Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επείγουσα ενημέρωση προς μηχανικούς ...


george68

Recommended Posts

@Inzaghi

Εννοείται ότι έχεις το δικαίωμα, αλλά καλό είναι να έχεις και τη δυνατότητα να αναγνωρίζεις στον άλλο ότι ασχολήθηκε και σου απαντάει στο ερώτημα που εσύ έθεσες δύο φορές και με υπονοούμενα,  ενώ το ουσιώδες θέμα εδώ είναι άλλο.

Οι επιτακτικές παραινέσεις ποιες είναι; να πω τι βλέπω ότι δηλαδή τόσα χρόνια με τις παχιές αγελάδες δομείται όλη αυτή η αδικία και τώρα εκδηλώνεται ως απίστευτη επίθεση και βαρβαρότητα σε όσους δεν πρόλαβαν να εργαστούν και να έχουν περιθώρια οικονομικά και χρονικά να κοιτάν τους άλλους να σφαδάζουν?Αν θέλεις, για να το λήγουμε εδώ αυτό το ασήμαντο για το αν απολογούμαι ή δικαιολογούμαι:πρώτον, το ύφος μου αυτό είναι, δεύτερον άφηνες σπόντες που με συμπεριλάμβαναν στις οποίες απάντησα και τώρα πάλι με κατηγορείς -αλλά οι μύγες είναι όλες δικές σου (! ), τρίτον, δεν μιλάω αναγκαστικά σε εσένα και μόνο, αλλά μιλάω επ' αφορμής των λόγων σου. Προφανώς με την μεγάλη εμπειρία σου στην ανάρτηση post και απαντήσεων με κατάφερες να ασχολούμαι μαζί σου, αλλά θα το διορθώσω άμεσα.

Edited by mdkarch
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 106
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οταν κανεις παραθεση post μου και σχολιαζεις επ αυτου, γραφοντας σε 2ο ενικο, νομιζω πως μιλας αποκλειστικα σε μενα

Κατ απολυτη αντιστοιχια και οταν παραθετεις το nick μου, καλη ωρα.

 

Οσον αφορα τις επιτακτικες παραινεσεις και το που τις βρηκα, σου παραθετω τα παρακατω γραφομενα σου

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΚΟΥΝΗΘΕΙΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ, ΝΑ ΜΑΘΕΤΕ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΕΙΤΕ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΤΕ ΕΜΠΡΑΚΤΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ ΣΑΣ ΣΤΟΥΣ ΠΙΟ ΑΔΥΝΑΜΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ/ ΣΥΜΠΟΛΙΤΕΣ/ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, 

 

 

Συναδελφε ειναι απολυτα θεμιτο και υγιες αυτο που κανεις η που προσπαθεις να κανεις, ομως η "διαταγη" αυτου του τυπου δεν ξυπνα την παραμικρη παρακινηση στους απανταχου "καναπεδακηδες" να συμμορφωθουν με αυτο που θεωρεις εστ σωστο οτι πρεπει να γινει.

Ποσο μαλλον οταν γινεται απο ατομα που εμφανιζονται ξαφνικα σε κατι τετοιες στιγμες και στις λοιπες απουσιαζουν.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

@Inzaghi Αυτό που παραθέτεις είναι πληθυντικός, που δεν δηλώνει ακριβώς πληθυντικό ευγενείας... οπότε αν το πήρες τόσο προσωπικά μάλλον δεν το έγραψα με αρκετή σαφήνεια.

Δεν απουσιάζουν απαραίτητα όσοι δεν γράφουν όπως λες....Δηλαδή οι μόνοι ενεργεία μηχανικοί είναι όσοι γράφουν εδώ; Άλλους τρόπους  για να διεκπεραιώνει κανείς τις υποθέσεις του δεν μπορεί να έχει;

Αν πάλι με αυτό που λέω εσύ καταλαβαίνεις ότι βγάζω διαταγές και ζητάω συμμόρφωση, (μάλλον σε άλλες ατραπούς με παραπέμπει ο τρόπος που σκέφτεσαι), αλλά κοίτα τι έπαθα  πάλι με κατάφερες και ασχολούμαι με άσχετα θέματα από το ανθρωποκυνηγητό, που ίσως να μην δέχεσαι ακομα, οπότε να μην αντιλαμβάνεσαι και την ανάγκη για άμεση ανταπόκριση από το σύνολο των μηχανικών, κάτι το οποίο προσπαθούσα να τονίσω με τα κεφαλαία της παραπάνω φράσης.

Μείνε στο περιεχόμενο λοιπόν και άσε τη διατύπωση, εφόσον δεν σου αρέσει.

Α! και κάτι ακόμα. Υπόσχομαι όταν περάσει αυτή η καταστροφική θύελλα να γράφω και σε άλλα post, ελπίζοντας να είμαι ακόμα μηχανικός με αντικείμενο για ανάλυση και επεξεργασία... 8-)

Edited by mdkarch
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι. Για όσους είμαστε μακριά και δε θα μπορέσουμε να παραβρεθούμε, υπάρχει κάποιος τρόπος πχ petition, που θα μπορούσαμε να δηλώσουμε στήριξη; Αν όχι τώρα, για κάποια επόμενη φορά;

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

Α δηλαδη εσυ για να ασχοληθεις ενεργα με επιστημονικα θεματα του κλαδου θα πρεπει πρωτα να περασει η θυελλα?

Ξερεις ποσα χρονια διαρκει η θυελλα συναδελφε?

Και ξερεις μηπως και ποσα ακομα χρονια προκειται να διαρκεσει?

Προσωπικα στη δευτερη ερωτηση δεν εχω απαντηση.

 

Και μεχρι τοτε με τι θα ασχολεισαι? Με την καταπολεμηση της θυελλας μονο?

Εκτος κι αν εχεις ηδη εξασφαλισμενα τα προς το ζην σου, οποτε παω πασο  8-)

Link to comment
Share on other sites

Inzaghi έφαγες κάποιο σκάλωμα μαζί μου μάλλον. Ευχαριστώ για το ειλικρινές ενδιαφέρον σου με το πως θα βγάλω τα προς το ζην. Εκτίμηση δική μου είναι ότι αν δεν ξεκολλήσουμε όλοι από αυτά που μας κρατάνε να διορθώσουμε την παραφροσύνη που επικρατεί, η κρίση θα συνεχίζεται εσαεί...

Ενδεχομένως μη έχοντας άλλη εργασία (αρκετή για να ζω) να θεωρώ ότι αυτό είναι μέρος της προαναφερθείσας θύελλας που προφανώς δεν αντιλαμβάνεσαι τι σημαίνει. Οπότε αρκετά με αυτόν τον διάλογο,  μου θυμίζει και την ανεργία μου τώρα, οπότε αν δεν σε πειράζει ας το λήξουμε αυτό το θεματάκι. Εγώ ξεκίνησα να εργάζομαι ως ελ.επ. με τη κρίση, τα πρώτα δυο χρόνια δεν κατάλαβα ότι έφτασαν σε εμένα κάτι πιτσιλιές από την προηγούμενη κατάσταση ευμάρειας.. Πολλά χρόνια κράτησε ήδη η κρίση, για αυτό και τώρα κοιτάμε (αρκετοί από εμάς) τα αρνητικά νούμερα να σκαρφαλώνουν καθέτως, αντίθετα με τις αρχικές προσδοκίες. Αυτά με τα προσωπικά μου, αν δεν σε πειράζει. Πήγαινε και πάσο στο ελ πάσο και όπου αλλού θες...

 

ted78

Petition δεν υπάρχει, κάτι υπήρξε κάποια στιγμή στο παρελθόν ή με τις αυξήσεις ή με το ασφαλιστικό γενικά, δεν πολυ-θυμάμαι και δεν ξέρω τι απέγινε. Έμπρακτη στήριξη  πάντως είναι και η διάδοση των θεμάτων και η προσπάθεια ευαισθητοποίησης συναδέλφων και συνασφαλισμένων όσον αφορά στα κοινά μας προβλήματα. Αν κανείς ξεκινήσει μια διαδικασία υπογραφών, εγώ μετά χαράς να την υποστηρίξω, αν και τέτοιες κινήσεις έγιναν πολλές σε άλλα θέματα και δεν έχουμε δει προκοπή. Επίσης, αν γίνουν συνελεύσεις μηχανικών και σε άλλες πόλεις, μπορεί να βοηθήσει κάπως να συγκεντρώσουμε τις δυνάμεις μας και να καταφέρουμε να πιέσουμε για τα αυτονόητα... Άλλο δρόμο εγώ προς το παρόν δεν ξέρω, αν είναι να βρούμε συλλογικά λύσεις.

Αυτό πάντως είναι ένα πολύ σημαντικό θέμα για συζήτηση, το τι άλλο και πως μπορεί να κάνει κανείς, μαζί και πέρα από αυτά που γίνονται ήδη...

 

Συναδελφικά, ες αύριον.

Link to comment
Share on other sites

Μία ιδέα να ρίξω τότε, που ίσως να μην είναι και τόσο δύσκολο να υλοποιηθεί.

Οι συνελεύσεις που κάνετε στην Αθήνα, να μεταδίδονται με livestream στο internet και με κάποιο τρόπο στυλ irc ή voice chat, να συμμετέχουν και συνάδελφοι από μακρυά. Θέλει λίγη οργάνωση αλλά μάλλον είναι εφικτό.

Βέβαια, υπάρχει ο κίνδυνος να μη προσέρχεται κόσμος στη συνέλευση και να κάθεται σπίτι του, στον υπολογιστή του. Σκεφτείτε το πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Αν δημιουργούσαμε έναν "Σωματείο Μηχανικών" και σιγά σιγά να μαζευτεί κόσμος;
(μη βαράτε έτσι μου ήρθε τώρα)

Link to comment
Share on other sites

ποσες φορες το σκεφτηκα....

 

αν δε ταξεις αξιωματα κ σιριτια .... νομιζω δε θα ρθει κανεις

Link to comment
Share on other sites

εμείς που είμαστε επαρχία ακόμα και τα εισιτήρια σκεπτόμαστε πλέον, όσοι μπορείτε να αντιδράσετε μην κάθεσται είμαστε μαζί σας , πριν μερικές μέρες πλήρωσα 300 ευρώ για να αλλάξω τα γυαλιά του παιδιού, φυσικα τα 60 χιλιάρικα που έχω δώσει στο τσμεδε τα τσέπωσαν και τώρα είμαι ανασφάλιστος  ,ένα άλλο σοβαρό πρόβλημα που υπάρχει είναι το ότι για να εκδόσης οικοδ.άδεια θέλει ασφαλιστική ενημερότητα (πρόλαβε και έστειλε έγγραφο ο Σελιανάκης στις ΥΔΟΜ) έτσι καταφεύγουμε προς το παρόν για μικροάδειες στην υπογραφή συναδέλφων αλλά αυτό δεν μπορεί να γίνεται για πολύ, δηλαδή δεν έχεις δουλειά και δεν πληρώνεις ΔΕΝ δουλεύεις (εκβιασμός πρώτος) αυτό είναι κάι που δεν ακούγεται εδώ ενώ είναι σοβαρό. υπήρχε και το άλλο θέμα με την θεώρηση βιβλίων στην εφορία αλλά αυτό ευτυχώς λύθηκε. αυτές τις μέρες θα προσπαθήσω να μιλήσω με τον σύλλογο μηχανικών της πόλης μου να κάνουμε κάτι, (δυστυχώς δεν είμαι μέλος διότι είμαι τε.) τους βολεύει πολύ τους κυβερνώντες αυτό το διαίρει και βασίλευε.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.