Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επείγουσα ενημέρωση προς μηχανικούς ...


george68

Recommended Posts

το ΤΕΕ δεν ειναι συνδικαλιστικο οργανο των μηχανικων.

 

φαινεται και στους ρολους της δημιουργιας του http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE

 

οι επαγγελματικοι χωροι που εχουν συνδικαλισμο πραγματικο και αρχιδατο, φαινονται...βλεπε φαρμακοποιοι, συμβολαιογραφοι κλπ

 

εμεις ειμαστε ψυλλος στα @ρχιδι@ του συστηματος...

 Τα είπες όλα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 106
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το ΤΕΕ δεν ειναι συνδικαλιστικο οργανο των μηχανικων.

 

Ακριβώς αυτό... Και προσθέτω.. Το Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας στο πλαίσιο του σκοπού του είναι ο τεχνικός σύμβουλος της Κυβέρνησης

Ξεχάστε το ΤΕΕ σαν συμπαράσταση σε κάτι τέτοιο, είναι σαν να πηγαίνει κόντρα στην κυβέρνηση.... Ούτε είναι συνδικαλιστικό όργανο. Ενα τέτοιο ρόλο θα μπορούσαν να παίξουν οι σύλλογοι και όχι το ΤΕΕ. Αν βάλετε ότι πλέον δεν έχει κανένα κέρδος, για πιο λόγο να ασχοληθεί? 

Το ασφαλιστικό είναι ένα τσιμπούκι θέμα που δεν θα μπορούσαν να λύσουν βαρβάτοι επαγγελματικοί κλάδοι, όχι οι κάγκουρες μηχανικοί που φοβούνται τον ίσκιο τους..

Εμένα μου είναι αδιάφορο το ΤΕΕ και τι λέει το ΤΕΕ, κυρίως σαν μηχανολόγος δεν το είδα ποτέ με καλό μάτι... Ας ξυπνήσουν οι σύλλογοι.

Οι εισφορές ας πάνε και 5000 το μηνα. Στα @@ μου, δεν θα τους πληρώνω. Ετσι και αλλιώς οι περισσότεροι πλέον δεν θα πληρώνουν και θα φουντάρει το ταμείο. Ξέρω στεναχωρεί αυτό κάποιους αλλά στα @@ μου. Ετσι και αλλιώς τη δουλειά μου την κάνω, πάει και η ενημερότητα...κόβουμε αβέρτα όποτε κάποιος θέλει να του κόψουμε κάτι... Ασφάλεια από τα κέρδη (που θα είναι πολύ περισσότερα) σε ιδιωτική, τι θα κάνουν? Θα αναγκαστούν σε αλλαγές αλλιώς τα παπουάκια δεν θα δούνε σύνταξη....

Σήμερα λένε επίσημα είναι 37.000 (καλά, είναι πολύ περισσότεροι αλλά ας πάμε με τα νερά τους πλάκα έχει). Στις 50.000 του Απριλίου game over. Στατιτικά δεν βγαίνει το ταμείο με πάνω από 1/2 να μην πληρώνει....Αντε γεια

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ικαρε  δεν  ειναι  τοσο  απλοικα  οπως  τα  λες   καταρχην  ποιος  σου  λεει 

οτι   το  τσεμεδε  δεν  θα  παρει  το  μαιο  δανειο  απο  την  τραπεζα    για  να 

καλυψει  τα  χρηματοδοτικα  κενα  του  και  να  συντηρησει  για  3-5  χρονια  ακομα 

τις  εστω  μειωμενες   συνταξεις  και  παροχες  των  μελων  του 

δεν  υπαρχει  τοσο  κοντινο  game  over  στον  οριζοντα  οπως  νομιζεις   

απλως  οσοι  ακομα  δουλευουν  θα  πληρωνουν  τις  εισφορες  τους  κανονικα  και  θα 

εχουν  ασφαλεια  οι  υπολοιποι   θα  μεινουν  χωρις  ασφαλεια  και  οποτε  την χρειαστουνε  δεν  θα  την  εχουν

εκει  παει  η  κατασταση  ,  οσο  για  την  αντιδραση  των  μηχανικων  αυτη  απλως  δεν  υπαρχει 

οι  ιδιωτικες  ασφαλειες ειναι  προχειρες   λυσεις   χωρις  κανενα  θεσμικο  πλαισιο  χωρις  κανονες 

με  ψιλα  γραμματα  στις  παροχες  , που  αλλαζουν  τους  ορους  οταν 

καταλαβουν  οτι  δεν  τους  βολευει   η  βρισκουν  προφασεις

  και  αν  νομιζεις  οτι  απο  κει  θα  βρεις  λυση   εχεις   καταλαβει  λαθος .

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ΑΠΛΩΣ συνδικαλιστικο σωματειο.......στο λινκ που εδωσε ο συνάδελφος δεν ειδατε τι γραφει  σε σχεση  προς τα μελη του;;;;;;..

 

το ασφαλιστικο δεν εμπιπτει σε αυτά;;;;αφου το αναφερει ρητα......

 

επαναλαμβάνω ότι το ασφαλιστικο είναι το μονο που ενωνει.....ενδιαφερει  ακομα και αυτους που ετεροαπασχολουνται......

 

ΤΟ  ΤΕΕ , είναι  το αντιστοιχο του ιατρικου και του δικηγορικου συλογου......ειδατε κανεναν συλογο  οφθαλμιατρων,ή  ακτινολογων  ΠΧ να σηκωνει μπαιρακι επανάστασης μονος του ...όλα τα αιτήματα μεσω του ιατρικου συλογου προωθούνται......

Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα στα άλλα,

''Το Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας σε σχέση με τα μέλη του:

  • Διενεργεί τις εξετάσεις και χορηγεί τις άδειες άσκησης επαγγέλματος των Μηχανικών.
  • Τηρεί τα μητρώα των Μηχανικών και επώνυμων τεχνικών γραφείων και επιχειρήσεων.
  • Μεριμνά για την είσπραξη των νομίμων αμοιβών τους.
  • Φροντίζει για την απασχόληση, την κοινωνική ασφάλιση, την προαγωγή και προστασία του κύρους των μελών του, την επιστημονική πρόοδο, ενημέρωση, επιμόρφωση και συνεχιζόμενη εκπαίδευσή τους.
  • Εκδίδει ενημερωτικό και επιστημονικό τύπο και άλλες ειδικές εκδόσεις.
  • Ενισχύει τους φορείς συλλογικής εκπροσώπησης των μηχανικών σε δραστηριότητες σχετικές με τους σκοπούς του.
  • Μελετά νέες μορφές επαγγελματικής οργάνωσης και εργασίας των μελών του. ''
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ponirea, εγώ πάντως αν είχα τα appartments που διαφημίζεις, ούτε που θα ασχολούμουν με ΤΣΜΕΔΕ, ΤΕΕ, μηχανιλίκια κτλ.... Θα ήμουν ωραίος...Αδικείσαι φίλε, που πας και μπλέκεις?? :mrgreen:

 

Μόλις τώρα είδα το Post και πρέπει να απαντήσω.

 

Σωστή η παρατήρηση και εγώ το ίδιο θα αναρωτιόμουν στην θέση σου.

Τα apartments που βλέπεις κατασκευάσθηκαν το 2008 με τα προγράμματα ΟΠΑΑΧ που έδιναν 50% επιδότηση επί του προυπολογισμού.

Επειδη όταν κατέθεσα φάκελο για έγκριση του προγράμματος δεν το είχα πάρει πολύ στα σοβαρά και δεν απευθύνθηκα σε ειδικό, έφτιαξα προσχέδια και έναν προυπολογισμό για τα σπίτια χωρίς περιβάλλον χώρο και άλλα. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα αφού το πρόγραμμα εγκρίθηκε (δεν το περίμενα) κατά την κατασκευή του, το έργο να μου στοιχίσει τα διπλά χρήματα με ανάλογο δάνειο από την τράπεζα.

Τα πρώτα χρόνια η λειτουργία του κάλυπτε και έβγαζε ένα μικρό κέρδος που έφτανε ίσα ίσα για την ετήσια συντήρηση, τα τελευταία 3 χρόνια (από το 2010 και μετά) ο τζίρος έχει μειωθεί δραματικά με αποτέλεσμα να δουλεύω από το πρωί μέχρι το βράδυ και για την τράπεζα.

Το καλό είναι ότι έχω ακόμα τρία χρόνια να το ξεχρεώσω, το κακό είναι ότι έτσι όπως πάνε τα πράγματα δεν το βλέπω να αντέχω, και πολύ φοβάμαι οτι στο τέλος θα μου το πάρει η τράπεζα. 

 

Τώρα ελπίζω να καταλαβαίνεις γιατί με απασχολούν όλα αυτά !!!

Edited by ponireas
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Πονηρέα, μπράβο σου που επέλεξες να επενδύσεις στον τόπο σου. Εύχομαι να ανακάμψουμε και να πάνε όλα καλά. Καλή δύναμη!

 

Συνάδελφοι, μην κάνουμε προσωπικές αναφορές για να στηρίξουμε την επιχειρηματολογία μας. Δεν είναι σωστό.

Ο καθένας μας έχει το σκεπτικό του και καλά κάνει. Τα προβλήματα όμως είναι κοινά...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  με «διαφήμιση» στα ΜΜΕ των προβλημάτων του κλάδου μας (να καταλάβει και ο κόσμος ότι μονό εμείς δεν μπορούμε να είμαστε άνεργοι και μονό εμείς πρέπει να πληρώνουμε αυτά τα υπέρογκα ποσά ανεξαρτήτως δουλειάς). Επίσης θα έπρεπε το ΤΕΕ σε συνεργασία μετά περιφερειακά ΤΕΕ να μισθώσει λεωφορεία για να κατέβουν μαζικά στην Αθήνα και μηχανικοί από την επαρχία. Αλλά… 

 

1ον.... που ζεις???? αληθεια ρωταω - με την καλη εννοια :mrgreen: - εδω ρε αλλα και αλλα συζητανε στο γκεμπελοκουτι και δε φωναξαν μηχανικους

ή δεν πηγαν ταχα μου γιατι παντα υπαρχει και το δεν ακουσα δεν ειδα δεν απαντω αν συμφερει

2 ον ... αν εισαι αλονταπο που μπορει ισως και να ψηφισεις με αεροπλανο θα σε φερουν

 

ναι πράγματι γιατί εμένα για να έρθω Αθήνα θα μου κοστίσει πάνω από 50 Ε και τα σκέφτομαι δυστυχώς Αν και τα λεωφορεία δεν με έσωναν αφού πάλι πρέπει να πάω Χαλκίδα Είμαι δυστυχώς μόνο σαν σκέψη με τους συναδέλφους κοντά

 

ειπαμε εσυ εισαι οκ... και καλα κανεις και να σαξιωσει ο θεος πραγματικα.... αραξε στη καρυστο

 

το ΤΕΕ δεν ειναι συνδικαλιστικο οργανο των μηχανικων.

φαινεται και στους ρολους της δημιουργιας του http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE

οι επαγγελματικοι χωροι που εχουν συνδικαλισμο πραγματικο και αρχιδατο, φαινονται...βλεπε φαρμακοποιοι, συμβολαιογραφοι κλπ

εμεις ειμαστε ψυλλος στα @ρχιδι@ του συστηματος...

 

το τεε ειναι εκκολαπτυριο για καποια λαμογια και κολυμβηθρα του Σιλωαμ για καποια αλλα

 

Σωστή η παρατήρηση και εγώ το ίδιο θα αναρωτιόμουν στην θέση σου.

....................//.....................// ......................//..................//.................................

 

Τώρα ελπίζω να καταλαβαίνεις γιατί με απασχολούν όλα αυτά !!!

 

με τοσα που εβλεπες τοσα χρονια ειπες "σιγα μη μου κατσει" ανθρωπε

ελα που σου κατσε ομως

υπομονη και δυναμη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.