Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρειάζεται απόσταση Δ;


iovo

Recommended Posts

Αν το οικόπεδο μου είναι τριγωνικής μορφής και έχω όμορρα οικόπεδα σε όλες τις πλευρές, πως θα υπολογίσω το Δ?

Θα την υπολογίσω σαν την ελάχιστη οριζόντια απόσταση (2ο παράδειγμα)ή ως την κάθετη απόσταση σε όλο το μήκος των πλευρών του? (1ο παραδειγμα)

post-35684-131887242738_thumb.jpg

post-35684-131887242743_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

το κτιριο πρεπει ναπεχει σε καθε σημειο Δ....αν ομως με το να απεχει Δ εχει πλευρα μικροτερη των 9 μετρων μπορεις να την κανεις 9 μετρα αυστηρα...δλδ οχι 8.5 η κατι αλλο που σε βολευει

 

 

υ.γ επισης αν θυμαμαι καλα αν το εμβαδο καλυψης που βγαζεις ειναι κατω απο 90 τ.μ μπορεις να σχεδιασεις 90 τ.μ.....αυτο το λεω με καθε επιφυλαξη γιατι καπου τοχα διαβασει αλαλ δεν θυμαμαι που και αν εφαρμοζεται παντα....

Link to comment
Share on other sites

builder86 για να έχεις μια σαφή απάντηση πρέπει να βάλεις και τα όμορα κτίρια και να γράψεις αν είναι προ ή μετά το 85

επίσης θέλουμε διαστάσεις

τέλος αν ήταν κάποιο αρχείο dxf θα ήταν πιο έυκολο να υποδείξουμε λύσεις

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δεν έχω ακόμα όλα τα στοιχεία, αλλά με μια πρώτη ματιά μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας, γιατί είναι λίγο βιαστικό το θέμα. Σας παραθέτω ένα σκίτσο και ότι στοιχείο έχω έως τώρα.

Στο οικόπεδο τα κτίσματα πρόκειται να κατεδαφιστούν και είναι όλα προ του 1985. Το οικοδομικό σύστημα στην περιοχή ήταν συνεχές.

Με τον δεξιά και αριστερά όμορο δεν έχω πρόβλημα. Κολλάω η αφήνω Δ ανεξάρτητα του χρόνου κατασκευής τους, αφού και οι δύο κολλάνε στο όριο σωστά?

Με τον πίσω όμορο, ο οποίος όπως προκύπτει από το τοπογραφικό διάγραμμα που έχω στα χέρια μου έχει αφήσει 2,50.

Αν έχει κατασκευαστεί μετά το 1985, υπάρχει περίπτωση να το έχει κάνει λόγο της ύπαρξης του δικού μου κτηρίου, οπότε και μου δημιουργεί υποχρέωση? Ή για κάποιον άλλο λόγο έχει πραγματοποιήσει Δ=2,50, πχ εφαρμογή διατάξεων για χαμηλά κτήρια? Γιατί αφού το δικό μας (το προς κατεδάφιση) κολλάει στο όριο, ο πίσω όμορος η θα κολλούσε ή θα άφηνε Δ, σωστά?

Αν τώρα ο πίσω είναι προ του 85, οφείλω εγώ να σεβαστώ το 2,50 και να μην κολλήσω στο όριο?

Ψάχνω για περισσότερα στοιχεία, έως τότε κάθε συμβουλή δεκτή. Ευχαριστώ.

 

 

Αυτό από που προκύπτει?

το κτιριο πρεπει να απεχει σε καθε σημειο Δ....αν ομως με το να απεχει Δ εχει πλευρα μικροτερη των 9 μετρων μπορεις να την κανεις 9 μετρα αυστηρα...δλδ οχι 8.5 η κατι αλλο που σε βολευει

topo 01.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.