Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαστική διεκδίκηση αμοιβής


Recommended Posts

Θα ήθελα να πω ότι οι εργασίες δεν τιμολογήθηκαν επειδή αυτός που μου χρωστάει τα χρήματα δεν ήθελε να τον

τιμολογήσω διότι δεν είχε χρήματα να με πληρώσει- έτσι είπε δηλαδη. Πιθανότατα ψέμματα έλεγε.

Αλλά εγω τί έπρεπε να κάνω δηλαδή? Πρέπει να τιμολογήσω μια εργασία , αλλά ο εργοδότης μου έλεγε

να μην τον τιμολογήσω δίοτι δεν έχει χρήματα να πληρώσει και δεν θα δεχόταν το τιμολόγιο

και ότι θα μου το επέστρεφε αν του το έκοβα.

Ποιά διαδικασία ακολουθείται σε αυτήν την περίπτωση? Αν εγω πρέπει να τιμολογήσω και ο άλλος

αρνείται, τότε μάλλον μόνο η δικαστική οδός . Δεν φαίνεται να μπορεί να γίνει κάτι άλλο.

Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία?

 

Τί είδους καταγγελία μπορεί να γίνει στο ΣΔΟΕ όταν ό ίδιος ζήτησε να μην τον τιμολογήσω?

 

Επίσης θα διαφωνήσω με όσους αποτρέπουν τους ανθρώπους από την διεκδίκηση των οφειλόμενων αμοιβών τους.

Θα πρέπει να διεκδικούμε ότι δικαιως θεωρούμε ότι μας ανήκει και να μην υποκύπτουμε από παράγοντες όπως η αργοπορία των δικαστηρίων κλπ

 

 

 

 

Αυτο (κατα την αποψη μου) ειναι λαθος.

Μπορει το δικαστηριο να το λαβει υποψιν αλλα η εκδοση παραστατικου ΔΕΝ ειναι (ηταν μεχρι προτεινως) προαπαιτουμενο για τη διεκδικηση της αμοιβης. Προσοχη πλεον με το νεο νομο (ο πελατης δεν εχει υποχρεωση πληρωμης αν δεν εχει ακδοθει παραστατικο) για τις περιπτωσεις που εμπιπτουν σε αυτον.

Μήπως μπορείς να αναφέρεις και τον νόμο αυτόν?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

.  Προσοχη πλεον με το νεο νομο (ο πελατης δεν εχει υποχρεωση πληρωμης αν δεν εχει ακδοθει παραστατικο) για τις περιπτωσεις που εμπιπτουν σε αυτον.

 

  Aυτό φυσικά δε σημαίνει ότι ο παρέχων την υπηρεσία καλώς δεν τιμολογεί  όταν ο αντισυμβαλλόμενος δε θέλει (με οποιαδήποτε δικαιολογία) να πληρώσει.

Link to comment
Share on other sites

καμια σχεση. Δεν εννοω αυτο.

Η εκδοση παραστατικου ειναι υποχρεωτικη ασχετως τι λειε ο πελατης. Σε περιπτωση ομως που δεν εκδοθει αποδειξη τοτε ο πελατης δεν πληρωνει και ειναι και νομιμος.

Ο νομος αφορα λιανικη και δεν γνωριζω ποιος ειναι. Ρωτα καποιον με καταστημα ή στο επιμελητηριο.

Link to comment
Share on other sites

Τί είδους καταγγελία μπορεί να γίνει στο ΣΔΟΕ όταν ό ίδιος ζήτησε να μην τον τιμολογήσω?

 

 

 

 

 

Δεν μπορείς να επικαλεσθείς αυτό ως επιχείρημα ωστε να μην τιμολογήσεις . Αν το επικαλεσθείς αυτομάτως έχεις παραδεχθεί την φορολογική , από μέρους σου , παράβαση.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι πως θα προτείνατε να χειριστώ την παρακάτω περίπτωση:

 

Έχω ιδιωτικό συμφωνητικό με τεχνική εταιρία για το 2013. Ανά τακτά χρονικά διαστήματα μου κατέθετε μέσω τραπέζης διάφορα ποσά έναντι σύμβασης. Στις 31/12/13 για το συνολικό ποσό των καταθέσεων (το οποίο αντιμετωπίστηκε ως καθαρή αξία - παρακράτηση φόρου) εκδόθηκε το αντίστοιχο παραστατικό και επιβαρύνθηκα στις 20/01/14 με τον αναλογούντα ΦΠΑ (εννοείται ότι ακόμα δεν τον εισέπραξα από την εταιρία). Οι καταθέσεις που έγιναν αφορούσαν στο 75% του ιδιωτικού συμφωνητικού και αυτά έχω τιμολογήσει. 

 

Για το υπόλοιπο 25% της αμοιβής πως να το χειριστώ; Αξίζει να μπω στη διαδικασία να τιμολογήσω και το υπόλοιπο 25% να πληρώσω το αναλογούντα ΦΠΑ και τις όποιες προσαυξήσεις για να μπορώ απλά να είμαι σε θέση να διεκδικήσω αυτά τα χρήματα; 

 

Η κατάσταση της εταιρίας δεν μου αφήνει πολλά περιθώρια αισιοδοξίας.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η ουσιά του ερωτήματος σου έχει ήδη απαντηθεί στο συγκεκριμένο θέμα. Όφειλες να έιχες τιμολογήσεις όταν έγιναν οι εργασίες-εντος  της χρήσης μάλλον.-Εγω δεν το έκανα- Απο εκεί και πέρα ξεκινας τον πόλεμο και βλέπεις.

Μιλάς με δικηγόρο και σου λέει τι γίνεται με πτωχεύσεις κλπ Υπάρχει διαδικασία για να τους κυνηγήσεις

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Θα ήθελα να ρωτήσω και τα εξής

 

Α) Αφού κοπεί το τιμολόγιο με στόχο την δικαστική διεκδίκηση αμοιβής  τότε προφανώς καταβάλω τον αντίστοιχο ΦΠΑ με

την αντίστοιχη περιοδική δήλωση. Σωστά ? Μάλλον ναι.

Β)  Του χρόνου στο   Ε1 που θα πρέπει ο αντίδικος να δηλώσει την παρακράτηση 20% τι θα γίνει ?  Αυτός προφανώς δεν θα συμφωνει

ότι έχει αποδώσει στην εφορία αυτό το ποσό. Και προφανώς δεν το έχει καταβάλει.

Link to comment
Share on other sites

άσχετο 

mods από το Μάρτη δεν είδε κανείς να διορθώσει το ΔΙΑΚΑΣΤΙΚΗ σε ΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ????

..

thanos

A) προφανώς ΝΑΙ

Β) αυτά πλέον μπαίνουν αυτόματα στο Ε1 άρα θα το δεις (δηλ. δεν θα το δεις), αλλιώς πρέπει να έχεις βεβαίωση από τον εργοδότη που δεν θα έχεις και το θέμα αφορά την εφορία πλέον όχι εσένα, αλλά στο τιμολόγιό σου, το οποίο θα τους αποστείλεις και θα κρατήσεις το δικό σου διπλότυπο, πρέπει να γράφεις "παρακρατείται φόρος 20% βάσει του 3842/10" (ένας Ν. πριν τους ημιυπαίθριους)

Link to comment
Share on other sites

Β) αυτά πλέον μπαίνουν αυτόματα στο Ε1 άρα θα το δεις (δηλ. δεν θα το δεις), αλλιώς πρέπει να έχεις βεβαίωση από τον εργοδότη που δεν θα έχεις και το θέμα αφορά την εφορία πλέον όχι εσένα, αλλά στο τιμολόγιό σου, το οποίο θα τους αποστείλεις και θα κρατήσεις το δικό σου διπλότυπο, πρέπει να γράφεις "παρακρατείται φόρος 20% βάσει του 3842/10" (ένας Ν. πριν τους ημιυπαίθριους)  AΠΟ ΠΟΙΟΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΕΙΤΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΦΟΡΟΣ ΑΦΟΥ Ο ΠΑΡΑΚΡΑΤΩΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ? ΕΤΣΩ ΟΤΙ ΑΝΕΓΡΑΨΕ ΑΥΤΟ ....το παρακρατείται κλπ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ  ΣΤΟ Ε1 ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.