, κατοικίες που λέει ο φίλος, παλιά....

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για το ενδιαφερον που δειχνετε! Η αληθεια ειναι πως εχω κοιταξει ολα τα προγραμματα σπουδων και αυτα που μου κεντρισαν το ενδιαφερον ηταν του Τοπογραφου και του Πολιτικου. Τωρα μεταξυ αυτων μου αρεσε πιο πολυ η ιδεα του Τοπογραφου που θα βγαινει στο πεδιο και θα μετρα (Συγνωμη εαν το απλουστευω πολυ,απλα προσπαθω να περασω το πως το σκεφτομαι) παρα του Πολιτικου.Αλλωστε ξερω πως στη σχολη υπαρχει κλαδος Συγκοινωνιολογιας που με ενδιαφερει αρκετα. Η αληθεια ειναι πως θελω να ασχοληθω με αποτυπωσεις στο πεδιο παρα πολυ.Βεβαια δεν εχω μπει ακομα στη σχολη και ειναι πολυ πιθανο, εαν μπω τελικα, να αλλαξω 100 γνωμες.Για τωρα ομως αυτο με ενδιαφερει.Παντως απο οτι εχω δει στο ιντερνετ,στο εξωτερικο οι επαγγελματικες προοπτικες για τους τοπογραφους ειναι αρκετα καλες.Και στην Ελλαδα θελω να πιστευω σε μια 10ετια (ειμαι πολυ αισιοδοξος?) τα πραγματα μπορει να ειναι καλα.Τι λετε τελικα? Θα μπορεσω,αν τελικα ασχοληθω με το επαγγελμα, να κανω κατι απο αυτα?

 

Υ.Γ

 

Το προσωπο που ανεφερα στο 1ο ποστ εργαζεται στον Καναδα.Μου ειπε πως τα πραγματα εκει ειναι καλα για εναν τοπογραφο, αλλα θελει μερακι και ορεξη για πολυ περπατημα.

Edited by Quibrick
Link to comment
Share on other sites

Και στην Ελλαδα θελω να πιστευω σε μια 10ετια (ειμαι πολυ αισιοδοξος?) τα πραγματα μπορει να ειναι καλα.Τι λετε τελικα? Θα μπορεσω,αν τελικα ασχοληθω με το επαγγελμα, να κανω κατι απο αυτα?

 

Υ.Γ

 

Το προσωπο που ανεφερα στο 1ο ποστ εργαζεται στον Καναδα.Μου ειπε πως τα πραγματα εκει ειναι καλα για εναν τοπογραφο, αλλα θελει μερακι και ορεξη για πολυ περπατημα.

 

Πιστεύω σε μια 10ετία θα έχουν φτιάξει κάπως τα πράγματα, δυστυχώς εμείς ή βασικά εγώ ο κάπως μεγαλύτερος από εσένα δεν έχω υπομονή να περιμένω μέχρι την άλλη δεκαετία για να δώ τι θα γίνει. Όσο για τον Καναδά που λές, είναι ένα άρτια οργανωμένο κράτος σε σχέση με εμάς και τα πάντα εκεί θα τα βρείς καλύτερα, δεν έχει νόημα να κάτσουμε να συγκρίνουμε προοπτικές μεταξύ Ελλάδας και Καναδά. Καλή επιτυχία σε ότι επιλέξεις ν' ακολουθήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Συμπτωματικά, βρήκα αυτό (σύντομη συνέντευξη τοπογράφου)

που είναι από αυτό http://e-employ.gr/index.php

Link to comment
Share on other sites

Η τοπογραφία ή surveying έχει σοβαρό αντικείμενο στο εξωτερικό και μάλλιστα δεν πληρώνεται λιγότερο απο τους ΠΜ. Είναι πραφανές θέμα έργου. Μια νέα αλλα δυναμικά αναπτυσσόμενη ιδιότητα του τοπογράφου είναι οι 3D απεικονίσεις σε υφιστάμενα. Θα τονίσω μάλιστα οτι γίνετε απο surveyors και σε εσωτερικούς χώρους και δεν αποτελεί χώρο των αρχιτεκτόνων.    

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.