Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επείγουσα ενημέρωση προς μηχανικούς ...


george68

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 106
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν ιεραρχησα καμια προτεραιοτητα συναδελφε

Απλως εθιξα ενα "φαινομενο" που παρατηρησα εντονα το τελευταιο διαστημα.

Αυτο της "επιλεκτικης" συμμετοχης σε προβληματισμους του κλαδου μας, μαζικα απο accounts με ελαχιστη συμμετοχη στα λοιπα...

 

Thats all

 

ok, συνάδελφε δεκτή η παρατήρησή σου, αλλά αφενός προσωπικά δε με ενοχλεί αυτό και αφετέρου δε μειώνει στο ελάχιστο την προσφορά των συναδέλφων στην ενημέρωσή μας για σημαντικά ζητήματα, που αφορούν τον κλάδο μας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Που κολλάει αυτό?

 

Πόσοι από εμάς πήγαν να ψηφίσουν λέω, για να αντιπααταχθούν με τα κομματόσκυλα 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Πολλοί λίγοι, αλλά και πάλι νομίζεις το ΤΕΕ με άλλη ηγεσία θα τα άλλαζε όλα? Το θέμα είναι να αλλάξει ο άδικος νόμος και αυτό δεν αλλάζει από το ΤΕΕ.....

Επίσης υπάρχουν πολλοί εξοργισμένοι με το ΤΕΕ, δεν σημαίνει ότι θα κάτσουν να φάνε την πίπα με το ασφαλιστικό...

Ολοι διεκδικούν και παρεμβαίνουν κατά περιόδους όπου υπάρχει αδικία...Δεν λένε όκ, χάσαμε σε 4 χρόνια πάλι..... Αυτό είναι απάθεια....

Link to comment
Share on other sites

ικαρε, αν δεν μπει μπροστα το ΤΕΕ  οποαδηποτε κινηση δεν θα εχει επιτυχια.....οι περισοτεροι θελουν εστω μια τυπικη ΄΄καλυψη΄΄  αλλα και  να νιωθουν ότι συμμετεχουν σε ομαδικη προσπαθεια.....

 

βεβαια αυτό μπορει να γινει ιδιως στους μηχανικους μονο για θεματα που ενδιαφερουν ολους.....αυτό είναι το μονο που ενδιαφερει ολους......

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

Inzaghi, on 23 Feb 2014 - 23:06, said:snapback.png

Δεν ιεραρχησα καμια προτεραιοτητα συναδελφε

Απλως εθιξα ενα "φαινομενο" που παρατηρησα εντονα το τελευταιο διαστημα.

Αυτο της "επιλεκτικης" συμμετοχης σε προβληματισμους του κλαδου μας, μαζικα απο accounts με ελαχιστη συμμετοχη στα λοιπα...

 

Thats all

 

Θέλεις να πεις τι με αυτό; Οτι μερικοί συνάδελφοι ασχολούνται λιγότερο με τα θέματα που θέλεις εσύ και περισσότερο με αυτά που θέλουν αυτοί; Το μεμπτό δεν το βλέπω εδώ. Επίσης, μερικά από τα θέματα -και μιλάω για μένα γιατί προφανώς και για μένα μιλάς μεταξύ άλλων- για τα οποία γράφω είναι τόσο σοβαρά, που αν στραβώσουν κανείς μας, ή πολύ λίγοι, θα μπορούν να ασχολούνται με τα άλλα πολύ ωραία, επιστημονικά και εργασιακά θέματα...για τα οποία κόπτεσαι και τόσο.

Αυτή τη στιγμή θίγεται η επιβίωση μας και εσύ ψαχουλεύεις που γράφει ο καθένας και πόσα ποστ ανεβάζει και πόσο καιρό είναι γραμμένος. Εγώ είμαι χρόνια στο μηχανικός αν θες να ξέρεις, δεν ένιωθα τη σιγουριά να απαντήσω σε κάτι, εν πάση περιπτώσει μου ήταν δύσκολο αυτό το άθλημα αλλά το ξεπέρασα λόγω ανωτέρας βίας.

Ανάγκη, λέει, και οι θεοί πείθονται.

Τώρα, μπορούμε να ασχολούμαστε με την ουσία και όχι με συνωμοσιολογίες που τουλάχιστον σε αυτήν την περίπτωση είναι αρκούντως γελοίες και υπονομεύουν και το θέμα ότι ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΚΟΥΝΗΘΕΙΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ, ΝΑ ΜΑΘΕΤΕ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΕΙΤΕ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΤΕ ΕΜΠΡΑΚΤΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ ΣΑΣ ΣΤΟΥΣ ΠΙΟ ΑΔΥΝΑΜΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ/ ΣΥΜΠΟΛΙΤΕΣ/ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, αν θέλετε να παραμείνουμε όλοι ελεύθεροι και έτσι να μπορείτε να γράφετε όσο τραβάει η ψυχή σας σε όσα φόρα θέλετε. Στη ζούγκλα που γινόμαστε σιγά σιγά και γρήγορα, υπάρχει πάντα ο πιο δυνατός κανίβαλος -αυτό να το θυμάστε.

Edited by mdkarch
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοείται γιατί είναι υποτίθεται ο επίσημος φορέας μας...αλλά και πάλι πιστεύω ότι εμείς στην ουσία κινούμε τα νήματα...Το ΤΕΕ κοιμάται μιας και από ότι αποδείχθηκε συμφέρον είχε μόνο όσο κρατούσαν οι κρατήσεις υπέρ του.... Τώρα ασχολείται με την Κεφαλλονία μπας και πάρει κανά επίτιμο μέλος του εργολαβία... 

Link to comment
Share on other sites

@mdkarch, συνάδελφε, δεν έχει κανένα νόημα αυτή η αντιπαράθεση. Ο καθένας σε αυτό το forum, προσφέρει όπως και όπου μπορεί και θέλει. Όλη αυτή η συζήτηση, που πάει να γίνει, είναι περιττή.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε εγω απλα λεω πως οποιος εχει τη μυγα μυγιαζεται

Δε βλεπω λογο να απολογεισαι, ουτε να δικαιολογεισαι για το παραμικρο.

Πραττεις οπως κρινεις καλυτερα για το ατομικο και συλλογικο συμφερον, κατι που κανει και ο καθενας, οπως αντιλαμβανεται καλυτερα τον ορο του συλλογικου συμφεροντος.

 

Επιτακτικες παραινεσεις και συμβουλες σε τετοιο υφος, προσωπικα δεν τις δεχομαι.

 

Απο κει και υστερα, ελευθερια λογου εχουμε, εχω, νομιζω, το δικαιωμα να εκφρασω μια παρατηρηση μου.

Η μηπως δεν το εχω?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αν δε μαζευτουμε εστω και με ρεφενε απο επαρχια να την πεσουμε

δε βγαινει ακρη

 

ο ιντζαγκι παντως εχει τα δικια του

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.